زوميت/ آمارها با وجود اينکه از موفقيت شرکت سامسونگ خبر مي‌دهند؛ اما به‌نظر مي‌رسد که وضعيت بسيار بدي براي هواوي در سال ۲۰۲۱ رقم خواهد خورد.
   
هر سه‌ماه يک‌بار، آمارهاي متعددي منتشر مي‌شود که به مواردي ازجمله ميزان فروش محصولات در بازار مي‌پردازند. طي آمارهاي قبلي متوجه شديم که شيوع بيماري کرونا ضربه بدي به بازار گوشي‌هاي هوشمند وارد کرد. درواقع با وجود اينکه برخي از شرکت‌ها فروش نسبتا قابل توجهي را داشتند، اما امکان استفاده از حداکثر ظرفيت‌هاي بازار را نداشته يا با کمبود محصول در بازار مواجه‌ شدند.

در آمارهاي جديد که بازه زماني سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰ را شامل مي‌شود، چشم‌اندازي از ادامه روند فروش محصولات در بازار به چشم مي‌خورد. تحليلگران معتقد هستند که بازار با سرعت قابل توجهي به شرايط قبل از شيوع بيماري کرونا بازمي‌گردد و تحليلگران به‌جاي افت ۱۵/۶ درصدي بازار گوشي‌هاي هوشمند، افتي ۱۱ درصدي را تخمين مي‌زنند. چنين افتي درواقع ارزش بازار تلفن‌هاي هوشمند در سال ۲۰۲۰ را نسبت به سال ۲۰۱۹ پوشش مي‌دهد و تحليلگران انتظار دارند ارزش بازار گوشي  هوشمند در سال ۲۰۲۰ نسبت به ۲۰۱۹ در حدود ۱۱ درصد کمتر باشد.

در ادامه‌ي آمارها مشخص مي‌شود که رونق گرفتن بازار اروپا، آمريکا و هند، دليل اصلي تجديدنظر تحليلگران در مورد ميزان افت ارزش بازار گوشي‌هاي هوشمند در سال ۲۰۲۰ بوده است. سامسونگ  در سال ۲۰۱۹ توانست درحدود ۲۹۵/۱ ميليون دستگاه تلفن هوشمند بفروشد و تخمين زده مي‌شود که ميزان فروش محصولات شرکت کره‌اي تا پايان سال ۲۰۲۰ به ۲۶۵/۵ ميليون دستگاه گوشي هوشمند برسد.

با وجود اينکه سامسونگ افت فروشي ۳۰ ميليوني را نسبت به سال ۲۰۱۹ تجربه خواهد کرد؛ اما دو نکته قابل‌توجه وجود دارد. شرکت کره‌اي در سال ۲۰۲۰ نيز به پرفروش‌ترين سازنده گوشي هوشمند تبديل مي‌شود و نکته ديگر نيز بازگشت ميزان فروش سامسونگ در سال ۲۰۲۱ به آمارهاي ۲۰۱۹ يعني ۲۹۵ ميليون دستگاه است.

جايگاه دوم به هواوي  اختصاص دارد. شرکت چيني در سال ۲۰۱۹ نزديک به ۲۴۰/۵ ميليون گوشي هوشمند فروخت و تخمين‌زده مي‌شود که ميزان فروش محصولات هواوي تا پايان سال ۲۰۲۰ به ۱۹۲/۷ ميليون تلفن هوشمند برسد؛ اما تحليل متخصصان از آينده‌ي شرکت چيني، کابوسي براي سران هواوي خواهد بود. احتمال مي‌رود ميزان فروش گوشي‌هاي هوشمند هواوي در سال ۲۰۲۱ به ۵۹ ميليون دستگاه برسد.

در جايگاه سوم شرکت اپل  قرار دارد. کوپرتينويي‌ها توانسته‌اند آمار فروش ۱۹۷/۴ ميليون دستگاه در سال ۲۰۱۹ را نگه داشته و با افت بسيار اندکي در سال ۲۰۲۰ مواجه شوند. تحليلگران معتقد هستند که فروش اپل در سال ۲۰۲۰ به ۱۹۰/۱ ميليون دستگاه مي‌رسد؛ اما کوپرتينويي‌ها با رشد چشمگيري در سال ۲۰۲۱ روبه‌رو شده و ۲۳۵/۷ ميليون گوشي هوشمند خواهند فروخت.

شيائومي  در جايگاه چهارم ايستاده است؛ اما اوضاع به مراتب بهتري نسبت به هواوي دارد. شيائومي تنها شرکت در فهرست ارائه‌شده است که نسبت به سال گذشته نه‌تنها افت فروش نداشته، بلکه رشد نيز خواهد داشت. به تخمين تحليلگران، آمار فروش ۱۲۴/۸ ميليون دستگاه سال ۲۰۱۹ به ۱۲۹/۱ ميليون دستگاه در سال ۲۰۲۰ تبديل مي‌شود و اين پيشرفت در سال بعد نيز ادامه خواهد داشت. در سال ۲۰۲۱ انتظار مي‌رود شيائومي ۱۶۶/۸ ميليون دستگاه گوشي هوشمند بفروشد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم