مجله ديجي کالا/ ثبت عکس‌هاي باکيفيت با گوشي در محيط‌هاي کم‌نور همچنان کار سختي محسوب مي‌شود ولي ظاهرا شرکت چيني ويوو با ارائه‌ي يک سنسور دوربين جديد مي‌خواهد اين مشکل را تا حد زيادي برطرف کند. اين شرکت اعلام کرده که مشغول توسعه يک سنسور دوربين RGBW (قرمز، سبز، آبي، سفيد) است که در محيط‌هاي کم‌نور عملکرد فوق‌العاده‌اي دارد.

اين سنسور از آرايه فيلتر رنگ RGBW بهره مي‌برد که ظاهرا در مقايسه با سنسورهاي مرسوم RGGB  حدود ۲۰۰ درصد حساسيت بيشتري نسبت به نور دارد. اين سنسور حتي نسبت به سنسورهاي RYYB (قرمز، زرد، زرد، آبي) موجود در برخي پرچم‌داران هواوي مانند هواوي P40 پرو مي‌تواند ۶۰ درصد نور بيشتري جذب کند و در ضمن برخلاف اين سنسور با مشکلات مربوط به ثبت رنگ‌ها هم مواجه نمي‌شود.

گفته مي‌شود اولين گوشي مجهز به اين سنسور دوربين ويوو در سال ۲۰۲۱ راهي بازار مي‌شود و اين شرکت به صورت مخفيانه طي يک سال گذشته مشغول توسعه سنسور موردنظر بوده است. بايد خاطرنشان کنيم اين اولين باري نيست که شرکت‌هاي توليدکننده گوشي‌ها به بهره‌گيري از سنسورهاي RGBW روي مي‌آورند. هواوي در سال ۲۰۱۵ براي گوشي P8 براي کاهش نويز و بهبود روشنايي در شرايط کنتراست بالا از چنين سنسوري استفاده کرد.
 

اين سنسور عملکرد خوبي داشت ولي نمي‌توانيم ضعف آن در محيط‌هاي با پس‌زمينه روشن و همچنين مشکل غلظت رنگ در محيط‌هاي تاريک را کتمان کنيم. البته اين قضيه مربوط به ۵ سال قبل است و مطمئنا ويوو از پيشرفت‌هاي فناوري طي اين سال‌ها براي بهبود سنسور دوربين خود استفاده کرده است.

در حال حال حاضر هيچ تضميني براي عملکرد فوق‌العاده اين سنسور دوربين وجود ندارد. با اين حال، شرکت ويوو با عرضه گوشي هوشمندي مانند X50 پرو نشان داده که حتي بدون استفاده از حالت شب مي‌تواند ثبت عکس‌هاي جذاب در محيط‌هاي کم‌نور را امکان‌پذير کند. اما از طرف ديگر، مطمئنا رقبا هم بيکار نيستند. گفته مي‌شود سامسونگ در حال ساخت مدل جديد سنسور ۱۰۸ مگاپيکسلي خود است و سوني هم قرار است در سال ۲۰۲۱ از سنسورهاي جذابي رونمايي کند. اما در هر صورت اين خبر نشان مي‌دهد که ويوو قرار نيست از اين رقابت جذاب عقب بماند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم