مهر/ يکي از مهم‌ترين چالش‌ها براي توليد ربات، سنگين بودن و ظرفيت پايين شارژ باتري‌هاي آنهاست اما محققان دانشگاه ميشيگان از الياف دورريز کولار براي حل اين مشکل استفاده کرده‌اند.

وزن زياد باتري‌هاي سنتي هم تحرک ربات‌ها را مختل مي‌کند و هم هزينه اضافي به سازندگان اين محصول تحميل مي‌کند. يک روش ابتکاري براي حل اين مشکل استفاده از دورريز اليافي به نام کولار است. اين نوع الياف از ماده‌اي به نام پا را آراميد توليد مي‌شود. اين ماده قوي و سبک براي توليد تاير دوچرخه، بادبان قايق‌ها و پوشش‌هاي محافظ بدن به کار گرفته مي‌شود و مقداري از آنکه وزني يکسان با فولاد داشته باشد تا ۵ برابر اين ماده استحکام دارد.

باتري که با استفاده از کولار توليد مي‌شود تا بدان حد مستحکم و در عين حال سبک است که از آن مي‌توان به عنوان نوعي پوشش محافظ براي پوشاندن بدنه ربات و جلوگيري از آسيب ديدن آن استفاده کرد. معمولاً ۲۰ درصد از بدنه هر ربات به باتري اختصاص مي‌يابد و اين اختراع جديد اين ظرفيت را براي افزودن امکانات و قابليت‌هاي بيشتري به ربات‌ها آزاد مي‌کند.

چگالي بيشتر اين باتري باعث مي‌شود تا ظرفيت آن براي ذخيره سازي انرژي سه برابر باتري‌هاي ليتيومي باشد. ظرفيت اين باتري در مقابسه با باتري‌هاي سنتي که در آنها از فلز روي استفاده شده نيز تا ۷۲ برابر بيشتر است. انتظار مي‌رود مدل‌هاي تجاري اين باتري ظرف ۳ تا ۵ سال آينده با قيمتي مناسب روانه بازار شوند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم