ديجياتو/ رمزارز نه چندان شناخته شده «يرن فايننس» (YFI) با رشدي خيره کننده در مدتي کوتاه بيت کوين را پشت سرگذاشته اما بنيانگذاران آن نسبت به رشد حبابي هشدار داده‌اند.

بيت‌کوين نقش رهبر بازار رمزارز را بازي مي‌کند و کسي تصور نمي‌کرد زير سايه توکن ديگري قرار بگيرد اما ارز ديجيتال YFI يا «يرن فايننس» با رشد بيش از هزاران درصدي طي حدود يک ماه توانسته بيت‌کوين را پشت سرگذاشته و با بهاي ۱۳.۲ هزار دلار به ازاي هر واحد معامله شود. کارشناسان دليل افزايش يکباره بهاي رمزارز YFI را تقاضاي فزاينده براي توکن‌هاي مبتني بر DeFi اعلام کرده‌اند. در حال حاضر چند رمزارز کمتر شناخته شده ارزشي بالاتر از YFI دارند اما حجم مبادله آنها بر خلاف YFI بسيار پايين است.

                                                                                                  نمودار رشد ارزش ارز ديجيتال YFI در حدود يک ماه

ارز ديجيتال YFI که ماه گذشته توسط «Andre Cronje» معرفي شد، مبتني بر پروتکل DeFi است. YFI نخستين پروتکلي روي بلاکچين اتريوم است که امکان کنترل کامل شبکه را در اختيار مالکان توکن قرار مي دهد. Hasu، محقق رمزارزها يرن فايننس را پلتفرمي مي‌داند که امکان اجراي استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري متنوعي را به کاربر مي‌دهد:

«اگر با يرن آشنايي نداريد مي‌توانيد آنرا مثل يک حساب بانکي هوشمند تصور کنيد که به صورت خودکار دارايي شما را به استراتژي‌هاي سرمايه‌گذاري کم ريسک اختصاص داده و روي بلاکچين اتريوم اجرا مي‌شود.»
با افزايش حجم سرمايه قفل شده در يرن فايننس، قيمت توکن هم به صورت طبيعي افزايش پيدا مي‌کند. بر اساس داده‌هاي Defipulse يرن فايننس ميزبان بيش از ۶۷۰ ميليون دلار سرمايه است. ارزش قيمت بالاي YFI به خاطر سياست عرضه پولي منحصر به فرد آن است که از ۳۰ هزار فراتر نرفته به مراتب از توکن‌هاي ديگر کمتر است. هرچند قيمت آن حتي از ۱۳ هزار دلار هم فراتر رفته اما ارزش بازارش کماکان زير ۴۰۰ ميليون دلار باقيمانده که از اين نظر در رده چهل و پنجم دنيا قرار مي‌گيرد.

نکته جالب اينجاست که Andre Cronje به عنوان بنيانگذار ارز مذکور اين افزايش قيمت را هيجاني دانسته و نسبت به حبابي بودن آن هشدار داده است. کارشناسان ديگري نظير «Ian Lee» هم سبقت گرفتن YFI از بيت‌کوين را تنها ناشي از يک جو رواني دانسته‌اند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم