ديجياتو/ طراحي خاص گلکسي فولد به اندازه‌ي کافي بلندپروازي مهندسان سامسونگ را برآورده نکرده و تحقيقات روي موبايلي با بدنه شفاف را کليد زده‌اند. تصاويري که بر اساس اطلاعات پتنت منتشر شده از طراحي آينده‌نگرانه حکايت دارد.

ژانويه سال جاري (دي‌ماه) سامسونگ پتنت گوشي شفاف خود را ثبت کرد و اخيرا اطلاعات مربوط به اين پتنت به دست رسانه‌ها رسيده است. بخشي از اطلاعات پتنت، مراحل و فناوري‌هاي پيچيده‌ي ساخت اين دستگاه را به‌همراه اطلاعاتي در مورد مشخصات آن نشان مي‌دهد .

«LetsGoDigital»، از اطلاعات پتنت الهام گرفته و تصاويري از گوشي شفاف طراحي کرده که دستگاه را از زواياي مختلف نشان مي‌دهد. در گوشي‌هاي شفاف، هر پيکسل از نمايشگر مي‌تواند نور را از خود عبور دهد. درنتيجه، گوشي شفاف شبيه به پنجره‌اي است که تنها دستگيره‌هاي آن مشخص است.

روياي طراحي و توليد گوشي‌هاي شفاف موضوع جديدي نيست و پيش از اين نيز ال‌جي در سال 2009 گوشي «ال‌جي GD900» را معرفي کرد که البته تنها کيبورد دستگاه شفاف بود.

به فاصله‌ي کوتاهي و در سال 2010 نيز سوني اريکسون، «اکسپريا Pureness» را با نمايشگر شفاف معرفي کرد که البته از کيفيت مطلوبي برخوردار نبود و به معناي واقعي نمي‌توانست تصويري از گوشي شفاف به نمايش بگذارد.

سامسونگ در زمينه‌ي توليد گوشي‌هاي شفاف تلاش‌هاي متعددي انجام داده و پيشتر نيز نمايشگرهاي شفاف OLED را توسعه داده است. البته کره‌اي‌ها در اين مسير با مشکلات و محدوديت‌هاي بسياري مواجه بوده‌اند. همين مسايل باعث شده‌، پروسه‌ي توليد گوشي شفاف با مشکلاتي روبه‌رو شود.

براي مثال محل قرارگيري باتري و ساير قطعات داخلي دستگاه بايد به‌گونه‌اي باشد که مانع شفافيت نمايشگر گوشي نشود. در سال 2013 شرکت فناوري تايواني «پوليترون»، همين مساله را در توسعه گوشي هوشمند شفاف داشت و سيم‌ها و SD کارت گوشي مشخص بود.

به‌نظر نمي‌رسد سامسونگ قصد داشته باشد فناوري مربوط به گوشي‌هاي شفاف را در ساير دستگاه‌ها سامسونگ همچون گوشي‌هاي سري گلکسي اس يا گوشي‌هاي سري نوت نيز پياده سازي کند. اما بحث تحقيق و توسعه در اين زمينه همچنان ادامه دارد و کره‌اي‌ها به دنبال عبور از مرزهاي فعلي در توليدات خود هستند.

بايد ببينيم آيا کاربران واکنش مثبتي به خريد چنين گوشي‌هاي هوشمندي از خود نشان مي‌دهند؟ و آيا چنين دستگاه‌هايي اگر به مرحله‌ي توليد برسند، فروش خوبي به همراه خواهند داشت يا خير؟

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم