زوميت/ با بالاگرفتن تنش‌ها ميان اپيک و اپل، فورتنايت به دو بازي متفاوت تجزيه مي‌شود.

با تغييرات ايجادشده در نسخه مخصوص پلتفرم‌هاي اپل، بازي فورتنايت از حالت کراس‌پلي محدودشده به پلتفرم‌هاي iOS و MacOS برخوردار مي‌شود.
 
سران اپيک طي مصاحبه‌اي با رسانه TheVerge اطلاعات جالبي در مورد آينده بازي فورتنايت روي پلتفرم‌هاي مختلف اپل  ارائه دادند. از روز آينده سيزن جديد مسابقات فورتنايت شروع مي‌شود؛ اما در صورتي که از پلتفرم‌هاي iOS  يا MacOS به تجربه بازي فورتنايت مي‌پردازيد، سيزن جديد را از دست خواهيد داد. همچنين قابليت کراس‌پلي در پلتفرم‌هاي اپل محدود مي‌شود؛ به‌صورتي‌که گيمرهاي آيفون، آيپد  و مک تنها قادر به تجربه بازي با يکديگر هستند و امکان کراس‌پلي با پلتفرم‌هاي ديگري را که متعلق به اپل نيست، نخواهند داشت.

تنش‌هاي به‌وجودآمده ميان دو شرکت اپل و اپيک گيمز سبب شده تا بازي فورتنايت به دو بازي مختلف تبديل شود. در نسخه اول، گيمرهاي پلي استيشن ۴، ايکس باکس وان، رايانه شخصي، نينتندو  سوييچ و اندرويد  قادر به تجربه بازي با يکديگر به‌صورت کراس‌پلي هستند؛ اما در نسخه دوم که متعلق به گيمرهاي پلتفرم اپل است، گيمرها تنها امکان کراس‌پلي ميان پلتفرم iOS و MacOS را خواهند داشت.

گيمرهاي پلتفرم‌هاي اپل سيزن جديد فورتنايت را نيز از دست مي‌دهند؛ سيزني که برگرفته از شخصيت‌ها و ابرقهرمانان مارول است و شامل ظاهري جديد براي شخصيت‌هاي قابل بازي، نقشه‌ها، تجهيزات جديد و موارد ديگر مي‌شود. در صورتي که از گيمرهاي پلتفرم‌هاي اپل باشيد به هيچ يک از موارد ذکرشده دسترسي نخواهيد داشت.

چنين اتفاقاتي از چندي پيش تخمين زده مي‌شد. درگيري اپل و اپيک از زماني شروع شد که اپيک با استفاده از ترفندي مي‌خواست کارمزد ۳۰ درصدي اپل را دور بزند؛ اما اپل، بازي فورتنايت را از اپ استور حذف کرد. در ادامه مقامات اپل گفتند که اپيک با عرضه به‌روزرسانيي و بازگرداندن مراحل پرداخت به گذشته (پرداخت کارمزد ۳۰ درصدي) مي‌تواند بازي فورتنايت را به اپ استور بازگرداند.

پس از مدتي نيز مشخص شد که اپل به‌دنبال مسدود ساختن حساب توسعه‌دهندگاني است که با اپيک گيمز همکاري مي‌کنند. سازنده بازي فورتنايت نيز به دادگاه شکايت کرد و قاضي دادگاه به نفع اپيک راي داد. از نگاه قاضي دادگاه، مسدودساختن حساب توسعه‌دهندگان به شرکت‌ها و استوديوهاي شخص ثالث ضربه مي‌زند و اپل حق انجام چنين کاري را ندارد.  در هر صورت ۲۸ سپتامبر (۷ مهر) جلسه ديگر دادگاه برگزار مي‌شود تا اختلافات دو غول فناوري بررسي شود.

درحال‌حاضر، وضعيت بازي فورتنايت مشخص نيست؛ اما اپل اعلام کرد که اپيک با تغيير در نحوه پرداخت درون‌برنامه‌اي و بازگرداندن آن به شرايطي که قوانين اپ استور رعايت شود، امکان اضافه‌کردن بازي فورتنايت به اپ استور را خواهد داشت. درواقع مقامات اپل به گيمرها نشان داده‌اند که تقسيم بازي فورتنايت به دو نسخه اقدام اپيک بوده و ارتباطي به کوپرتينويي‌ها ندارد.

 اپيک در قسمت پرسشگان (FAQ) بازي فورتنايت توضيحات جديدي اضافه کرده است و توضيح مي‌دهد که اپل از اين شرکت خواسته تا روش درآمدزايي از بازي فورتنايت در iOS تنها ازطريق پرداخت درون‌برنامه‌اي مطابق با قوانين اپ استور (پرداخت ۳۰ درصد کارمزد) صورت گيرد؛ اما اپيک چنين درخواستي را رد کرده و دراختيار گيمرها قرار داده تا چگونه بازي را نصب کنند. اپيک در ادامه توضيح مي‌دهد که قوانين اپل، آزادي عمل را از توسعه‌دهندگان مي‌گيرد و بازاري انحصاري پديد مي‌آورد.

روي سيستم‌عامل  مک، گيمرها مي‌توانند با استفاده از لانچر اختصاصي بازي فورتنايت اقدام به نصب آن کنند. درواقع مشکلي در عرضه به‌روزرساني جديد روي سيستم‌عامل مک مشاهده نمي‌شود؛ اما به‌نظر مي‌رسد که برنامه‌هاي اپيک در مورد نسخه مک بازي فورتنايت نيز تغيير کرده و به‌روزرساني جديدي براي دارندگان نسخه مک بازي فورتنايت عرضه نخواهد شد.

طبق گفته‌ها دارندگان نسخه مک بازي فورتنايت از آخرين به‌روزرساني به نسخه ۱۳.۴۰ برخوردار خواهند بود که چندي پيش عرضه شد. بايد ديد که تنش‌هاي اپيک و اپل چه پيامدهاي ديگري در پي خواهد داشت. در هر صورت، اتفاقات پيش‌آمده سبب شده تا دارندگان نسخه مک يا iOS بازي فورتنايت ديگر قادر به شرکت در سيزن جديد اين بازي نباشند.
 


در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم