ديجياتو/ در دنياي کامپيوتر راه‌هاي زيادي براي انجام دادن يک پروسه ساده وجود دارد. معمولا ما به روشي رو مي‌آوريم که به صورت پيش‌فرض در ذهنمان قرار دارد. کمتر پيش مي‌آيد بتوانيم روشي جديد پيدا کنيم و اکثر مواقع اصلا دنبال اين نيستيم تا عادت‌هاي اشباهمان را تصحيح کنيم. در اين ويديو مي‌خواهيم سراغ اشتباهات رايج کامپيوتري برويم که کاربران معمولا مرتکب مي‌شوند و آن‌ها را اصلاح مي‌کنيم.

يکي از تصورات اشتباه درخصوص کاربراني که از ويندوز 10 استفاده مي‌کنند اين است که Shutdown کردن ويندوز در روند بستن اپليکيشن‌ها موثرتر از ري‌استارت کردن است. جالب است بدانيد قابليت Fast Startup ويندوز 10 برخي از فعاليت‌هاي شما را پيش از شات‌داون شدن ذخيره مي‌کند. به محض روشن کردن دوباره سيستم، اين دسته فعاليت‌ها از سر گرفته مي‌شوند تا کاربر بتواند با سرعت بيشتري کارهايش را پيش ببرد. درچنين مواقعي، استفاده از گزينه ري‌استارت مي‌تواند گزينه بهتري براي بالا بردن سرعت سيستم محسوب شود.

بسياري از برنامه‌هايي که روي سيستممان نصب مي‌کنيم داراي بخش‌هاي اضافه‌اي هستند که داشتنشان کاملا غيرضروري است. به همين خاطر بهتر است در پروسه نصب کردن برنامه‌ها حتما به گزينه‌هايي که از شما اجازه نصب Add-Onها و برنامه‌هاي ثانويه را مي‌خواهند توجه کنيد. از طرفي حين استفاده از ويندوز 10 بهتر است به منوي استارت توجه ويژه‌اي کنيد. قابليت‌هاي شخصي‌سازي گسترده اين قسمت از ويندوز 10 به کاربران اجازه مي‌دهد ديگر به دسکتاپ و شورت‌کات برنامه‌ها نيازي نداشته باشند.

انکريپت کردن (Encrypt) فايل‌ها يا درايوهاي ويندوز براي افرادي که معمولا لپتاپشان را همراه دارند ضروري است. انکريپت کردن از فايل‌ها و درايو شما برابر دزديده شدن اطلاعات محافظت مي‌کند. براي اين کار مي‌توانيد از قابليت پيش‌فرض ويندوز 10 Professional به اسم Bitlocker استفاده کنيد. اگر پيش‌نياز سخت‌افزاري مورد نياز وجود داشته باشد مي‌توانيد از Device Encryption نيز استفاده کنيد. براي چک کردن پيش‌نياز سخت‌افزاري کافي است به System Information مراجعه و سپس توضيحات قسمت Device Encryption Support را بررسي کنيد.

اگر از دير بالا آمدن ويندوزتان ناراضي هستيد وارد Task Manager و سپس قسمت Startup شويد. در اين قسمت مي‌توانيد ليست برنامه‌هايي که حين بالا آمدن ويندوز فعالند را مشاهده کنيد. برنامه‌اي که Impact يا تاثيرش High يا زياد بود را پيدا کنيد و آن را Disable کنيد. برنامه‌هاي متوقف شده ديگر با بالا آمدن ويندوزتان فعال نمي‌شوند و سرعت سيستمتان را کاهش نمي‌دهند.

درنهايت اينکه سعي کنيد از سيستم‌عامل‌هايي که مايکروسافت اعلام کرده ديگر از آن‌ها پشتيباني نمي‌کند استفاده نکنيد. عدم ارائه به روز رساني براي سيستم عامل بدين معنيست که حفره‌هاي امنيتي و مشکلات موجود برطرف نخواهند شد. درنتيجه شما از نظر امنيت در خطر هستيد و اگر با مشکلي مواجه شويد، مستقيما مجبور به عوض کردن ويندوزتان مي‌شويد. به همين خاطر نسخه‌هاي ويندوز که هم‌اکنون مي‌توانيد استفاده کنيد ويندوز 8 و 10 محسوب مي‌شوند.

مي‌توانيد توضيحات کامل‌تر درخصوص اشتباهات رايج کامپيوتري را در ويديو تماشا کنيد. ويديو را با دوستان و آشنايانتان به اشتراک بگذاريد و اگر نظر يا پيشنهادي داريد، در قسمت نظرات مطرحشان کنيد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم