مجله ديجي کالا/ بعد از مدت‌ها انتظار، بالاخره شرکت سوني نرم افزار رايگان جديدي را منتشر کرد که به دارندگان دوربين‌هاي بدون آينه اين شرکت اجازه مي‌دهد، تا بدون استفاده از «کارت کپچر» (Capture Card)، دوربين‌هاي خود را به «وب‌کم» (Webcam) تبديل کنند.

در دنياي دوربين‌هاي بدون آينه، شرکت‌هاي کانن و نيکون به دنبال اين هستند که هرچه سريع‌تر به جايگاه سوني در اين دوربين‌ها برسند. اما اکنون به نظر مي‌رسد که شاهد رخ دادن اتفاق برعکسي در دنياي عکاسي هستيم. حالا سوني در ارائه ويژگي جديدي به جايگاه شرکت کانن و نيکون رسيده است.

بعد از همه‌گيري بيماري کوويد ۱۹ و افزايش استفاده از وب‌کم جهت انجام کارهايي مانند تدريس آنلاين يا انجام تماس‌ تصويري، کانن اولين شرکتي بود که نرم افزاري را جهت تبديل دوربين به وب‌کم ارائه کرد. با استفاده از نرم افزار کانن، دارندگان برخي مدل‌هاي دوربين‌هاي کانن مي‌توانستند که دوربين خود را به وب‌کم تبديل کنند.

اين مسير که به وسيله‌ي کانن آغاز شد، رفته‌رفته توسط شرکت‌هاي بزرگ سازنده‌ي دوربين مانند فوجي‌فيلم، پاناسونيک، اليمپوس و نيکون هم طي شد. حتي در ماه جولاي (تير ماه) شرکت گوپرو هم اين قابليت را براي دوربين‌هاي خود عرضه کرد.

طرفداران دنياي عکاسي، مشتاقانه منتظر بودند تا ببينند که سوني چه زماني از اين قابليت در دوربين‌هايش استفاده خواهد کرد.

بالاخره سوني بعد از مدت‌ها انتظار، نرم افزار رايگاني را منتشر کرد که با استفاده از آن مي‌توان از دوربين‌هاي اين شرکت به عنوان وب‌کم استفاده کرد. با استفاده از اين نرم افزار مي‌توان ۳۵ مدل از دوربين‌هاي مختلف اين شرکت را با استفاده از پورت USB به وب‌کم تبديل کرد.

از جمله دوربين‌هاي سوني که مي‌توان از آن‌ها به عنوان وب‌کم استفاده کرد، مي‌توان به Sony a7 و a7R Mark II و هر سه دوربين a7S، هر دو دوربين a9 و دوربين‌هاي a5100, a6100, a6300, a6400, a6500, a6600 اشاره کرد.

علاوه بر پشتيباني از دوربين‌هاي سري آلفا، با استفاده از نرم افزار منتشر شده مي‌توان ديگر دوربين‌هاي اين شرکت هم به وب‌کم تبديل کرد. شما مي‌توانيد ليست کامل اين دوربين‌ها را در زير مشاهده کنيد.

همانند نسخه‌ي اول نرم افزار ارائه شده توسط شرکت‌هاي کانن، فوجي فيلم و نيکون، کاربران دوربين‌هاي سوني مي‌توانند از نسخه‌ي اول اين نرم افزار تنها بر روي سيستم عامل ويندوز استفاده کنند. سوني در رابطه با منتشر شدن نسخه‌ي مک اين نرم افزار، هنوز اطلاعاتي را منتشر نکرده است.

اگر دوربين سوني شما در ليست منتشر شده وجود دارد و همچنين از سيستم عامل ويندوز استفاده مي‌کنيد، مي‌توانيد به راحتي کيفيت تماس‌هاي تصويري خود را افزايش دهيد.

در صورت نياز شما مي‌توانيد براي اطلاع از نحوه اتصال دوربين، و فعال‌سازي قابليت استفاده از دوربين به عنوان وب‌کم از آموزش قرار داده شده در سايت سوني استفاده کنيد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم