طرفداری/رئیس لالیگا می‌گوید لیگ برتر انگلیس در طول پنج سال بیش از پنج میلیارد یورو ضرر کرده است
خاویر تباس معتقد است پیاده کردن مدل لیگ برتر انگلیس در لالیگا قابلیت اجرایی شدن ندارد.
خاویر تباس، رئیس لالیگا که امشب مهمان یکی از شبکه‌های تلویزیونی اسپانیا بود، در مورد مسائل مختلف و البته مهمی صحبت کرده است. از وضعیت پرونده نگریرا و احتمال سقوط بارسلونا به دست دوم لیگ باشگاهی اسپانیا گرفته تا انتقاد شدید او از لیگ برتر انگلستان و ضررهای مالی فراوانی که این لیگ به بار آورده است.
مصاحبه مفصل خاویر تباس در دو بخش منتشر می‌شود که در بخش دوم رئیس لالیگا به انتقاد از لیگ برتر انگلیس و ضرر و زیان‌های بالای مالی آن پرداخته است.
ما نمی‌خواهیم مدل لیگ برتر انگلیس را در اینجا عملیاتی سازیم، چرا که رئال مادرید و بارسلونا از این سیستم آسیب خواهند دید. دلیل این موضوع هم آن است که بارسا و رئال مادرید مالکی ندارند. ما باید از سیستم موجود و فعلی خودمان که در لالیگا در حال کار است، دفاع کنیم.
لیگ برتر انگلیس در طول پنج سال بیش از پنج میلیارد یورو ضرر کرده است. اما لالیگا چیزی از دست نداده است. اگر بخواهیم مدل لیگ برتر را پیاده سازیم همین فردا شدنی است و این اتفاق می‌تواند رخ دهد. همین فردا آمریکایی‌ها وارد تیم مدیریتی باشگاه‌های ما می‌شوند و تیم‌های اسپانیایی هم درست مثل تیم‌های لیگ برتر دچار ضرر و زیان‌های هنگفت می‌شوند.

او در ادامه انتقاداتش از لیگ برتر به قهرمانی منچسترسیتی اشاره و افزود:
من سیتی 5 قهرمانی از 6 قهرمانی اخیر لیگ برتر و برخی از آنها را با 100 امتیاز کسب کرده است. فکر می‌کنم که رئال یا بارسلونا در سال‌های گذشته از 80 امتیاز فراتر نرفتند. سه برنده مختلف در سال‌های اخیر داشته‌ایم؛ رئال، بارسلونا و اتلتیکو.
خاویر تباس در بخش دیگری از این گفتگوی تلویزیونی گفت که لالیگا را تنها می‌توان با بوندسلیگا مقایسه کرد:
تنها لیگی که می‌توانیم خودمان را با آن مقایسه کنیم بوندسلیگاست؛ چراکه این تنها لیگی است که در آن یک ثبات مالی خاصی وجود دارد. اولین باری که آنها یک قرارداد غیرعادی امضا کردند، امسال و آن هم با کین بود.
رئیس لالیگا با انتقاد از عملکرد گذشته مدیران لیگ باشگاهی این کشور گفت:
ما باید از لیگ خود و باشگاه‌هایمان دفاع کنیم. نمی‌توان در لالیگا تیمی با 700 میلیون یورو مالیات به دولت و 100 میلیون یورو بدهی به بازیکنان را مثل گذشته تحمل کرد. من این چنین سیستمی را نمی‌خواهم و قابل تحمل نیست.
او در مورد دوربین‌های لالیگا و مصاحبه با مربیان در اواسط بازی‌ها گفت:
همه تیم‌ها با ورود دوربین‌ها به رختکن موافق بودند به جز یک تیم. بگذارید هواداران پیشرفت ورزش‌های دیگر را ببینند. شما باید خود را با آنچه وجود دارد وفق دهید. در این سیستم بیننده می‌خواهد همه چیز را ببیند و از دیدن مربی، بازیکنان و تیمش لذت ببرد.
 فکر می‌کنم ما چنین چیزی را در بسکتبال هم می‌بینیم و در حال حاضر در ورزش‌های دیگر هم شاهد چنین اتفاقی هستیم. آیا مربیان بسکتبال باید با مربیان فوتبال متفاوت باشند؟ نمی‌دانم تفاوت آنها در چیست؟
در بخش دیگری از این مصاحبه تلویزیونی از خاویر تباس پرسیده شد که آیا سوپرلیگ تمام شده و او دراین‌باره گفت:
فلورنتینو هرگز شکست نمی‌خورد. خطر وجود سوپرلیگ هنوز وجود دارد. این خطر با مدیریت پرز و حضور رئال و بارسا همچنان وجود دارد. شاید حتی با نام دیگری، آنها شروع به کار کنند. در نهایت سوپرلیگ به لالیگا آسیب می‌رساند.
تباس در انتهای گفتگوی خود در مورد پایان کارش در ریاست لالیگا اظهار داشت:

قبلا هم گفته‌ام که پس از رسیدن به 65 سالگی، دیگر در هیچ کار مدیریتی نخواهم بود. در حال حاضر 61 ساله هستم و اگر دوباره پیروز انتخابات ریاست لالیگا شوم، این آخرین دوره‌ای خواهد بود که در این سمت مشغول به کار می‌شوم.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید