جي اس ام/ ورد ۳۶۵ قابليتي جديد را دريافت مي‌کند که رويايي است، اما هنوز براي کامل شدن راه درازي در پيش دارد.
مايکروسافت نوار ابزار باز طراحي شده‌ي رونويسي و ديکته کردن کلمات را براي برنامه‌ي ورد ۳۶۵ عرضه کرده است که براي اشخاصي که به دنبال ايجاد يک نسخه‌ي متني از مکالمه‌هاي خود هستند، بسيار کارآمد و مفيد است.

ويژگي جديد ورد به عنوان نوار ابزاري در کنار سند کاربر ظاهر مي‌شود و آن‌ها را قادر مي‌سازد تا مکالمات را مستقيما در ورد ظبط کنند واين اتفاق در حالي است که اپليکيشن اسپيکرهاي مختلف را براي بهره‌وري بيشتر شناسايي مي‌کند. متن در لحظه تنظيم مي‌شود و به کاربران اين امکان را مي‌دهد تا به قسمت‌هاي مختلف بپردازند، صحت سند را بررسي کنند و در صورت لزوم آن را ويرايش کنند. اگر قبلا مکالمه، مصاحبه يا سخنراني را ظبط کرده‌ايد مي‌توانيد آن را بارگذاري کنيد و پخش را شروع کنيد و ورد بقيه را خودش انجام مي‌دهد. اگر نياز به نقل قول به مقاله يا داستان خود داريد با ضربه زدن روي نماد «به علاوه» آن را درج کنيد. همچنين با دکمه‌ي add all to document نيز مي‌توان چنين کاري انجام داد.

مايکروسافت در بيانيه‌ي امروز اعلام داشت 

رونويسي در ورد شمارا قادر مي‌سازد تا در لحظه برگفت و گوي خود متمرکز شويد و با اين کار وقت و انرژي ارزشمندي صرفه جويي مي‌شود و لزومي ندارد پنجره‌ها و اپليکيشن‌هاي گوناگون حواس کاربر را پرت کند وتمام تمرکز روي پيام و متن معطوف مي‌شود.
با اين وجود محدوديت‌هايي براي اين قابليت وجود دارد. هم‌اکنون اين ويژگي فقط روي ورد ۳۶۵ تحت وب و روي مرورگرهاي کروم و اج در دسترس کاربران است و اعلام شده که تا پايان سال نيز به اپليکيشن موبايل راه پيدا مي‌کند. اگر از ابزار ظبط و ترجمه در خود برنامه استفاده کنيد محدوديتي وجود ندارد اما براي آپلود فايل به ۵ ساعت در ماه و دويست مگابايت در هرفايل محدود شده است. در حال حاضر اين قابليت فقط با زبان انگليسي کار مي‌کند، اما ردموندي‌ها اعلام کرده‌اند به زودي زبان‌هاي ديگري نيز به آن افزوده خواهد شد. بنابراين قابليت نوپاي مايکروسافت در اول راه شايد چندان مناسب به نظر نرسد اما رفته رفته تکامل پيدا مي‌کند. خصوصا براي خبرنگاراني که ساعت‌ها وقت صرف مي‌کنند تا مصاحبه‌ها و مکالمات را تايپ کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم