هفت صبح/ امروزه برای هر قشری از طرفداران بازیهای ویدئویی، نام Duty of Call( ندای وظیفه( یک نام کامال آشناست؛ یکی از محبوبترین فرنچایزهای تاریخ ویدئوگیم که در شانزده سال اخیر با هر نسخه جدید میلیونها مخاطب را به خود جذب کرده است. حال که تب این سری به لطف بازآفرینی جنگ های مدرن داغتر از چند سال گذشته شده، فرصت را غنیمت دیدیم تا به سراغ 10 حقیقت جالب از این سری برویم که دانستنشان خالی از لطف نیست.

پرفروشترین عنوان تاریخ دنیای سرگرمی
این سری تا به حال در مجموع ۲۸۰ میلیون نسخه فروش داشته و ۱۷ میلیارد دلار درآمد به جیب ناشر یعنی اکتیویژن واریز کرده اســت. این آمار سری Duty of Call را به یکی از پنج فرنچایز محبوب و پردرآمد تاریخ صنعت بازی های ویدئویی تبدیل کرده است. میزان درآمد این سری حتی از مجموع فروش فیلمهای Wars Star و Avengers نیز بیشتر است.

دنباله معنوی Medal of Honor
اســتودیوی Infinity Ward خالــق فرنچایز Duty of Call در واقــع توســط کارمندانــی تاسیس شد که قبل از آن، جزو تیم سازنده عنوان بودند. Medal of Honor: Allied Assault دو فرنچایزی که هر دو در ابتــدا در جنگ جهانی دوم جریان داشتند. پس از تاسیس این استودیو، شــرکت اکتیویژن با خرید سی درصد از سهامش، قصد داشــت تا عنوانی خلق شــود که به رقابت با فرنچایــز Medal of Honor بپــردازد و حتی اسم پروژه در ابتدا Killer Honor of Medal نامگذاری شده بود!

Tedy Bear
نســخه های مختلف این فرنچایز ایســتراگ های مختلفــی را در خــود گنجانده انــد، امــا یکی از جالب‌ترین آنها ایســتراگ «خرس عروســکی» است. خرس عروسکی اولین بار در نسخه Finest Hour مشاهده شــد و تا به حال در دوازده نسخه مختلف حضور داشــته که آخرین آن ها قســمت سوم Black Ops است. این ایســتراگ به مرور و در بخش چندنفره به عنوان یک المان در نقشــه استفاده شد. طرفداران تئوری های متعددی را برای این ایستراگ مطرح کرده اند، اما یکی از جالبترین آن ها می گوید که این خرس اشاره‌ای به دختر یکی از اعضای استودیوی Infinity Ward است که در ســن کودکی از دنیا رفته و اســباب بازی مورد علاقه‌اش یک خرس بوده است.

رکورد سری
یک مرد اســترالیایی با نام Kaya Okan در سال ۲۰۱۲ با بازی کردن نســخه 2 Black Ops یک رکورد گینس به نام خود ثبت کرده است! وی موفق شــد تا رکورد ۱۳۵ بازی کردن بی وقفه را ثبت و نام خود را در کتاب گینس وارد کند. وی در طی مدت بازی کردن، به ازای هر یک ســاعت می توانست 10 دقیقه اســتراحت کند و اجازه داشــت این دقایق استراحت را جمع کند تا چند ســاعت بخوابد. کایا در این مدت برای بیدار ماندن از غذاها و نوشــیدنی انرژی زا بهره می بــرد. وی در آن زمان و پس از ثبت رکورد به رتبه ۳۷ در لیدبورد بازی صعود کرد.

عجیب ترین نسخه کالکتور
یکی از شهرت های سری Duty of Call به خاطر نســخه های ویژه و کالکتور آن اســت کــه همواره آیتم های بســیار خاص و جذابــی را در خود جای دادند. نســخه کالکتور 2 Warfare Modern یک دوربین دید در شــب را در خود جای داده بود و با خرید نسخه کالکتور Black Ops می توانستید. صاحب یک ماشین کنترلی شوید. در نسخه 2 Black Ops ایــن آیتم جای خود را به یــک پهپاد قابل کنترل داد. از همه عجیب تر مربوط به قسمت سوم
Black Ops است که با خرید نســخه کالکتور به قیمت ۱۸۰ پوند صاحب یک یخچال فریزر کوچک می شدید!

