ديجي کالا/ سخنگوي وزارت خارجه چين اعلام کرد که، اگر آمريکا اپ «وي‌چت» (Wechat) را ممنوع کند، مردم اين کشور هيچ دليلي براي استفاده از تلفن‌هاي همراه آيفون يا ديگر محصولات اپل ندارند.

بعد از اعلام رئيس جمهور آمريکا، دونالد ترامپ، مبني بر ممنوع کردن فعاليت اپ‌هاي چيني وي‌چت و «تيک‌تاک» (Tik Tok)، تنش ميان آمريکا و چين وارد مرحله‌ي جديدي شده است.

اپ وي‌چت يکي از اپ‌هاي بسيار مهم در کشور چين است که مردم اين کشور جهت انجام کارهايي مانند فرستادن پيام، پرداخت‌هاي مالي و حتي به عنوان شبکه‌ي اجتماعي از آن استفاده مي‌کنند. اين اپ توسط شرکت Tencent توسعه داده شده است.

سخنگوي وزارت خارجه چين، Lijian Zhao، در يک کنفرانس خبري اعلام کرد، اگر فرمان ممنوع شدن استفاده از اپ‌هاي چيني اجرا شود، چيني‌ها هيچ دليلي براي استفاده از آيفون يا نگه‌داري محصولات اپل نخواهند داشت.

او در ادامه به ابراز نگراني در رابطه با سياست‌هاي آمريکا پرداخت و گفت «سياست‌هاي آمريکا داراي قدرت بسيار زيادي هستند که مي‌توانند باعث مختل شدن فعاليت شرکت‌هاي غيرآمريکايي شوند».

چرا هند ده‌ها اپليکيشن چيني را مسدود کرده است؟
فرمان ترامپ در رابطه با ممنوعيت اپ‌هاي چيني وي‌چت و تيک‌تاک به اين دليل است که آمريکا عقيده دارد استفاده از اين اپ‌ها تهديدي براي امنيت کاربران در سرتا‌سر جهان است. دولت آمريکا در رابطه با فعاليت اين اپ‌ها در خاک آمريکا گفته است «اگر اين اپ‌ها مي‌خواهند که در آمريکا به فعاليت خودشان ادامه بدهند بايد توسط شرکت‌هاي آمريکايي خريداري شوند». دولت چين در رابطه با اين موضوع، موضع محکمي را در رابطه با عدم فروش اين اپ‌ها دنبال مي‌کند.

برخي گزارش‌هاي منتشر شده نشان مي‌دهند که، در صورتي که شرکت‌هاي آمريکايي بتوانند استفاده از اين اپ‌ها را تنها در خاک آمريکا ممنوع کنند، مشکلي در فروش محصولات‌شان يا همکاري‌هاي تجاري آن‌ها با چين به وجود نخواهد آمد. اگرچه پيش بيني مي‌شود حذف کامل اپ وي‌چت از اپ استور در تمامي دنيا باعث کاهش فروش ۳۰% آيفون و ديگر محصولات اپل خواهد شد.

بعضي از شرکت‌هاي بزرگ آمريکايي مانند اپل، از دولت آمريکا درخواست کرده‌اند که به فرمان ممنوع شدن ا‌پ‌هاي وي‌چت و تيک‌تاک در آمريکا پايان دهد. آن‌ها در درخواست خود گفته‌اند که، اجرا شدن اين فرمان باعث به وجود آمدن ضررهاي زيادي براي شرکت‌هايي آمريکايي خواهد شد. به طور حتم در صورت اجرا شدن اين فرمان، اين شرکت‌ها جهت فروش محصولاتشان در چين با مشکلاتي رو‌به‌رو خواهند شد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم