زوميت/ با حذف بازي فورتنايت از اپ استور، برخي از کاربران، آيفون‌هاي کارکرده خود را که پيش‌تر بازي فورتنايت روي آن‌ها نصب شده به قيمت حدود ۱۰هزار دلار(حدود 220 ميليون تومان) در eBay به فروش گذاشته‌اند.
   
چندي پيش اپل، بازي فورتنايت را از اپ استور حذف کرد. دليل آن نيز اقدامي بود که اپيک گيمز براي دور زدن پرداخت کارمزد ۳۰ درصدي انجام داده بود. پس از واکنش نشان دادن اپيک گيمز نيز اپل به سران اپيک گيمز گفت که حساب توسعه‌دهندگان وابسته به اين شرکت در اپ استور را مسدود مي‌سازد.

درحال‌حاضر تنش ميان دو شرکت هر روز افزايش مي‌يابد؛ اما آنچه خبرساز شده است، واکنش برخي از کاربران نسبت به اقدامات اخير دو شرکت و حذف بازي فورتنايت از اپ استور محسوب مي‌شود. به گفته سران eBay  که سايتي براي فروش محصولات مختلف به‌خصوص گجت‌هاي کارکرده محسوب مي‌شود، بسياري از کاربران در حال فروش آيفون‌هاي کارکرده‌اي هستند که بازي فورتنايت روي آن‌ها نصب شده است.

يکي از کاربران اقدام به فروش آيفون  ايکس در eBay به قيمت ۱۰،۰۰۰ دلار کرده است و تنها ويژگي آن نيز برخورداري از بازي فورتنايت عنوان مي‌شود. در صورتي که به سايت eBay برويد و عبارت «Fortnite iPhone» را جست‌وجو کنيد با صدها دستگاه آيفون کارکرده همراه‌با بازي فورتنايت روبه‌رو مي‌شويد که به مبالغ هنگفتي فروخته مي‌شوند. يکي از فروشنده‌ها براي تبليغ آيفون ايکس خود در قسمت توضيحات محصول نوشته است: «آيفون ايکس با بازي فورتنايت که از اپ استور حذف شده و ممکن است ديگر بازنگردد.»

در آگهي ديگري، يک آيفون ۸ کارکرده مجهز به فورتنايت با مبلغ ۳،۰۰۰ دلار به فروش گذاشته شده است. بااين‌حال، کمتر کسي به خريد چنين محصولاتي فکر مي‌کند؛ زيرا بسياري معتقد هستند که بازي فورتنايت دوباره به اپ استور بازمي‌گردد. درحال‌حاضر مي‌توان با مبالغي که ذکرشده بازي فورتنايت را روي کنسول‌هاي فعلي پلي استيشن ۴ يا ايکس باکس وان تجربه کرده و لذت برد يا کامپيوتر گيمينگ خريداري کرد.

پس از اينکه بازي فورتنايت از اپ استور حذف شد، مقامات اپل در پاسخ به رسانه‌ها مبني بر بازگشت مجدد بازي به اپ استور گفتند: ما علاقه‌مند هستيم که اپيک گيمز همچنان يکي از شرکت‌هايي باشد که در برنامه توسعه اپل حضور دارد و بازي آن‌ها نيز به اپ استور اضافه شود؛ اما چنين اتفاقي تنها زماني رخ مي‌دهد که اپيک گيمز آپديتي براي بازي فورتنايت عرضه کرده و خريد درون‌برنامه‌اي را مطابق قوانين اپ استور اجرا کند.

انتظار مي‌رود در آينده، بازي فورتنايت در يکي از سه حالت پيش‌بيني‌شده به اپ استور بازگردد. در حالت اول، اپيک گيمز با اپل به توافق مي‌رسد تا آپديت مدنظر را براي بازي فورتنايت عرضه کرده و کارمزد ۳۰ درصدي کوپرتينويي‌ها را پرداخت کند. در حالت دوم، دادگاه به نفع اپيک گيمز راي مي‌دهد و اپل بايد با شرايط اپيک گيمز کنار بيايد. در حالت سوم نيز دادگاه به نفع اپل راي خواهد داد و اپيک گيمز مجبور به پرداخت کارمزد ۳۰ درصدي مي‌شود.

در هر صورت بايد صبر کرد و ديد که اتفاقات پيش‌آمده به چه شکلي ادامه خواهد يافت. جالب است بدانيد برخي از کاربران ايراني نيز در وب‌سايت‌هاي مشابه با eBay در ايران اقدام به فروش گوشي‌هاي آيفون با بازي فورتنايت کرده‌اند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم