ديجياتو/ به دنبال دور زدنِ قوانين اپ استور و گوگل پلي، فورتنايت چند روز پيش از اين دو فروشگاه حذف شد و با وجود اينکه براي اندرويد مي‌شود بازي را از روي لانچر خود اپيک گيمز گرفت يا از سايت‌هاي کمکي دانلود کرد اما در iOS از اين خبرها نيست.

به‌خاطر انحصارطلبي‌هاي اپل نه لانچر اپيک گيمز روي iOS در دسترس است و نه قابليت دانلود بازي از فروشگاه‌هاي شخص ثالث وجود دارد. حالا راه حل چيست؟ اگر تا الان فورتنايت براي آي ديوايس دانلود نکرده‌ايد، خبر بدي برايتان داريم.

فعلا چاره‌اي نداريد جز اينکه تا پايانِ اين دعوا صبر کنيد. مگر اينکه بخواهيد سري به ebay بزنيد و آيفون‌هاي ده هزار دلاري که فورتنايت را دارند و در اين سايت به فروش مي‌رسند را بخريد. انگار داستانِ بتايِ فورتنايت براي iOS به شکلي متفاوت تکرار شده است.

همانطور که چند سال پيش بعضي‌ها يک بازار سياه راه انداخته بودند و کدهاي خصوصي فورتنايت را با قيمت گزاف مي‌فروختند حالا هم عده‌اي دست به کار شده‌اند و آيفون‌هايي که همچنان فورتنايت روي آن‌ها نصب است را با قيمتي بالا براي فروش گذاشته‌اند.

اما اگر قبلا بازي را دانلود کرده‌ايد و الان روي آي ديوايس‌تان آن را نصب نداريد، براي شما همچنان يک راه وجود دارد:

به فروشگاه اپ استور برويد، در گوشه بالا سمت راست صفحه روي آواتارتان در صفحه اصلي کليک کنيد و در صفحه باز شده به قسمت Purchased برويد.
در اينجا گزينه My Purchases را بزنيد تا اپليکيشن‌هايي که قبلا دانلود کرده‌ايد را ببينيد.
کلمه Fortnite را جستجو کنيد.
در اين مرحله بازي فورتنايت بايد به نمايش دربيايد، روي آيکن ابرشکل کليک کنيد تا فرآيند دانلود آغاز شود.
فقط دو نکته را توجه داشته باشيد، يکي اينکه حتي اگر عضويت برنامه Apple Family Sharing را داريد باز مي‌توانيد بازي را دانلود کنيد. در برنامه Family Sharing تا پنج نفر مي‌توانند سرويس‌هاي مختلف اپل تا خريدهايشان را با يکديگر به اشتراک بگذارند.

تا الان هيچکدام از دو طرف دعوا کوتاه نيامده‌اند و در نتيجه فعلا معلوم نيست فورتنايت کي به اپ استور برگردد.
بنابراين اگر يکي از اين پنج نفر قبلا فورتنايت را دانلود کرده، ظاهرا چهار نفر ديگر هم با استفاده از Family Sharing قابليت دانلود آن را خواهند داشت. اما نکته دوم، براي دانلود بازي به ۱۰ گيگابايت فضاي خالي روي گوشي نياز داريد.

البته بسته به ديوايس معمولا حجم دانلودي متفاوت است اما چون فورتنايت از آن دسته بازي‌هايي به حساب مي‌آيد که آپديت‌هاي متعددي دريافت مي‌کند، به همين خاطر فضاي ذخيره سازي زيادي از موبايل مي‌گيرد.

دليل حذف فورتنايت از اپ استور و گوگل پلي: اضافه کردن يک درگاه پرداخت مستقيم براي آيتم‌هاي درون بازي که با آن ديگر سهمي به فروشگاه‌ها نمي‌رسيد.


اين روش باگ يا حفره امنيتي نيست و سال‌هاست که چنين ويژگي روي آي ديوايس‌ها وجود دارد. براي نمونه وقتي که فلپي برد (Flappy Bird) از اپ استور حذف شد، تا زماني که اپل پشتيباني از اپليکيشن‌هاي ۳۲ را بيتي را قطع نکرد کاربراني که قبلا بازي را دانلود کرده بودند همچنان مي‌توانستند آن را بگيرند.

حالا همين داستان براي فورتنايت پيش آمده و عده‌اي هنوز قابليت دانلود اين اثرِ معروف را دارند، حداقل تا زماني که اپيک گيمز آپديت جديدي براي نسخه iOS منتشر نکند. هرچند بعيد هم به نظر مي‌رسد تا پايانِ اين معرکه آپديت جديدي روي اين سيستم عامل ببينيم.

فورتنايت يک بازي آنلاين است و با انتشار هر آپديت، بازيکن‌ها براي اينکه دوباره بتوانند بازي را تجربه کنند بايد ابتدا آن را دانلود کنند. از طرفي چون بازي از اپ استور حذف شده، بنابراين دارندگان آيفون و آيپد نمي‌توانند آپديت‌هاي جديد را بگيرند.

به همين خاطر گفتم که بعيد به‌نظر مي‌رسد نسخه iOS به همراه بقيه نسخه‌ها آپديت شود. فعلا که خود اپيک گيمز گفته فصل بعدي براي iOS منتشر نخواهد شد. فصل چهارم از چپتر دوم فورتنايت قرار است پنجشنبه هفته آينده از راه برسد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم