ايرنا/ رئيس هيات عامل سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) گفت: اين سازمان مطالعات توليد گوشي‌هاي هوشمند تلفن‌همراه به صورت قطعات منفصله اعم از SKD و CKD، از طريق به‌هم‌رساني فعالان داخلي با شرکاي آسيايي توانمند را آغاز کرده است.

CKD (Complete Knocked Dawn يا قطعات کاملا منفصل) که در اين روش همه قطعات به صورت قطعات جدا از هم وارد و در خطوط توليد سرهم بندي مي شوند. در SKD (Semi Knocked Dawn يا قطعات نيمه کامل) نيز مانند روش قبلي انجام مي شود، با اين تفاوت که در اين جا يک سري از قطعات به دليل فناوري بالا، فرآيند توليد خاص و غيره به صورت آماده از کشور مبدا وارد و سرهم بندي مي شود.

«امير بيات» در نشست هماهنگي و بررسي الزام‌هاي توليد گوشي‌هاي تلفن همراه در کشور که با حضور «سيدستار هاشمي» معاون فناوري و مديران وزارت ارتباطات برگزار شد، افزود: با توجه به اهميت فزاينده عرصه فناوري اطلاعات و صنايع مرتبط، اين سازمان براي حمايت از توليد تلفن‌هاي همراه با ايفاي نقش به‌هم‌رساني، توسعه‌اي و تسهيل‌گرانه  خود پيشگام خواهد بود.

وي، واقع‌نگري در سرعت تحولات اين عرصه و ضرورت ايجاد مراکز تحقيق و توسعه روزآمد براي موفقيت طرح توليد تلفن‌هاي همراه داخلي را درکنار بهره‌گيري از ظرفيت همه متخصصان و توليدکنندگان قطعات ضروري برشمرد.

بيات تاکيدکرد: با توجه به طبقه‌بندي‌هاي مختلف اين محصول، ايدرو مصمم است با هم‌افزايي ساير بخش‌ها به‌ويژه وزارت ارتباطات، در فاز نخست اين طرح مشارکت و تسهيل‌گري لازم براي توليد گوشي‌هاي تلفن همراه کلاسيک و قابليت‌دار (Feature Phones) را عملياتي کند.

معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات نيز در اين ديدار با اعلام آمادگي کامل اين وزارتخانه در مسير همگامي با اين طرح، اظهارداشت: وزارت ارتباطات از طريق مشارکت اپراتورها، تدابير تعرفه‌اي و غيره، همه ظرفيت‌هاي قانوني خود را در طرح توليد داخل گوشي‌هاي تلفن همراه با هدف افزايش سهم بازار توليدکنندگان بومي، ارتقاي توان داخلي، اشتغال‌زايي و حرکت به سمت بالاتر اين صنعت را به کار خواهد بست.

هاشمي، با اشاره به نقش غيرقابل انکار فناوري ارتباطات و اطلاعات و ابزارهاي هوشمند آن، بهره‌گيري از مطالعات امکان‌سنجي همه‌جانبه و روزآمد، شناخت دقيق ابعاد بازار و احترام به حقوق مصرف‌کنندگان در کنار خودباوري و اهتمام به ارتقاي توان داخلي در اين عرصه مهم را از ضرورت‌ها و اولويت‌هاي وزارت ارتباطات براي پشتيباني از توليد داخلي گوشي‌هاي تلفن همراه برشمرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم