ديجي کالا/ همان‌طور که احتمالا مي‌دانيد، تنها يک روز پس از عرضه رسمي گلکسي نوت ۲۰ اولترا به بازار، تعدادي از کاربران وجود بخار گرفتگي لنز دوربين آن را گزارش دادند. بسياري‌ها گمان کردند لنز دوربين اين گوشي مشکل دارد اما سامسونگ امروز با صدور بيانيه‌اي، علت آن را توضيح داد.

به گزارش وب‌سايت Sammobile، بيش از ۱۰۰ نفر از اعضاي انجمن سامسونگ، از مشکل بخار گرفتگي لنز دوربين گلکسي نوت ۲۰ اولترا خبر داده‌اند. برخي‌ها حتي اعلام کردند گردوخاک درون اين لنزها رفته و اين خبر بسياري از خريداران را نگران کرد.

Sammobile در ادامه‌ي گزارش خود به اين نکته نيز اشاره کرد که تنها کاربران کشور کره جنوبي با اين مشکل مواجه شده‌اند و هنوز کاربران کشور‌هاي ديگر موضوعي از اين بابت را گزارش نکرده‌اند. در همين راستا وب‌سايت TechRadar در تماسي با سامسونگ، علت را جويا شد. سامسونگ هم ضمن اشاره به اينکه از موضوع پيش آمده آگاه است اعلام کرد مشکل اصلا جدي نيست. متن کامل بيانيه‌ي اين شرکت به شرح زير است:

سامسونگ متعهد به تضمين رضايت مصرف‌کننده و تجربه لذت‌بخش آن‌ها از دستگاه‌هاي گلکسي است. به‌تازگي تعداد کمي گزارش مبني بر وجود بخار درون لنز گوشي گلکسي نوت ۲۰ اولترا دريافت کرديم.
مانند شيشه و محصولات ساخته شده از آن، اگر گوشي‌هاي ضد آب را هم در معرض تغيير ناگهاني دما قرار دهيد، بخار گرفتگي در آن به وجود خواهد آمد.
 
سامسونگ معمولا گوشي‌هاي خوب و بدون نقص فني توليد مي‌کند اما سابقه‌ي ساخت محصولات مشکل‌دار در کارنامه غول کره‌اي وجود دارد. مثلا گلکسي فولد به‌عنوان اولين تجربه اين شرکت در ساخت محصولي با نمايشگر تاشونده، در سري اول به شکست انجاميد چرا که امکان ورود گردوغبار درون لولاهاي آن وجود داشت. در نهايت سامسونگ مجبور شد زمان عرضه آن را به تعويق انداخته و نسخه‌ي بهبود يافته‌ي آن را راهي بازار کند.

گلکسي نوت ۷ را هم که احتمالا به خاطر داريد. محصولي که قرار بود تجربه‌اي متفاوت باشد اما از مشکل باتري رنج مي‌برد و آتش مي‌گرفت. مشکل اين گوشي به قدري جدي بود که با به‌روزرساني هم حل ‌نشد و به همين خاطر سامسونگ تمام اين گوشي‌ها را از بازار جمع‌آوري کرد.

به نظر مي‌رسد مشکل گلکسي نوت ۲۰ اولترا اصلا نتيجه‌اي مشابه گلکسي نوت ۷ در پي نداشته باشد. مشکلي که نوت سال ۲۰۱۶ به آن گرفتار شد حتي توجه کاربراني را که به گوشي‌هاي هوشمند علاقه نداشتند به خود جلب کرد اما ظاهرا تنها تعداد محدودي از کاربران چنين تجربه بدي را با نوت ۲۰ اولترا داشتند.

اگر به خاطر داشته باشيد يک سري از کاربران بعد از ورود گلکسي اس ۲۰ اولترا به بازار هم از شکستن ماژول دوربين آن خبر داده بودند اما حالا مي‌بينيم که هيچ مشکلي از اين بابت وجود ندارد. در حال حاضر کمي بيشتر از ۱۰۰ نفر وجود بخار در لنز دوربين را گزارش داده‌اند که اگر اين تعداد را بدبينانه به ۲۰۰ برسانيم، باز هم تنها ۰٫۲۵ درصد از ۷۸۰.۰۰۰ گوشي فروخته شده به اين مشکل دچار شده‌اند.

البته مدت زمان زيادي هم نيست که اين گوشي راهي بازار شده و اين احتمال هم وجود دارد که مشکل ياد شده به مرور جدي‌تر شود و کاربران بيشتري آن را گزارش کنند. با اين حال خود سامسونگ آن را مسأله‌اي جدي نمي‌داند و شواهدي هم که وجود دارد، بيانيه‌ي غول کره‌اي را تأييد مي‌کند.


گلکسي نوت ۲۰ اولترا هنوز رسما وارد بازار ايران نشده اما خوشبختانه تا آن زمان قطعا خبرهاي بيشتري در رابطه با اين موضوع خواهيم شنيد که آيا بخار گرفتگي لنز دوربين آن جدي است يا فقط به خاطر تغيير ناگهاني دماست.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم