ديجياتو/ طبق راي دادگاه، اپل نمي‌تواند حساب‌هاي توسعه‌دهنده اپيک گيمز را ببندد.

اپل قصد داشت مانع از دسترسي اپيک گيمز به ابزارهاي توسعه‌دهنده در سيستم عامل iOS و مک او اس شود، اما دادگاه چنين اجازه‌اي را به غول فناوري آمريکايي نمي‌دهد.

اخيرا يکي از قاضي‌هاي ايالات متحده آمريکا، «ايوان گونزالز راجرز» حکمي مبني بر امکان دسترسي اپيک گيمز به SDKهاي حياتي داده، با اين حال همچنان بازي فورتنايت در اپ استور قرار نمي‌گيرد. به گفته اين قاضي، دادگاه تشخيص داده که فرارهاي مجازي باعث ارتباط مردم مخصوصا در شرايط شيوع ويروس کرونا مي‌شود.

اپيک در دادگاه اعلام کرده که فورتنايت بيش از يک بازي کامپيوتري ساده، يک پلتفرم اجتماعي محسوب مي‌شود که ميليون‌ها گيمرها را در کنار يکديگر جمع مي‌کند. اپل در دادگاه استدلال کرده که اپيک گيمز به دنبال شرايط مطلوب‌تري براي اپ استور بوده و قرار دادن سيستم پرداخت مستقيم درون بازي يک اقدام غيرقانوني است.

دور زدن مکانيزم پرداخت اپ استور، نقض قرارداد توسعه‌دهنده اپل محسوب مي‌شود و به همين دليل اپل بازي فورتنايت را از فروشگاه خود حذف کرد. پس از اين اقدام، اپيک گيمز از شرکت اپل شکايت کرد و همچنين يک کمپين بزرگ عليه آن راه‌اندازي کرد که در آن از يک ويديوي تبليغاتي اپل در سال ۱۹۸۴ استفاده شد.

با توجه به راي دادگاه، فورتنايت همچنان در فروشگاه اپ استور منتشر نمي‌شود، با اين حال اپل نمي‌تواند مانع از دسترسي اپيک گيمز به حساب‌هاي توسعه‌دهنده شود چرا که بسياري از توسعه‌دهندگان بازي براي سيستم عامل iOS و مک او اس به موتور آنريل وابسته هستند. عدم دسترسي اپيک به حساب‌هاي توسعه‌دهنده، مانع از بروزرساني اين موتور بازي‌ مي‌شود که مي‌تواند به توسعه‌دهندگان آسيب بزند.

راجرز درباره اقدام اپل نوشته: «اپل اقدامات شديدي را مدنظر قرار داده که با اين کار توسعه‌دهندگان شخص ثالث اکوسيستم را نيز تحت تاثير قرار مي‌دهد و به همين دليل راي خلاف خواسته اپل است.»

با وجود چنين حکمي، بايد همچنان منتظر بمانيم و تا چند هفته آينده اپل و اپيک گيمز استدلال‌هاي خود را بيان کنند و در نهايت دادگاه اصلي ۷ مهر ماه از طريق زوم برگزار شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم