شهر سخت افزار/ ماه گذشته شرکت هواوی از سیستم عامل Harmony OS به عنوان جایگزین آینده اندروید برای گوشی‌های هوشمند رونمایی کرد و قابلیت‌های جذاب آن را به نمایش گذاشت. اما به نظر می‌رسد که بخش‌های کلیدی این سیستم عامل برای سازگاری کامل با برنامه‌های اندرویدی جای کار زیادی دارد و همچنان موانع زیادی پیش روی هواوی برای جایگزینی اندروید وجود دارد.

یکی از نکات جذاب سیستم عامل Harmony OS که هواوی به وجود آن افتخار می‌کند، سازگاری کامل این سیستم عالم با برنامه‌های اندرویدی است. یکی از دلایل اصلی شکست ویندوز فون، نبود برنامه‌های متنوع نسبت به رقبای خود یعنی iOS و اندروید بود؛ اما سیستم عامل اختصاصی هواوی می‌تواند با این قابلیت تمام مشکلات ویندوز فون را پشت سر بگذارد و تبدیل به یک سیستم عامل موفق شود.

هواوی برای محقق شدن این موضوع یک رابط برنامه نویسی با نام ARK Compiler طراحی کرده است که قابلیت پورت کردن برنامه‌های اندرویدی بر روی سیستم عامل Harmony OS را برای توسعه دهندگان برنامه‌های اندرویدی ممکن می‌سازد و به لطف این قابلیت دیگر نیازی به ساخت برنامه اختصاصی برای سیستم عامل Harmony OS وجود نخواهد داشت.

البته به نظر می‌رسد که برنامه ARK Compiler فعلاً جای کار زیادی دارد، زیرا متخصصان و شرکت‌های چینی با انتشار گزارشی به هواوی اعلام کرده‌اند که ARK Compiler فعلاً حتی نمی‌تواند برنامه رابط برنامه نویسی خود را به درستی کامپایل کند و در حال حضار با مشکلات فنی جدی مواجه است.

در همین راستا برخی از برنامه نویسانی که به نسخه آزمایشی ARK Compiler دسترسی داشتند، در مصاحبه‌ای اعلام کرده‌اند که این برنامه باگ‌های زیادی دارد و فعلاً برای عرضه آماده نیست. یکی از توسعه دهندگان در خصوص این قابلیت اعلام کرده است که ARK Compiler توانایی کامپایل کردن زبان اسمبلی که از زبان‌های پایه برنامه نویسی است را ندارد و به همین دلیل فعلاً امکان ادامه فعالیت و آزمایش و پورت کردن برنامه‌ها با استفاده از آن وجود ندارد.

به گفته هواوی، برنامه ARK Compiler قرار است که به شکل متن باز عرضه شود و فعلاً کدهای نهایی مربوط به این برنامه عرضه نشده است و در حال حاضر در مرحله آزمایشی قرار دارد و به همین دلیل نمی‌توان نتیجه گیری قطعی در خصوص این برنامه انجام داد. یکی از توسعه دهندگان در مصاحبه با سایت Abacus، مدعی شده است که نمایش سیستم عامل Harmony OS یک عوام فریبی به تمام معنا است و هواوی قصد دارد تا با معرفی این سیستم عامل غیر واقعی، یک احرم فشار در جنگ تجاری با آمریکا ایجاد کند.

البته باید در نظر داشت که ساخت سیست عامل پروسه بسیار زمان بری است و نباید انتظار داشت که نسخه پایدار این سیستم عامل به این زودی‌ها عرضه شود و حتی پس از عرضه نهایی هم، بهینه سازی و سازگاری آن با تمام گوشی‌های هوشمند برند هواوی، زمان بر خواهد بود و کامل شدن رابط کاربری آن سال‌ها زمان خواهد برد؛ باید در نظر داشته باشیم که امکانات موجود در سیستم عامل اندروید، یک شبه به وجود نیامده‌اند و نتیجه چندین سال تحقیق، پژوهش و آزمایش هستند.
در کانال آی‌تی و اینستاگرام ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم

سيستم ساز برسا
آگهی