همکاری با Sevenfold Avenged
در طی ســال های اخیر، همکاری افراد و گروه های مشــهور و موفق از حوزه های دیگر با استودیوهای بازی سازی رشد چشمگیری داشته است. از بازیگران مطرح گرفته تا فیلمنامه نویسان، نویسندگان کتاب و گروه های موسیقی. شرکت اکتیویژن و استودیوی Treyarch که مســئولیت ســاخت سری فرعی Black Ops ،قسمت ســوم و نسخه World at War را دارد، همــکاری طولانی مدتــی را با گروه موســیقی Avenged Sevenfold رقم زده اند.
این گروه فعال در سبک متال تا به حال برای تمامی نســخه های Ops Black ترانــه اختصاصی خلق کرده است.

پشت پرده مرحله ممنوعه
سه گانه Warfare Modern در زمان انتشار، به خاطر درونمایه سیاسی همواره درگیر حواشی بوده است. معروف‌ترین این موارد بدون شک مرحله No Russian در MW2 است. در این مرحله اختیاری، بازیکن در قالب یک مامور مخفی قرار می گیرد و باید به یک گروه تروریستی در کشتن مردم در فرودگاه مسکو کمک کند. این مرحله به واسطه خشونت بالا و عیان خود حواشــی زیادی ایجاد کرد. برای مثال انتشار نسخه های کنســولی در روسیه به طور کامل ممنوع و نسخه PC هم با حذف کامل مرحله عرضه شد. همچنین این مرحله در نســخه های آلمانی و ژاپنی تغییر یافت و در صورت شــلیک به مردم باید از نو آن را بازی می کردید. در عین حال ساخت این مرحله توسط Infinity Ward تحولی در رویکرد ســاخت بازی ایجاد کــرد تا ســازندگان به صورت جدیتر به بیان مضامین عمیق تری بپردازند.

شخصیت های واقعی
هر چقدر کــه ســری Warfare Modern از شــخصیت های تخیلی برای روایت داســتان بهره برده، در سری Black Ops از شخصیت های واقعی استفاده شده اســت. از «جان. اف کندی» رئیس جمهور ترورشده آمریکا گرفته تا «فیدل کاسترو» رهبر ســابق کوبا. یکی دیگر از این شخصیت های واقعی «مانوئل نوریــگا» است که از سال ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۹ میلادی، دیکتاتور نظامی کشور پاناما بود و در سال ۲۰۱۷ میلادی از دنیا رفت. وی در قسمت دوم Black Ops به عنوان یکی از شخصیت های منفی حضور داشت.

نسخه های کنسل شده
یکی از شناسه های سری Call of Duty قرارگیری آن در سبک شوتر اول شخص است، اما در گذشته پروژه هایی از این ســری در سبک های دیگر نیز در حال ساخت بوده که هیچ کدام به نتیجه نرسیدند. برای مثــال پــروژه COD:Tactics که قرار بود یک بازی اســتراتژی باشــد یا COD: Brigades’Devil که قرار بود در قالب یک شــوتر ســوم شــخص مخاطبان را به حال و هوای جنگ جهانی دوم بازگرداند. اســتودیوی Sledgehammer
Games که ساخت نســخه های Warfare Advanced و WW2 را به عهده داشته، قرار بود تا نسخه ای در زمان جنگ ویتنام بسازد که در عوض، به Infinity Ward در ســاخت قســمت سوم MW کمک کرد.

هوش بالای کاربران Call of Duty
طبق تحقیقاتی که دانشگاه روچستر نیویورک در ســال ۲۰۱۰ میلادی روی جوانان ۱۸ تا ۲۵ ساله انجام داده بود، مشخص شد کســانی که به انجام بازی های اکشن تیراندازی همچون Call of Duty مشغول هستند، ســرعت بالاتری در تصمیم گیری نســبت به دیگر افــراد و حتی بازیکنان ســبک اســتراتژی دارند. موقعیت های پرفشار و اکشن با ریتم بالا از عوامل این تاثیرات عنوان شده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم