زوميت/ جديدترين نسخه از Final Cut Pro X اپل بهبودهايي در ويرايش فايل‌هاي پراکسي اعمال مي‌کند و قابليت‌هايي جديد به کاربران مک‌هاي اپل ارائه مي‌دهد.
 
چند روز پيش، اپل به‌روزرساني جديد و بسيار مهم اپليکيشن فاينال کات پرو ايکس (Apple Final Cut Pro X) را معرفي کرد که بهبودهايي براي برخي از وظايف کاري به‌همراه مي‌آورد تا بتوان ساده‌تر از اين سرويس براي ويرايش ويدئوها از راه دور و به‌صورت گروهي استفاده کرد. جديدترين به‌روزرساني Final Cut Pro X را به نسخه‌ي ۱۰.۴.۹ ارتقا مي‌دهد و چندين قابليت مفيد ديگر هم به اپليکيشن اضافه مي‌کند؛ ازجمله Smart Conform  Smart Conform قابليت جديدي است که از فناوري يادگيري ماشين استفاده مي‌کند و مي‌تواند به‌صورت خودکار ويدئوها را براي استفاده در شبکه‌هاي اجتماعي نظير اينستاگرام و اسنپ‌چت و توييتر کراپ کند.

فايل‌هايي با عنوان پراکسي (Proxy) وجود دارند که درحقيقت نسخه‌ي کوچک‌تر ويدئو اصلي با وضوح کمتر از آن به‌حساب مي‌آيند. فايل‌هاي پراکسي باعث مي‌شوند ويرايش ويدئوها روي دستگاه‌‌هايي ساده‌تر شود که ضعيف‌تر هستند يا به اينترنت اتصال ندارند. امروزه، اين قابليت اهميت بيشتري پيدا کرده است. دنياگيري ويروس کرونا باعث تعطيلي بسياري از دفاتر کاري شد و کارمندان را به دورکاري مجبور کرد؛ بنابراين اگر در خانه مشغول به کار هستيد و به سيستم قدرتمند شرکت دسترسي نداريد، فايل‌هاي پراکسي برايتان بسيار مفيد خواهند بود.

جديدترين به‌روزرساني Final Cut Pro X فرايند انتقال پروژه‌هاي پراکسي را از دستگاهي به دستگاه ديگر ساده‌تر مي‌‌کند و فايل‌هاي غيرپراکسي نظير تصاوير و عناوين و موشن‌گرافيک‌ها را شامل مي‌شود. اين بهبود بدين‌معني است که مي‌توانيد نسخه‌ي بسيار کم‌حجم‌تري از پروژه‌ي ويدئويي خود را با سيستمي ديگر به‌اشتراک بگذاريد و کاملا از راه دور آن را ويرايش کنيد و سپس آن را مجددا به رايانه‌ي اصلي خود بفرستيد تا ويرايش‌هاي نهايي نظير تنظيم رنگ و جلوه‌ها و بافت‌ها را روي آن انجام دهيد و سپس خروجي بگيريد.

همچنين، Final Cut Pro X قرار است به گزينه‌هاي بيشتري براي ويرايش فايل‌هاي پراکسي مجهز شود که انعطاف بيشتري دارند و دست شما را بيش‌ازپيش باز مي‌گذارند. اين گزينه‌هاي جديد به‌طور ويژه براي آن‌ دسته از فايل‌هاي پراکسي که کم‌حجم‌تر از فايل‌هاي معمولي هستند، به Final Cut Pro X اضافه شده‌اند. Final Cut Pro X ازاين‌پس مي‌تواند فايل‌هاي پراکسي را با ۵۰ و ۲۵ و حتي ۱۲٫۵ درصد وضوح فايل اصلي بسازد. نسخه‌ي جديد اپليکيشن مذکور از فرمت‌هاي ProRes و H.264 نيز پشتيباني مي‌کند. به‌علاوه کليپ‌هايي که فايل پراکسي ندارند، مي‌توان صرف‌نظر از فشرده يا غيرفشرده‌بودن،‌ با کليپ‌هاي داراي فايل پراکسي استفاده کرد. قبلا Final Cut Pro فايل‌هاي ذکرشده را درکنار فايل‌هاي پراکسي نمايش نمي‌داد.

قابليت مهم ديگري که در به‌روزرساني جديد به اپليکيشن Final Cut Pro X اضافه شده، با نام Smart Conform شناخته مي‌شود. همان‌طورکه در ابتدا اشاره کرديم، Smart Conform مي‌تواند با بهره‌گيري از فناوري يادگيري ماشين،‌ کليپ‌هاي ويدئويي را دقيق تجزيه‌وتحليل و بخش‌هايي از فريم را شناسايي کند که حرکت‌هاي اصلي سوژه‌ها در آن اتفاق مي‌افتند. سپس، اين قابليت مي‌تواند ويدئوها را براي استفاده در شبکه‌هاي اجتماعي به‌درستي کراپ کند، بدون اينکه سوژه‌ي اصلي از ويدئو حذف شود. حالت‌هاي کراپ شامل مواردي مختلفي نظير مربعي، عمودي و... مي‌شوند. ناگفته نماند ادوبي مدتي پيش قابليتي مشابه را به اپليکيشن پريمير پرو اضافه کرده بود.

جديدترين به‌روزرساني فاينال کات پرو ايکس بهبودهاي ديگري هم به‌خود ديده است تا تجربه‌ي کاربري بهتري ارائه دهد. اين بهبودها شامل مواردي مثل پلاگين‌هاي جديد براي فايل‌هاي RAW دوربين‌هاي کانن و RED با اضافه‌کردن پشتيباني از Metal مي‌شوند. اين نخستين‌باري است که فاينال کات پرو ايکس مي‌تواند فايل‌هاي 8K Canon Cinema RAW Light را اجرا کند. افزون‌براين، اپليکيشن يادشده به‌لطف به‌روزرساني جديدش فرايند Transcode محتواي 8K RAW شرکت RED را سريع‌تر انجام مي‌دهد. به‌روزرساني جديد امکان ديدن ISO و دماي رنگ و اکسپوژر فايل‌هاي ProRes RAW را ارائه مي‌دهد.

تمامي دارندگان اپليکيشن Final Cut Pro X مي‌توانند همين حالا با مراجعه به اپ‌استور مک، نسخه‌ي جديد را دريافت کنند. در به‌روزرساني ۱۰.۴.۹، اپل به تمامي کاربران امکان مي‌دهد نسخه‌ي جديد Final Cut Pro X را ۹۰ روز ‌رايگان استفاده کنند، حتي کساني که پيش‌تر در سومين ماه از سال جاري ميلادي از آن استفاده کرده‌اند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم