مجله ديجي کالا/ اين روزها انواع و اقسام گوشي‌ها به‌خصوص نمونه‌هاي پرچم‌دار شباهت زيادي به يکديگر پيدا کرده‌اند و براي شاخص ماندن تا حد زيادي به دوربين خود تکيه مي‌کنند. به همين خاطر تقريبا تمام توليدکنندگان گوشي‌هاي هوشمند خواستار بهره‌گيري از دوربين‌هاي بهتر هستند. اين رقابت براي بسياري از گوشي‌ها به رقابت بر سر تعداد دوربين‌ها تبديل شده که در راستاي دستيابي به اين هدف، دوربين ماکرو نقش مهمي را ايفا مي‌کند.

به نظر مي‌رسد چند سال قبل، تيم‌هاي بازاريابي موفق شده‌اند مديرعامل شرکت‌ها را به افزايش تعداد دوربين‌ها راضي کنند. احتمالا اين تيم‌ها به مديران ارشد گفته‌اند که بيشتر کاربران فقط به تعداد دوربين نگاه مي‌کنند و هر چقدر يک گوشي دوربين‌هاي بيشتري داشته باشد از نظر کاربران از لحاظ عکاسي حرف بيشتري براي گفتن دارد.

البته اين فقط يک گمانه‌زني است و نمي‌توانيم با قاطعيت به منشأ رقابت گسترده‌ي شرکت‌ها بر سر تعداد دوربين‌ها اشاره کنيم. دليل اصلي اين موضوع هر چه که باشد، خيلي زود دوربين ماکروي نفرت‌انگيز در بسياري از گوشي‌ها پديدار شده است. حدود ۱ سال قبل هيچ گوشي هوشمندي از دوربين ماکرو بهره نمي‌برد ولي حالا طوري در تمام گوشي‌ها ديده مي‌شود که گويا عضو بسيار مهمي به حساب مي‌آيد.

مي‌دانيد چرا اين همه سال خبري از دوربين‌هاي ماکرو نبوده است؟ زيرا هيچ دليل منطقي براي تعبيه دوربين‌ ماکرو وجود ندارد. شما با بهره‌گيري از دوربين اصلي، اولترا وايد يا حتي تله‌فوتو مي‌توانيد عکس‌هاي ماکرو مناسبي را ثبت کنيد. در حقيقت کيفيت دوربين‌هاي ماکرو به جاي اينکه بهتر شوند، بدتر شده است. گوشي وان‌پلاس Nord يک ميان‌رده جذاب محسوب مي‌شود که از دوربين ماکرو ۲ مگاپيکسلي بهره مي‌برد؛ دوربين‌هاي ۲ مگاپيکسلي هم از لحاظ جزئيات و کيفيت حرفي براي گفتن ندارند.

در بخش فوقاني مي‌توانيد دو تصوير ماکروي ثبت شده با دوربين گوشي‌هاي گلکسي A50 و ردمي نوت ۹ را مشاهده کنيد که فاقد دوربين‌ ماکرو هستند. همان‌طور که مي‌بينيد، بدون نياز به دوربين‌ ماکروي اختصاصي مي‌توان نيازهاي کاربران در اين زمينه را برطرف کرد.

در هر صورت، در سال ۲۰۲۰ دوربين‌هاي ماکرو در بين گوشي‌هاي هوشمند به پديده‌اي همه‌گير تبديل شده‌اند. آن‌ها عکس‌هاي بي‌کيفيت و معمولي ثبت مي‌کنند ولي وجود آن‌ها به شرکت‌ها اجازه مي‌دهد که در تبليغات خود مثلا بگويند: «گوشي ما از ۶ دوربين بهره مي‌برد». به همين خاطر هيچ‌وقت فريب تعداد دوربين‌هاي يک گوشي را نخوريد و تنها به کيفيت عکس‌هاي ثبت شده توسط آن توجه کنيد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم