زوميت/ براساس گزارش‌ها، وسترن ديجيتال درايوهاي خودش با سرعت ديسک ۷۲۰۰ دور در دقيقه (RPM) را «کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه» قلمداد مي‌کند.
   
هفته‌ي گذشته، صفحه‌ي DataHoarder در وب‌سايت رديت دوباره خبري نااميدکننده درباره‌ي وسترن‌ديجيتال منتشر کرد. درواقع، شرکت مذکور اطلاعات نادرستي درباره‌ي سرعت چرخش هارد ديسک‌هاي NAS (حافظه‌ي متصل‌به شبکه) سري RED ارائه مي‌کرده است. همچنين براساس لينکي مندرج در گزارش مذکور، انجمن آلماني‌زبان hardwareluxx.de انجام تحقيقات درباره‌ي موضوع يادشده را از بيش از يک‌ سال پيش آغاز کرده بود. 

جنجال درباره‌ي اطلاعات نادرست هاردديسک‌هاي سري RED، يادآور گلايه‌هاي پيشين از وسترن ديجيتال براي ارائه‌ي توضيح ناکافي و نادرست درباره‌ي موارد استفاده از فناوري Shingled Magnetic Recording در درايوهاي NAS اين شرکت است. بااين‌حال، خبر جديد اين است که وسترن ديجيتال درايوهاي توليدي خودش با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقيقه (RPM) را «کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه» قلمداد مي‌کند و فريمورهاي خود درايو با رابط SMART، سرعت ۵۴۰۰ دور در دقيقه را نشان مي‌دهد.

به‌تازگي، حساب کاربري Amaroko در رديت يافته‌هاي پيشين شهروندان را راستي‌آزمايي کرد. Amaroko براي هريک از مدل‌هاي مختلف درايوها، نمونه‌اي از آن را درون جعبه‌ي مقوايي خالي قرار داد. در مرحله‌ي بعد، يک ميکروفون از نوع Blue Yeti را مستقيما بالاي آن نصب و درنهايت، درايو را فعال کرد. تجزيه‌وتحليل طيفي صداي ضبط‌شده با Adobe Audition براي دو مدل از درايوهاي ۸ ترابايتي کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي وسترن ديجيتال، فرکانس پايه‌ي ۱۲۰ هرتزي را نشان مي‌داد.

اگر ۱۲۰ دور در ثانيه در ۶۰ (هر دقيقه ۶۰ ثانيه است) ضرب شود، سرعت چرخش ديسک در اين درايوها ۷۲۰۰ دور در دقيقه خواهد بود؛ بنابراين، ديسک اين درايوهاي کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي درواقع با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقيقه مي‌چرخد. در نگاه اول، ممکن است اين موضوع مشکل عمده‌اي به‌نظر نرسد. بيشتر کاربران درايوي با سرعت چرخش ديسک بيشتر را ترجيح مي‌دهند؛ بااين‌حال، شوربختانه سرعت بيشتر ديسک تنها به‌معني تأخير کمتر هنگام جست‌جو براي محل فيزيکي داده‌ها نيست و باعث افزايش شديد در توليد نويز و توان مصرفي مي‌شود.

از همان ابتدا، همين افزايش نويز و توان مصرفي باعث شده بود تا بسياري از کاربران به سرعت جعلي ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي ديسک درايو وسترن ديجيتال پي ببرند. اين کاربران درايورهايي را خريدند که انتظار داشتند سرعت کند و پاييني داشته باشد؛ ولي در عوض نويز و توان مصرفي و حرارت توليدشده‌ي آن‌ها بيشتر از حد انتظار بود. با مقايسه‌ي برگه‌ي مشخصات درايو ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي Barracuda سيگيت و درايو کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي سري Red وسترن‌ديجيتال که با تجزيه‌وتحليل طيفي صدا آزمايش شده و درواقع، ۷۲۰۰ دور در دقيقه سرعت چرخش ديسک دارد، مي‌توان تفاوت واضح در توان مصرفي را مشاهده کرد.

هر درايو ۸ ترابايتي سري Red درحدود ۸٫۸ وات برق مصرف مي‌کند و درهمين‌حال، درايو Barracuda نزديک به ۵/۳ وات توان مصرفي دارد. همچنين در حالت استندباي، درايو وسترن‌ديجيتال ۸۰۰ ميلي‌وات و درايو Barracuda درحدود ۲۵۰ ميلي‌وات توان مصرفي دارد. تفاوت اشاره‌شده در ارقام آن‌چنان به برند اين محصولات مربوط نيست و درصورتي‌که سرعت واقعي ديسک در درايوهاي وسترن‌ديجيتال و Barracuda يکسان باشد، توان مصرفي نيز تقريبا مشابه خواهد بود.

براي اينکه درباره‌ي وسترن‌ديجيتال منصف باشيم، درواقع، خريد درايو ۸ ترابايتي نوع NAS با سرعت ديسک ۵۴۰۰ دور در دقيقه امکان‌پذير نيست. هم در سري Red درايوهاي شرکت يادشده و هم در سري پايين‌رده‌ي Ironwolf سيگيت از ديسکي با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقيقه استفاده مي‌کنند.  بااين‌حال، اگر درباره‌ي مصرف‌کنندگان جانب انصاف را رعايت کنيم، عبارت دور در دقيقه معناي کاملا مشخصي دارد و يادداشتي به‌عنوان پاورقي در برگه‌ي مشخصات درايو وجود ندارد که توضيح دهد معني واقعي «کلاس عملکردي ۵۴۰۰ دور دقيقه» چيست.


يکي از نمايندگان وسترن‌ديجيتال در پاسخ به تحقيقات درباره‌ي اين موضوع، نتيجه‌گيري‌هاي کاربران رديت و انجمن hardwareluxx را تأييد کرد. استنتاج آن‌ها نشان مي‌داد «کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي» درحقيقت به‌معني سرعت ۵۴۰۰ دور در دقيقه‌اي چرخش درايو نيست. نماينده‌ي شرکت مذکور خاطرنشان کرد:

چندين سال است که وسترن‌ديجيتال به‌جاي ارائه‌ي سرعت چرخش [ديسک درايو] به‌صورت خاص، اين شاخص را با عناوين «کلاس» و «کلاس عملکردي» منتشر مي‌کند. همچنين، براي پاسخ‌گويي به نيازهاي بازار يا کاربري‌هاي مختلف، انتخاب درايوهاي حالت جامد و مشخصات مربوط به آن HDD ها را به‌گونه‌اي تنظيم مي‌کنيم که بتوانيم چندين نوع مختلف از اين پلتفرم‌ها را بسازيم. با چنين کاري مي‌توانيم از قدرتمان براي توليد محصولات بيشتر با هزينه‌ي کمتر به‌عنوان اهرم استفاده کنيم و پس‌اندازهاي مرتبط را به مشتريانمان انتقال دهيم. همچون تمامي محصولات وسترن‌ديجيتال، جزئيات اين محصول نيز شامل توان و سروصدا و عملکرد [نرخ انتقال داده] به‌گونه‌اي آزمايش شده است که با اطلاعات استفاده‌شده براي بازاريابي  و مشخصات مندرج در برگه‌ي مشخصات آن مطابقت داشته باشد.

به‌نظر مي‌رسد اين پاسخ همه‌جانبه است؛ ولي به حل موضوع کمکي نمي‌کند و عبارت «کلاس دور در دقيقه» تعريف‌نشده باقي مي‌ماند. مشتريان هنگام مطالعه‌ي برگه‌ي مشخصات اين محصولات، تحت‌تأثير موارد بازاريابي بيشتر سردرگم خواهند شد. همچنين، مشتريان معمولي که ديجيتال‌وسترن سعي مي‌کند از آن‌ها دربرابر اطلاعات گيج‌کننده محافظت کند، بعيد است در وهله‌ي اول، برگه‌ي مشخصات هارد را مطالعه کنند.

اگر بخواهيد در دنياي خودروها مقايسه کنيد، عبارت «کلاس ۵۴۰۰ دور در دقيقه» در هارددرايوهاي مذکور مشابه با برچسبي با نوشته‌ي «کلاس چهارسيلندر» روي شيشه‌ي اتومبيل V6 است و نشان نمي‌دهد که واقعا چه نوع موتوري زير کاپوت قرار دارد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم