ديجياتو/ هوش مصنوعي موفق شد خلبان جنگنده F-16 را در يک نبرد هوايي شبيه سازي شده شکست دهد.

آژانس پروژه‌هاي پژوهشي پيشرفته دفاعي آمريکا يا به اختصار «دارپا» رقابتي به نام AlphaDogfight Trial با حضور شرکت‌هاي مختلف برگزار کرده که در آن توانايي هوش مصنوعي در نبرد هوايي شبيه سازي شده سنجيده مي‌شود. در اين مسابقه فقط بايد از مسلسل دماغه هواپيما براي سرنگون کردن حريف استفاده مي‌شد.

پس از اتمام رقابت هوش مصنوعي در برابر هوش مصنوعي، نوبت به آزمايش هوش مصنوعي در برابر خلبان رسيد و هوش مصنوعي شرکت Heron Systems موفق شد خلبان جنگنده F-16 را با نتيجه ۵ بر صفر شکست دهد. کارشناسان مي‌گويند توانايي «مافوق انساني» اين هوش مصنوعي در هدف گيري سبب برتري آن در نبرد هوايي تن به تن شد.

پيشرفت در توسعه هوش مصنوعي خلبان به لطف استفاده از يادگيري عميق تقويتي (DRL) بوده است که هوش مصنوعي را براي انجام يک وظيفه مشخص بارها و بارها در محيط مجازي آموزش مي‌دهد.

يکي از نکات جالب توجه رقابت اين بود که هوش‌هاي مصنوعي در طي مسابقه اجازه استفاده از اطلاعات نبرد براي ارتقا مهارت‌ها را نداشتند که مسابقه را کمي از واقعيت دور مي‌کرد. براي مثال سيستم تشخيص برخورد بين هواپيماها وجود نداشت.

توسعه دهندگان هوش مصنوعي شرکت Heron Systems پس از برنده شدن آن در مورد برخي رفتارها و حرکات پيش بيني نشده آن صحبت کردند. به گفته آنها هوش مصنوعي اين شرکت قابليت اجرا روي تراشه‌هاي بسيار کوچک مثل انويديا Tegra را بدون قابليت تشخيص لحظه‌اي تصوير دارد.

پيش از اين نيز هوش مصنوعي خلبان را در نبرد هوايي شبيه سازي شده شکست داده است. تير ماه سال ۹۵ يکي از متخصصان بازنشسته نيروي هوايي آمريکا مغلوب هوش مصنوعي شد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم