مجله ديجي کالا/ اپل ششمين نسخه‌ي بتا از سيستم عامل‌هاي iOS ۱۴ و iPadOS ۱۴ را منتشر کرد.

يک هفته بعد از انتشار پنجمين نسخه‌ي بتا از اين سيستم عامل‌ها، همچنين دو ماه بعد از مراسم آنلاين ۲۰۲۰ WWDC شاهد منتشر شدن ششمين نسخه‌ي بتا از سيستم عامل‌هاي iOS 14 و iPadOS 14 هستيم.

کاربراني که از قبل جهت دريافت سيستم عامل‌هاي بتا ثبت نام کرده‌اند، مي‌توانند اين به‌روزرساني جديد را با رفتن به قسمت «تنظيمات» (Settings) دستگاه خود، دانلود و سپس نصب کنند.

همان‌گونه که در رويداد آنلاين WWDC ديدم، اپل در سيستم عامل جديد تلفن‌هاي همراه خودش يعني iOS ۱۴ براي اولين بار دست به تغييرات گسترده‌اي در صفحه‌ي «هوم» (Home) زده است. در اين سيستم عامل جديد، شاهد رونمايي از ويجت‌ها بوديم که مي‌توان از آن‌ها با سه اندازه‌‌ي مختلف در صفحه‌ي هوم آيفون استفاده کرد.

براي مرتب شدن هر چه بيشتر صفحه‌ي هوم آيفون، اپل از قابليتي به نام App Library در اين نسخه استفاده کرده است. با استفاده از اين قابليت مي‌توان، اپ‌هاي نصب شده بر روي آيفون را به شکل مرتبي و در يک جا مشاهده کرد. کاربران مي‌توانند تنظيمات اين صفحه جديد را به گونه‌اي تنظيم کنند که اپ‌ها را به ترتيب حروف الفبا يا که بر اساس دسته‌بندي آ‌ن‌ها نمايش دهد.

کاربران با استفاده از اين قابليت مي‌توانند به انتخاب خود برخي از صفحات هوم خود را براي هرچه مرتب شدن ظاهر آيفون‌شان مخفي کنند.

در iOS ۱۴ همچنين شاهد اضافه شدن قابليتي بوده‌ايم که بسياري از طرفداران اين برند مدت‌ها است مشتاق اضافه شدن آن به تلفن‌هاي همراه‌شان هستند. اين قابليت جديد باعث مي‌شود که وقتي در حال کار با دستگاه خود هستيد و تماسي با تلفن شما گرفته مي‌شود، اين تماس گرفته شده تمامي صفحه‌ي آيفون را به خود اختصاص ندهد.

با اضافه شدن اين ويژگي مي‌توانيد در صورت عدم پاسخگويي به تماس، به راحتي به کارهاي خود بپردازيد. علاوه ‌بر اين، در نسخه‌ي اپل دستي هم به سر و گوش دستيار صوتي خود يعني سيري کشيده است. در نسخه‌ي جديد شاهد طراحي به روز اين دستيار صوتي هستيم که در زمان استفاده تنها با اختصاص دادن اندازه‌ي کوچکي از نمايشگر خللي در هنگام کار با آيفون ايجاد نمي‌کند. همچنين اين دستيار صوتي اکنون توانمندتر شده است و مي‌توان با آن به فرستادن پيام‌هاي صوتي هم پرداخت.

يکي از قابليت‌هايي که از برادر بزرگتر آيفون يعني آيپد به آيفون‌ها آمده است قابليت تصوير در تصوير است. در iOS ۱۴ کاربران مي‌توانند هم‌زمان با تماشاي فيلم يا انجام تماس تصويري، به انجام کارهاي ديگري هم بپردازند.

در iOS ۱۴ اپل از ويژگي App Clips رونمايي کرد که به کاربران اجازه مي‌دهد به جاي دانلود کردن اپليکيشن‌هاي مختلف براي انجام کارهايي مانند خريد قهوه، رزرو کردن ميز در رستوران و اجاره کردن يک دوچرخه، تنها با استفاده از يک اپ تمامي اين کارها را انجام دهند.

اين اپ جديد تمامي اين کارها را با اسکن کد QR، استفاده از دستگاه‌هاي NFC يا با استفاده از کد‌هاي مخصوص طراحي شده بر اين کار توسط اپل، انجام مي‌دهد.

در اپ Messages کاربران مي‌توانند گفتگوهاي مهم خود را در قسمت بالايي اين اپ قرار دهند، از قابليت «ذکر کردن نام» (Mention) در گروه‌ها استفاده کنند و همچنين مي‌توانند تنها به يک پيام خاص در گروه «پاسخ» (Reply) بدهند.

علاوه‌ بر اين‌ها، در اين اپ شاهد قابليت‌هاي جديد براي «ميموجي» (Memoji) هستيم؛ در iOS ۱۴ مي‌توانيد از ميموجي يا ايموجي در نام گرو‌ه‌ها استفاده کنيد.


 اپ Health اکنون از قابليت سنجش کيفيت خواب در اپل واچ پشتيباني مي‌کند. علاوه ‌بر اين، کاربران قادر هستند با برخي از قابليت‌هاي اضافه شده به اين اپ به شکل بهتري سلامت خود را ارزيابي کنند.

در اپ Weather شاهد اضافه شدن اطلاعات بيشتري در رابطه با پيش‌بيني وضع هوا هستيم. همچنين اين اپ به شکل بهتري مي‌تواند تا تغييرات ناگهاني در شرايط جوي را پيش بيني کند.

کاربراني که براي رفت و آمد روزانه‌‌ي خود از دوچرخه استفاده مي‌کنند، اکنون مي‌توانند که از اپ Maps براي پيدا کردن بهترين مسيرهاي دوچرخه سواري استفاده کنند. اين اپ به اين کاربران اطلاعاتي درباره‌ي وضعيت ترافيک خيابان‌ها، وجود پله در مسير و شيب خيابان مي‌دهد.

اين اپ همچنين مي‌تواند براي کساني که از خودروهاي الکترونيکي استفاده مي‌کنند، مسير را به گونه‌اي انتخاب کند که در مسير‌شان ايستگاه‌هاي شارژ باتري موجود باشد.

اپل در iOS ۱۴ قابليت جديدي را به اين سيستم عامل اضافه کرده است که با استفاده از آن کاربران برخي از خودروها مي‌توانند از تلفن همراه خود به‌عنوان سوئيچ خودرو استفاده کنند. اين قابليت در آينده‌ي نزديک به خودروهاي ساخت شرکت آلماني BMW خواهد آمد. به احتمال زياد در آينده شاهد گسترش آن به ديگر خودروها هم خواهيم بود. همچنين کاربران در CarPlay اپل ‌مي‌توانند که از پس زمينه‌هاي مختلفي استفاده کنند.

اپ جديد ترجمه اکنون مي‌تواند به ترجمه هم‌زمان متن يا صدا به ۱۱ زبان بپردازد.

علاوه بر اين قابليت‌هاي جديد، اپل ويژگي‌هاي بسياري را براي حفظ حريم خصوصي کاربران  به سيستم عامل جديد خودش اضافه کرده است. اکنون توسعه‌دهندگان براي دسترسي به دستگاه کاربر در شبکه‌هاي محلي، بايد از کاربر اجازه بگيرند. همچنين براي دسترسي اپ‌ها به عکس‌هاي موجود در آيفون دسترسي محدودتري را مي‌دهد.

همچنين شاهد قرارگيري ويژگي در iOS 14 هستيم که با استفاده از آن کاربر مي‌تواند به جاي اشتراک گذاشتن موقعيت مکاني دقيق، از موقعيت حدودي خود در زمان استفاده از بعضي اپ‌ها استفاده کند.

در اپ «سافاري» (Safari) شاهد گزارش اين اپ در رابطه با حريم خصوصي کاربران هستيم. اين گزارش به کاربران نشان مي‌دهد که کدام سايت‌ها به دنبال کردن رفتار کاربر در اينترنت مي‌پردازند. همچنين در زمان استفاده يک اپ از دوربين يا ميکروفون دستگاه شاهد نمايش نقطه‌ي در بالاي نمايشگر هستيم که اين موضوع را به کاربر اطلاع مي‌دهد.

در iOS ۱۴ شاهد سنت شکني اپل هم هستيم. در اين سيستم عامل اپل به کاربر اجازه مي‌دهد تا از اپ‌هاي مرورگر يا ايميل ديگري به عنوان اپ پيش‌فرض در آيفون خود استفاده کند.

در iPadOS ۱۴ هم شاهد تغييرات بسيار زيادي هستيم. اکنون کاربران اين دستگاه مي‌توانند با استفاده از قلم اپل در تمام جاهايي که نياز به نوشتن باشد، به نوشتن اطلاعات لازم بپردازند و بعد از نوشتن دست خط آن‌ها به طور خودکار به متن تايپ شده تبديل مي‌شود.

اپل با منتشر کردن سومين نسخه‌ي بتا از سيستم عامل iOS ۱۴ تغييراتي ظاهري را در آيکون اپ Music ايجاد کرد که شامل تغيير رنگ آيکون اين اپ و استفاده از طراحي جديد براي قسمت کتابخانه اين اپ بودند. همچنين شاهد اضافه شدن ويجت ساعت با طراحي جديد در اين نسخه بوديم.

در چهارمين نسخه‌ي بتا شاهد رونمايي از ويجت Apple TV در کنار برخي بهبود‌ها براي قسمت جست‌وجوي iOS 14 بوديم. تغييراتي مانند اضافه شدن اندازه جديدي براي ويجت «خبر» (News) و استفاده از حرکت چرخشي ساعت در زمان تغيير آن، نمايش نوتيفيکيشن در زمان قرارگيري در معرض بيماري کوويد ۱۹ و قابليت مخفي کردن پوشه‌ي عکس‌هاي مخفي شده در اپ Photos از جمله قابليت‌هاي اضافه شده به پنجمين نسخه‌‌ي بتا iOS ۱۴ بودند.

در ششمين نسخه‌ي بتا از iOS 14 شاهد اضافه شدن قابليت‌هاي زير هستيم.

استفاده از طراحي جديد در زمان تنظيم زمان در اپ Clock؛ در اين نسخه زماني که بخواهيد ساعت را تغيير دهيد مستطيل نارنجي رنگي به دور ساعت نشان داده مي‌شود تا به شما به شکل بهتري نشان دهد که در حال تغيير زمان هستيد.

اضافه شدن قابليت Spatial Audio، اين ويژگي باعث مي‌شود که در زمان گوش دادن به موسيقي يا تماشاي فيلم، صداهاي فراگير به ايرپاد‌ پرو اپل بيايند. در نسخه‌هاي قبلي منتشر شده از  iOS ۱۴ شاهد اضافه شدن اين قابليت نبوديم. در ششمين نسخه‌‌ي بتا شاهد اضافه شدن اين قابليت هستيم. حالا مي‌توانيد با رفتن به تنظيمات و سپس قسمت Accessibility شاهد اضافه شدن اين ويژگي باشيد.

در اين قسمت همچنين شاهد اضافه شدن گزينه‌ي Follow iPhone هستيم که با فعال کردن آن، صدا از ايرپاد‌ پرو به گونه‌اي پخش مي‌شود که آنگار از آيفون در حال پخش شدن هستند. در حال کلي اين قابليت صداي فراگير را با توجه به حرکت‌هاي سر کاربر تنظيم مي‌کند که با روشن کردن Follow iPhone شاهد غير فعال شدن اين ويژگي هستيم.

همچنين در اپ Maps شاهد اضافه شدن قابليت‌هاي مختلفي مانند استفاده از مسير‌يابي در زمان دوچرخه سواري، نشان دادن دوربين‌هاي کنترل سرعت و پيشنهاد دادن مکان‌هاي مختلف تفريحي به کاربر در زمان استفاده از اين اپ هستيم.

اين ويژگي‌ها تنها بخشي از قابليت‌هاي اضافه شده به سيستم عامل‌هاي iOS ۱۴ و iPadOS ۱۴ هستند. به طور حتم، با عرضه رسمي اين سيستم عامل تمامي کاربران گوشي‌هاي آيفون يا آيپد‌هاي اپل مي‌توانند تا از تمامي اين ويژگي‌هاي جديد استفاده کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم