اقتصاد آنلاين/ رييس کميسون ساماندهي و تنظيم بازار انجمن واردکنندگان موبايل با اشاره به بازگشت آرامش بازار موبايل، از تخصيص ارز حاصل از صادرات به واردات گوشي‌هاي بالاي ۳۰۰يورو خبر داد.

رضا قرباني بازگشت آرامش نسبي به بازار تلفن همراه را متاثر از ثبات نسبي قيمت ارز و روان‌تر شدن واردات دانست و اظهار کرد: خوشبختانه با همکاري وزارت صمت، بانک مرکزي، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و فعالان بازار تلفن همراه مشکلات تخصيص ارز و ثبت سفارش‌ها رفع شده و به نوعي بايد گفت بازار به آرامش نسبي خود بازگشته است.

قيمت موبايل حباب ندارد

وي از افزايش کالا در بازار هم خبر داد و گفت: با تعامل و همفکري بين فعالان و مسئولان مربوطه، تصميمات درستي گرفته و موجب شد تا کالا در بازار افزايش يابد و بهاي موبايل واقعي شود به طوريکه هم‌اکنون قيمت تلفن همراه بالاي ۳۰۰ يورو و زير ۳۰۰ يورو با نرخ فعلي ارز در تناسب است و حبابي وجود ندارد.

اين فعال بازار تلفن همراه تصريح کرد: به جرات مي‌توانم بگويم که قيمت تلفن‌همراه نسبت به ساير کالاها مانند لوازم خانگي، صوت‌و‌تصوير مناسب‌تر و منطقي‌تر است، بنابراين اگر کسي قصد خريد موبايل دارد، مي‌تواند با خيال راحت و بدون اينکه نگران افزايش قيمت باشد، خريد خود را انجام دهد.

قرباني درباره آينده اين بازار خاطرنشان کرد: افزايش قيمت موبايل به‌دليل کمبود، نوسان ارز و عدم تخصيص آن ايجاد شده بود ولي با رفع اين موانع بازار به حالت عادي خود بازگشته است و شاهد کاهش ۱۵ درصدي در قيمت بيشتر مدل‌هاي تلفن همراه و کاهش ۳۰ درصدي برخي مدل‌ها که به‌دليل سفته‌بازي و کميابي افزايش يافته بود، هستيم.

افت تقاضا براي گوشي‌ بالاي ۳۰۰يورو

او همچنين از تخصيص ارز حاصل از صادرات به تلفن همراه بالاي ۳۰۰ يورو خبر داد و گفت: واردات تلفن همراه بالاي ۳۰۰ يورو به روال مسافري در حال انجام است و به آن ارز داده مي‌شود و مانعي براي رجيستر کردن وجود ندارد، ضمن اينکه براي بخش واردات تجاري نيز ارز تخصيص داده شده است.

رييس کميسون ساماندهي و تنظيم بازار انجمن واردکنندگان موبايل در پايان تصريح کرد: ميزان تقاضا براي تلفن همراه بالاي ۳۰۰ يورو در کشور کاهش يافته به‌طوري که ميزان تقاضا در سال گذشته ۸.۵ درصد بود و امسال به ۵ درصد رسيده است، بنابراين ۹۵ درصد واردات به تلفن همراه زير ۳۰۰ يورو اختصاص دارد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم