شهر سخت افزار/ به تازگی محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مناسبت هفته دولت از حمایت ویژه تولید تلفن همراه در داخل کشور خبر داد. به گفته وزیر ارتباطات، قرار است که گوشی‌های موبایل ساخت داخل به صورت اقساطی و باندل از طریق اپراتورهای عرضه خواهد شد.

محمد جواد آذری جهرمی در گفت و گویی در خصوص حمایت از گوشی‌های موبایل ساخت داخل اعلام کرد:

در کشور ظرفیت داخلی برای تولید تلفن همراه از سوی شرکت‌هایی مانند جی ال ایکس وجود دارد پس بنا را بر حمایت از این شرکت‌ها گذاشتیم تا یک گوشی مناسب و ارزان قیمت در حدود یک و نیم میلیون تومان در اختیار مردم بگذاریم. برای حمایت ویژه از تلفن همراه تولید داخل نیز قرار است با اپراتورها باندل (با سیم‌کارت) کنیم و منابع مالی را نیز پست بانک تأمین کند. با این اقدام اپراتورها تلفن همراه تولید داخل را به مشترکان خود عرضه می‌کنند و قسط از قبض تلفن همراه کاربر کسر می‌شود. این روش کمک می‌کند عده‌ای که توان مالی برای خرید ندارند بتوانند گوشی را به‌صورت اقساطی تهیه کنند.

در این بین شرکت‌های داخلی تولید کننده گوشی‌های موبایل معتقدند که با عملیاتی شدن وعده وزیر ارتباطات، اتفاقات خوبی برای شرکت‌های داخلی و مردم رقم خواهد خورد، چرا که اگر شخصی توان خرید نقدی تلفن همراه را نداشته باشد، می‌تواند به صورت اقساطی از اپراتورها گوشی داخلی مورد نظر خود را خریداری کرده و مبلغ را نیز از طریق قبض تلفن همراه پرداخت کند.

حمید سعیدی، مدیرعامل شرکت جی ال ایکس در خصوص سایر حمایت‌های مورد نیاز برای تولید تلفن همراه در داخل کشور گفت:

بهتر است شرکت‌های بیشتری عهده دار واردات قطعات مورد نیاز تلفن همراه برای تولید داخل شوند. اکنون مجبوریم خودمان قطعات مورد نیاز تولید تلفن همراه را وارد کشور کنیم و این کار برای شرکت‌های تولید‌کننده بسیار هزینه داشته و زمان بر است و انرژی و وقت ما را برای تولید باکیفیت‌تر و بیشتر محصولات می‌گیرد و کار تولید به کندی پیش می‌رود.

از دولت می‌خواهیم تعرفه واردات قطعات تلفن همراه را نیز کمتر از تعرفه واردات تلفن همراه قرار داده و از 15 درصد به 5 درصد کاهش دهد. وقتی تعرفه واردات قطعات تلفن همراه نیز کاهش یابد، نه تنها گوشی تولید داخل با قیمت مناسب به دست مصرف‌کننده می‌رسد، بلکه موجب رونق تولید داخل می‌شود.

به اعتقاد مدیرعامل شرکت جی ال ایکس، یکی از معضلات جدی و اصلی تولید داخل در حوزه تلفن همراه را نبود سرمایه‌گذار قدرتمند است. وی در این خصوص اعلام کرد که برای تولید تلفن همراه از بانک‌ها با سود 18 درصد وام دریافت می‌کنیم این در حالی است که سود شرکت به جیب بانک‌ها می‌رود و برای تولید‌کننده‌ها مقرون به صرفه نیست.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی