ديجياتو/ ايرپاور شارژر بي‌سيمي بود که کاربران اپل مدت‌ها منتظر آن ماندند اما هرگز بدستشان نرسيد و حالا ويديويي از کالبدشکافي آن منتشر شده که ساختار جالب درون اين گجت را به تصوير مي‌کشد.

ايرپاور در سال ۲۰۱۷ معرفي شد اما بدون آنکه رنگ بازار را به خود ببيند دو سال بعد و در سال ۲۰۱۹ براي هميشه کنار گذاشته شد. هر چند دليل لغو پروژه ايرپاور رسما اعلام نشد اما ظاهرا اين پد شارژ بي‌سيم نتوانسته با استانداردهاي سخت‌گيرانه اپل تطابق پيدا کند و با مشکل داغ شدن بيش از حد دست به گريبان بوده است.

اخيرا يکي از افشاگران دنياي فناوري به نام «Mr. White» و نام کاربري «laobaiTD» تصاويري از کالبدشکافي اين پد شارژ را در توييتر منتشر کرده. تصاوير مذکور از ويديويي استخراج شده که در پلتفرم ويديويي چيني Bilibili منتشر شده بودند.  هرچند نمي‌توان صحت تصاوير را تاييد کرد اما پد مذکور از نظر ابعاد، طراحي و ظاهر شباهت کاملي به ايرپاور دارد.

آنچه که در کالبدشکافي جلب توجه مي‌کند بوردي است که شامل چندين سيم‌پيچ شارژ بي‌سيم است که در ساختاري جالب کنار هم قرار گرفته‌اند. بورد ديگر هم مملو از تعداد زيادي چيپ است. هدف از تعبيه اين تعداد زياد چيپ شارژ همزمان آيفون، ايرپاد و اپل واچ است که کمپاني کوپرتينويي مانور زيادي روي آن مي‌داد.

اين قابليت اما در نهايت به نقطه ضعف ايرپاور تبديل شد چرا که پيچيدگي طراحي آن باعث کاهش پايداري و افزايش حرارت مي‌شد. ديگر پدهاي شارژ هم بي سيم نيز چندين کويل دارند اما تعداد و پيچيدگي آنها به مراتب کمتر است.

از زمان لغو ايرپاور شايعات بسياري در مورد توسعه يک شارژر بي‌سيم ديگر توسط اپل به گوش مي‌رسد. سال گذشته مينگ-چي کو پيش بيني کرده بود که اپل در نيمه اول ۲۰۲۰ مدلي کوچکتر از ايرپاور را معرفي خواهد کرد که البته محقق نشد و بايد ديد اپل براي رويداد ماه آينده چه خوابي ديده است.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم