ايسنا/ گوگل و فيس بوک در پي مخالفت دولت ترامپ، از طرح کابل زيردريايي ميان آمريکا و هنگ کنگ منصرف شده و پيشنهادهاي جديدي مطرح کردند.

 عقب نشيني گوگل و فيس بوک پس از اين روي داد که دولت ترامپ اعلام کرد ممکن است چين از اين لينک براي جمع آوري اطلاعات از آمريکاييها استفاده کند. اين شرکتها به سرعت دست بکار شده و پيشنهادهاي جديد شامل کابل زيردريايي به تايوان و فيليپين را مطرح کردند. پيشنهاد جديد شامل شرکت هنگ کنگي "پسيفيک لايت ديتا کامونيکيشن" که به عنوان شريک در طرح اوليه حضور داشت و هدف نگراني آژانسهاي امنيتي آمريکا قرار گرفت، نيست.

تحولات اخير ناشي از اوج گيري تنشها ميان آمريکا و چين بر سر اختلافات متعدد شامل اقدامات چين در هنگ کنگ، اتهام آمريکاييها درباره احتمال استفاده از محصولات هاي تک چين براي جاسوسي و شيوع ويروس کرونا است.

دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا در آستانه انتخابات رياست جمهوري نوامبر، رويکرد سخت گيرانه تري در خصوص چين اتخاذ کرده است.

اين شرکتهاي فناوري پروژه شبکه کابلي پسيفيک لايت را در سال ۲۰۱۷ پيشنهاد کردند که شامل هر سه مقصد در منطقه اقيانوس آرام بود. اما آژانسهاي امنيتي و وزارت دادگستري آمريکا در ۱۷ ژوئن از کميسيون ارتباطات فدرال خواستند با اتصال کابلي به هنگ کنگ مخالفت کند و دليل آن را امکان دسترسي چين به اطلاعات شخصي آمريکاييها عنوان کردند. اين آژانسها اعلام کردند شرکت "پسيفيک لايت ديتا کامونيکيشن" زيرمجموعه گروه رسانه و مخابرات دکتر پنگ است که با سرويسهاي امنيتي و جاسوسي چيني ارتباط دارد.

با اين حال آژانسهاي امنيتي به اين کميسيون توصيه کردند با بخشي از پروژه که مربوط به کابل متصل کننده آمريکا به تايوان و فيليپين بود، موافقت کند. گوگل در آوريل اجازه يافت بخش مربوط به تايوان اين پروژه را به مدت شش ماه اداره کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، گوگل در ايميلي اعلام کرد ما به همکاري از طريق کانالهاي موجود براي دريافت مجوزهاي احداث کابل براي کابلهاي زيردريايي مان ادامه مي دهيم.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم