ديجياتو/ وردپرس مدعي شده اپل به خاطر عدم وجود گزينه پرداخت درون برنامه‌اي مانع به‌روزرساني و رفع باگ برنامه آنها در اپ استور شده و اين در حالي است که خدمات اپليکيشن به صورت رايگان در اختيار کاربران قرار گرفته است.

وردپرس يکي از محبوبترين سيستم‌هاي مديريت محتوا براي توسعه سايت در دنيا است و اپليکيشن iOS وردپرس هم به کاربر اجازه مي‌دهد به صورت رايگان سايت‌ها را طراحي و مديريت کنند. اخيرا «Matt Mullenweg»، توسعه دهنده وردپرس در توييتي مدعي شده که اپل به خاطر فقدان گزينه پرداخت درون برنامه‌اي مانع به‌روزرساني و رفع باگ اپ آنها در اپ استور شده و اين در حالي است که اپ مذکور خدمات را به رايگان در اختيار کاربران قرار مي‌دهد. اين شرکت گزينه‌هاي نيازمند پرداخت هزينه مثل خريد دامنه و بسته‌هاي طراحي پيشرفته را در سايت WordPress.com ارائه کرده و در برنامه مذکور خبري از آنها نيست.

اپل در گفتگو با ورج تاييد کرده که اينکار بر پايه قوانين اپ استور انجام شده که بر اساس آن اگر اپليکيشن اجازه دسترسي کاربر به محتوا يا قابليتي را بدهند که در سرويس يا اپي ديگر از همان توسعه‌دهنده خريداري شده، بايد گزينه پرداخت درون برنامه‌اي را هم در نظر بگيرند.

اپل در حالي مانع انتشار به‌روزرساني براي اين اپ شده که ميليون‌‌ها سايت در دنيا از پلتفرم وردپرس استفاده مي‌کنند و همانطور که «بن تامپسون»، بنيانگذار کمپاني Startcherry مي‌گويد کمپاني کوپرتينويي در واقع امنيت اين سايت‌ها را گروگان کارمزد ۳۰ درصدي خود کرد است.

وردپرس ناچار شده براي آپديت اپ نسخه جديد آنرا با قابليت پرداخت درون برنامه‌اي براي خريد دامنه‌ها به اپ استور بياورد. به عبارت ديگر ثروتمندترين شرکت دنيا با ارزشي بالغ بر ۲ تريليون دلار در اين نبرد پيروز شده و توانسته يک اپليکيشن رايگان را وادار به ارائه گزينه خريد کند تا از قبل آن ۳۰ درصد به جيب بزند.

محدوديت اپل براي وردپرس در شرايطي ايجاد شده است که اين کمپاني هم اکنون از جانب اپيک گيمز به ايجاد انحصار و اعمال سياست‌هاي غير رقابتي متهم شده است. از طرف ديگر، اپل به همراه گوگل، آمازون و فيسبوک با اتهاماتي مبني بر نقض قانون ضد انحصار روبرو شده است که مسئله اجبار اضافه کردن پرداخت درون برنامه‌اي به اپليکيشن iOS نيز مي‌تواند حساسيت‌ها در اين مورد را زيادتر کند و اين شرارت هاي اپل جاي سوال دارد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم