پیوست/ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خبر از اصلاح روند تخصیص ارز برای واردات گوشی‌های لوکس را داد. حالا ۲۴ ساعت از این سخنان نگذشته که فروشندگان بازار موبایل خبر از افزایش بین ۲ تا ۳ میلیونی قیمت آیفون در بازار را می‌دهند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که بعد از چند ماه پر فراز و نشیب در بازار موبایل به دلیل مشکلات واردات و کاهش تخصیص ارز به این بخش، به گفته انجمن واردکنندگان موبایل قیمت گوشی‌های موبایل حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد  کاهش داشت.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی نیز در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی شب گذشته خود در مورد واردات گوشی‌های آیفون اعلام کرد: « حتما در تامین ارز این گوشی‌ها که از ارز نیمایی استفاده می‌کردند دقت می‌کنیم که این اتفاق نیافتد و سیاست‌های اقتصادی خود را اصلاح می‌کنیم.»

پیش از این انجمن واردکنندگان گوشی موبایل اعلام کرده بود که گوشی آیفون که تمام مدل‌های آن در دسته گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو قرار می‌گیرد، از ابتدای سال ۹۹ تا اواسط تیر ماه حدود ۱۲۰ هزار گوشی بوده که از این تعداد ۱۰۰ هزار دستگاه به‌صورت قاچاق و حدود ۲۰ هزار دستگاه به‌صورت تجاری وارد کشور شده‌ است.

تنها چند ساعت پس از انتشار این خبر، فروشندگان بازار از افزایش بین ۲ تا ۳ میلیونی آیفون و در برخی موارد نبود این گوشی در بازار خبر دادند. در این زمینه یکی از فروشندگان موبایل در بازار پایتخت به پیوست گفت : «از روز گذشته شاهد افزایش قیمت ۲ تا ۳ میلیون تومان روی مدل‌های مختلف گوشی آیفون بودیم. برای نمونه آیفون پرو مکس ۲۵۶ حدود ۳۴.۵ میلیون تومان بوده؛ اما حالا بین ۳۶ تا ۳۸ میلیون تومان فروش می‌رود، یا آیفون ‍۱۱ حدود ۲۳.۵ تا ۲۴ میلیون تومان بوده و الان بین ۲۵ تا ۲۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین آیفون SE حدود ۱۴ میلیون تومان قیمت داشت که دیروز به قیمت ۱۵ تا ۱۶ میلیون تومان رسید.» این فروشندگان پیش‌بینی می‌کنند که باتوجه به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی، در مورد اصلاح سیاست‌های وارادات این افزایش قیمت در روزهای آینده بیشتر هم خواهد شد.

این افزایش قیمت تنها در بازار موبایل دیده نمی‌شود و قیمت گوشی آیفون در برخی سایت‌های آنلاین فروش نیز با افزایش قیمت تا ۴ میلیون تومان هم روبه‌رو شده است. تصویر زیر نشان می‌دهد که گوشی آیفون مدل ۱۱ با ظرفیت ۶۴ گیگابایتی روز گذشته و در عرض چند ساعت در دیجی‌کالا از قیمت ۲۱ میلیون ۹۰۰ هزارتومان به ۲۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم