زوميت/  ميانگين سرعت 5G در ايالات متحده به ۵۱ مگابيت‌ بر ثانيه رسيد 
  
ايالات متحده در رقابتي شديدي براي توسعه‌ي شبکه‌ي 5G قرار دارد و هنوز سرعت ميانگين آن‌ها با برخي از پيش‌گامان فاصله دارد؛ پيش‌گاماني که چند صد مگابيت‌برثانيه سرعت ارائه مي‌کنند.
 
نصب و توسعه‌ي شبکه‌ي 5G در ايالات متحده با سرعت مناسبي پيش مي‌رود. آخرين گزارش‌ها ميانگين سرعت شبکه‌ي نسل جديد را در اين کشور ۵۰/۹ مگابيت‌برثانيه اعلام مي‌کند که با وجود پيشرفت چشمگير درمقايسه‌با شبکه‌ي 4G، هنوز فاصله‌ي زيادي با رقبا دارد. گفتني است کشورهاي ديگر اکنون به ميانگين سرعت ۲۰۰ تا ۴۰۰ مگابيت‌برثانيه رسيده‌اند.

به‌تازگي شرکت اوپن‌سيگنال (OpenSignal) گزارش ميانگين سرعت جديد را منتشر کرده که حاوي اطلاعاتي از ۱۲ کشور است. سرعت‌هاي ميانگين حاصل جمع‌آوري داده‌ي آزمايش‌هاي هر کشور در دوره‌ي زماني از ۱۶ مه تا ۱۴ آگوست است. در اين گزارش، ايالات متحده ازلحاظ ميانگين سرعت در ميان ۱۲ کشور در رتبه‌ي آخر جاي گرفت و از ميان ۱۱ کشور ديگر نيز، ۱۰ منطقه سرعت ميانگيني حداقل دوبرابر آمريکا را گزارش کردند.

ميانگين سرعت اينترنت 5G در ايالات متحده ۱/۸ برابر ميانگين 4G گزارش مي‌شود (۲۸/۹ مگابيت‌برثانيه). نکته‌ي جالب اينکه آزمايش‌هاي کاربري در کشور همسايه، يعني کانادا، سرعت ميانگين 4G را ۵۹/۴ مگابيت‌برثانيه و 5G را ۱۷۸/۱ مگابيت‌برثانيه گزارش مي‌کند. طبق اين گزارش، تايوان و استراليا سرعت ميانگين بيش از ۲۰۰ مگابيت‌برثانيه را در شبکه‌ي 5G ارائه مي‌کنند و کره‌جنوبي و عربستان‌سعودي هم به‌ترتيب با ميانگين سرعت ۳۱۲/۷ و ۴۱۴/۲ مگابيت‌برثانيه در صدر جدول قرار گرفته‌اند.

در ايالات متحده، ميانگين سرعت دانلود براي کاربراني که برخي اوقات به شبکه‌ي 5G متصل شده بودند، ۳۳/۴ مگابيت‌برثانيه گزارش شد که ترکيبي از ميانگين 4G و 5G بود. در اين آمار، آمريکا در رتبه‌ي دوم از آخر جاي گرفت. در سرعت دانلود هم عربستان‌سعودي با ۱۴۴/۵ و کانادا با ۹۰/۴ مگابيت‌برثانيه در جايگاه‌هاي برتر قرار گرفتند؛ البته ايالات متحده ازلحاظ دسترسي 5G وضعيت بهتري داشت. دسترسي با درصد زماني محاسبه مي‌شود که کاربران به 5G دسترسي پيدا مي‌کنند. در ايالات متحده، آمار مذکور ۱۹/۳ درصد گزارش شد که رتبه‌ي پنجم را براي کشور به‌همراه داشت و عربستان‌سعودي با ۳۴/۴ درصد دسترسي در صدر و بريتانيا با ۴/۵ درصد در جايگاه آخر قرار گرفت.

اوپن‌ سيگنال ادعا مي‌کند که براي جمع‌آوري آمار، روزانه ميلياردها اندازه‌گيري از ۱۰۰ ميليون دستگاه در سرتاسر جهان انجام مي‌دهد. ۱۲ کشوري که در گزارش جديد حضور دارند، بيشترين داده‌هاي باکيفيت را دراختيار شرکت تحليلي قرار داده‌اند.

فاصله‌ي تقريبا اندک بين ميانگين سرعت 4G و 5G در ايالات متحده نشان‌دهنده‌ي استفاده‌ي گسترده از طيف باند پايين براي شبکه‌هاي جديد و قديمي است. به‌عنوان مثال، T-Mobile سهم عمده‌اي از شبکه‌ي 4G باند پايين خود را به 5G ارتقا داده است که افزايش سرعت را براي کاربران به‌همراه دارد؛ اما هيچ‌گاه به‌اندازه‌ي واقعي موردانتظار از شبکه‌ي 5G کامل عمل نمي‌کند. شبکه‌هاي 5G حرفه‌اي طيف‌هاي باند بالا را در شبکه اشغال مي‌کنند. اوپن‌سيگنال هم در گزارش خود تأکيد مي‌کند که استفاده از طيف‌هاي باند پايين مانند ۶۰۰ و ۸۵۰ مگاهرتز که شرکت‌هاي T-Mobile و AT&T استفاده مي‌کنند، با وجود پوشش عالي، سرعت درخورتوجهي دراختيار کاربران قرار نمي‌دهد. اين در حالي است ‌که اپراتورها در خارج از ايالات متحده، از باند مياني ۳/۵ گيگاهرتز استفاده مي‌کنند.

گزارش قبلي اوپن‌سيگنال که ماه جون با بررسي ميانگين سرعت از ۱۶ مارس تا ۱۳ جون جمع‌آوري شده بود، ورايزن را بهترين اپراتور ايالات متحده ازلحاظ ميانگين سرعت دانلود 5G عنوان مي‌کرد که سرعت ۴۹۴/۷ مگابيت‌برثانيه داشت. T-Mobile و زيرمجموعه‌ي جديدش، Sprint، سرعت‌هاي ميانگين کمي بيشتر از ۴۹ مگابيت‌برثانيه را ثبت کردند و سرعت ميانگين AT&T نيز ۶۰/۸ مگابيت‌برثانيه گزارش شد.

ورايزن با وجود ارائه‌ي سرعت چشمگير شبکه‌ي بسيار کوچکي دارد. اين اپراتور وابستگي زيادي به امواج ميلي‌کتري دارد که به‌راحتي ديوار يا موانع ديگر آن را مسدود مي‌کند. همچنين، اين امواج دامنه‌ي پوشش زيادي هم ندارد؛ درنتيجه سرعت درخورتوجه ورايزن درواقع تأثير زيادي روي ميانگين سرعت 5G در ايالات متحده نمي‌گذارد. کاربراني که از سرويس اوپن‌سيگنال براي آزمايش سرعت خود استفاده مي‌کردند، تنها در ۰/۴ درصد مواقع، پوشش ورايزن را دريافت کرده بودند. ناگفته نماند پوشش شبکه‌هاي ديگر همچون T-Mobile و Sprint و AT&T نيز به‌ترتيب ۲۲/۵ و ۱۴/۱ و ۱۰/۳ درصد گزارش شد. 

همان‌طورکه گفته شد، استفاده از باند پايين در ارائه‌ي خدمات 5G باعث مي‌شود که ايالات متحده پوشش مناسبي در‌مقايسه‌با کشورهاي ديگر داشته باشد. همين پوشش احتمال اتصال به شبکه‌ي جديد و استفاده از آن را در‌مقايسه‌با کشورهايي براي کاربران بيشتر مي‌کند که از فرکانس بالا استفاده مي‌کنند.

مهاجرت تدريجي از 4G به 5G احتمالا براي کاربراني آشنا به‌نظر مي‌رسد که يک دهه پيش و مهاجرت از 3G به 4G را به ياد دارند. از نگاه اوپن‌سيگنال، شبکه‌ي 5G هنوز راه زيادي تا بلوغ در پيش دارد. اين شرکت مي‌گويد که حدود يک دهه تا پوشش کامل و بي‌نقص شبکه‌ي 5G فاصله داريم.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم