شهر سخت افزار/ سونی از مدتی پیش به عنوان یکی از شرکت‌های پیشرو در فناوری microLED تلویزیون‌های مبتنی بر این فناوری خود را که با عنوان Crystal LED عرضه می‌شوند را برای فروش عمومی آماده کرده است. اما قیمت این تلویزیون‌ها چقدر است؟

microLED فناوری نسل بعدی دنیای تلویزیون‌هاست که به عبارت ساده باید گفت اوج تلاش مهندسان برای ساخت LED‌های بسیار کوچک RGB است که می‌توان میزان نور و رنگ هر پیکسل را در آنها با دقت بسیار بالا و به صورت جداگانه از دیگر پیکسل‌ها تغییر داد.

با توجه به این ساختار microLED را می‌توان در بالاترین سطح از ارائه کیفیت نمایش تصویر قرار داد و دستیابی به یک تصویر دقیق با وضوح بالا در این محصولات، تجربه بسیار بهتری از رقبای قبلی را در اختیار کاربران می‌گذارد.

شرکت‌هایی مانند سامسونگ و سونی در این زمینه تلاش‌های بسیار زیادی را به خرج داده‌اند تا بتوانند به صورت عمده تولید پنل‌های microLED را ترتیب دهند و شاید طولی نکشد که این محصولات جذاب را در بازارهای عمومی ببینیم.

باید در نظر داشته باشید که به دلیل نوظهور بودن microLED، قیمت تمام شده و عرضه نمایشگرها و تلویزیون‌های مبتنی بر این فناوری بسیار بالاست و با توجه به عرضه محدود، شاید تعداد نه چندان زیادی از کاربران خاص فقط بتوانند آنها را خریداری کنند.

شرکت سونی برای اینکه تنوعی در بازار ایجاد کرده و نشان تجاری مخصوص خود را در این حوزه به ثبت برساند به جای microLED از عبارت Crystal LED برای نامگذاری این تلویزیون‌ها استفاده کرده است. این تلویزیون‌ها که برای اولین بار در نمایشگاه CEDIA 2019 شاهد رونمایی از آنها بودیم در ابعاد و اندازه‌های بسیار بسیار بزرگ عرضه می‌شوند که به احتمال فراوان در اتاق خواب و یا نشیمن منزل هیچ‌کدام از ما نمی‌تواند قرار گیرد!

برای مثال سونی با خود در این نمایشگاه تلویزیون‌ 110 اینچی 1080p، تلویزیون 220 اینچی 4K، نسخه 440 اینچی 8K و یک نسخه ویژه 790 اینچی 16K را آورده بود که شاید در ابتدای کار و با خواندن اعداد و ارقام بالا نتوانید باور کنید که چنین محصولاتی در بازار وجود دارند.

اما نکته جالب‌تر از این ابعاد و اندازه، قیمت این محصولات است. برای مثال سونی برای تلویزیون 220 اینچی 4K خود قیمت 877،000( حدود 9647000 تومان) دلار را در نظر گرفته که شامل خرید تلویزیون، تجهیزات مکانیکی نصب و هزینه جابجایی و نصب تخصصی آن توسط نصاب ویژه است. البته با خرید این محصول گارانتی 5 ساله تضمین شده نیز دریافت خواهید کرد.

البته سونی اعلام کرده که برای خرید نسخه‌های 8K و 16K باید رقمی چند میلیون دلاری را بپردازید که مسلماً تنها مناسب استادیوم‌ها، سالن‌های بزرگ نمایش و مراکزی خواهد بود که به نمایشگرهایی با ابعاد و اندازه بسیار بزرگ نیاز دارند.

در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی