ديجي کالا/ شيائومي شايد يکي از محبوب‌ترين شرکت‌هاي توليدکننده موبايل‌هاي هوشمند اقتصادي باشد، اما اين کمپاني چيني به خاطر اکوسيستم وسيعي که با محصولات هوشمند خود پديد آورده نيز مشهور است. شيائومي کمابيش در تسلط بر بازار هند و نقاط معدودي از اروپا موفق بوده، اما جايي که اين برند واقعا مي‌درخشد، بازار چين است. وقتي به اکوسيستم اين شرکت در هند نگاه مي‌کنيد، محصولاتي نظير کوله‌هاي پشتي و چراغ‌هاي هوشمند مي‌يابيد، محصولاتي که آنقدرها عجيب نيستند. اما کافيست نگاه‌تان را به بازار چين برگردانيد و تازه متوجه مي‌شويد که شيائومي انبوهي از محصولات عجيب را نيز روانه بازار کرده است.

در اين ليست به سراغ برخي از عجيب‌ترين (و گاه کارآمدترين) محصولات شيائومي مي‌رويم که احتمالا از پيش با آن‌ها آشنا نبوده باشيد.

مترجم فراگير


طرفداران سريال و فيلم‌هاي Star Trek احتمالا دستگاه مترجم فراگير را به ياد داشته باشند. اگرچه تکنولوژي بشري هنوز با ساخت اين ورژن علمي-تخيلي از مترجم‌هاي فراگير فاصله فراوان دارد، اما شيائومي در اين حوزه شانس خود را امتحان کرده و دست به توليد محصولي واقعا جالب زده.

مترجم Xiaomi Mijia، دستگاهي شبيه به يک موبايل‌ هوشمند است که مجموعه‌اي از ميکروفون‌ها را همراه با يک دوربين در پشت خود جاي داده. ضمنا تا زماني که به واي‌فاي يا شبکه‌ ديتا متصل باشيد، نمايشگر ۴.۱ اينچي اين دستگاه مي‌تواند جملات ترجمه شده را در قالب متون به نمايش درآورد. شيائومي مدعي شده که اين دستگاه از ۱۸ زبان مختلف پشتيباني مي‌کند و بنابراين تقريبا در تمام نقاط جهان قادر به استفاده از آن خواهيد بود. شش ميکروفون تعبيه شده روي بدنه، اصوات را از دو طرف دستگاه مي‌شوند و به صورت بلادرنگ، آن‌ها را ترجمه مي‌کنند. به عنوان يک قابليت ارزش افزوده و کاملا بي‌ربط نيز، مي‌توانيد از Mijia به عنوان يک هات‌اسپات پرتابل استفاده کنيد!

واکي-تاکي


هرچقدر هم که برايتان عجيب باشد، اما بايد اين حقيقت را بپذيريد که شيائومي واکي‌-تاکي هم مي‌سازد. نسل دوم از واکي‌تاکي‌هاي اين شرکت که بار ديگر Mijia Walkie-Talkie نام گرفته‌اند، بردي معادل ۵ کيلومتر دارند و از راديوي FM و همينطور بلوتوث پشتيباني مي‌کنند. بنابراين هنگامي که در نقاط دوردست مشغول کوهنوردي يا هر کار مشابهي هستيد، مي‌توانيد همچنان از گوش سپردن به راديو و موسيقي‌هاي دلخواه‌تان نيز لذت ببريد.

شيائومي راهي براي هوشمندسازي واکي-تاکي خود نيز يافته است. براي مثال با اتصال آن به يک اپليکيشن روي موبايل هوشمند، مي‌توانيد لوکيشن دقيق‌تان را براي دوستان و آشنايان مخابره کنيد يا حتي بدون اتصال به يک شبکه، پيام‌هاي متني کوتاه براي شخص ديگري بفرستيد که واکي-تاکي ثانويه را در اختيار دارد.

نگهدارنده خودرو با شارژ وايرلس


نگهدارنده‌هاي موبايلي که درون خودروها قرار مي‌گيرند، معمولا چيزي نيست که ذهن ما را چندان به خود مشغول کنند. کافيست آن‌ها را روي داشبورد يا روي محفظه کولر قرار دهيد، موبايل‌تان را متصل کنيد و کار تمام است. اما شيائومي يک گام رو به جلو برداشته و نه‌تنها نگهدارنده موبايلي ساخته که شارژر وايرلس ۲۰ واتي دارد، بلکه از يک فن جداگانه براي خنک‌سازي مداوم موبايل هم برخوردار شده است.

اما کار همين‌جا به پايان نمي‌رسد و شيائومي درصدد حل کردن يکي از چالش‌هاي هميشگي کاربران با نگهدارنده‌هاي موبايل نيز برآمده. همه ما گاهي مجبور بوده‌ايم که براي قرار دادن موبايل در نقطه درست از نگهدارنده، اندکي تقلا کنيم. نگهدارنده شيائومي اما گيره‌هايي اتوماتيک دارد که با يک دکمه مادون قرمز در پايين فعال مي‌شوند و آنقدر حرکت مي‌کنند تا موبايل‌تان به‌خوبي درون نقطه درست جاي بگيرد. اين راهکاري هوشمند براي يکي از مشکلات هميشگي اين دست از تجهيزات جانبي به حساب مي‌آيد و جالب است که بقيه توليدکنندگان به فکر چنين چيزي نيفتاده‌اند.

مخزن مايع دستشويي


تصورش سخت است که يکي از برجسته‌ترين برندهاي توليدکننده موبايل‌هاي هوشمند، مخزن مايع دستشويي نيز بسازد، اما حقيقت دارد. اين شرکت يک مخزن مايع دستشويي با سنسورهاي تشخيص حرکتي ساخته که درست زير نازل آن قرار گرفته‌اند. دست‌تان را به دستگاه نزديک کنيد و… صابون سرازير مي‌شود. خيلي ساده و سرراست با طراحي‌اي که بسيار مدرن جلوه مي‌کند.

دستگاه اصلاح موي بيني


هيچوقت درک نخواهيم کرد که چرا يک توليدکننده اسمارت‌فون‌هاي مقرون به صرفه بايد وارد بازار محصولات بهداشتي نيز شود، اما مي‌توانيم با آن کنار بياييم. يکي ديگر از محصولات شيائومي، يک دستگاه الکتريکي براي اصلاح موهاي زائد بيني است.

دستگاه اصلاح موي بيني Mijia دقيقا يکي از پيشرفته‌ترين محصولات شيائومي به حساب نمي‌آيد اما در عين حال اين باعث نمي‌شود که از قرار دادن آن در ليست‌مان خودداري کنيم. اين دستگاه طراحي بهينه دارد، کاربردي است و هزينه چنداني هم روي دست‌تان نمي‌گذارد، بنابراين دليلي براي نخريدن آن نداريد. اگر يک روز چيزي موي دماغ‌تان شد، حواس‌تان باشد که هميشه مي‌توانيد به سراغ اين دستگاه برويد.

شير آب مادون قرمز

شير آب هوشمند شيائومي يک راه حل بسيار سرراست براي مصرف بي‌رويه آب در منزل‌تان است. درست مانند مخزن مايع دستشويي که بالاتر صحبتش را کرديم، اين شير آب از يک سنسور مادون قرمز بهره‌مند شده که نزديک شدن دست‌تان را تشخيص مي‌دهد و آب را سرازير مي‌کند. با هر تشخيص دست، شير آب براي سه دقيقه باز مي‌ماند، اما کافيست دست‌تان را دوباره تکان دهيد و جريان آب بسته مي‌شود.

در اين روزها که مجبور به شستن مداوم دست هستيم، داشتن يک شير آب که بدون نياز به لمس دستگيره باز شود قطعا کاربردي تلقي مي‌شود. شايد هم اصلا تنبل‌تر از آن باشيد که هربار شير آب را باز و بسته کنيد. در هر صورت اين محصول به درد خيلي‌ها مي‌خورد.

تک‌چرخه Ninebot


با تک‌چرخه Ninebot بالاخره وارد دسته‌بندي محصولات خرق عادت مي‌شويم. همانطور که از نامش پيداست، اين محصول يک چرخ مجهز به موتور است که مي‌تواند از شيب‌هاي تا سقف ۲۵ درجه نيز بالا برود. با حداکثر سرعتي معادل ۴۵ کيلومتر بر ساعت، Ninebot مي‌تواند خيلي سريع تبديل به يک وسيله نقليه بسيار خطرناک شود. به اين ترتيب، شيائومي خودش پيشنهاد کرده با سرعتي بالاتر از ۲۰ کيلومتر بر ساعت با آن حرکت نکنيد. Ninebot با هر بار شارژ مسافتي معادل ۹۰ کيلومتر را مي‌پيمايد و چرخ‌هايش نيز ۱۸ اينچ قطر دارند تا تقريبا روي تمام سطوح قادر به حرکت باشيد.

چرخ تعادل Mijia


در طول چندين سال، شيائومي سرمايه‌گذاري زيادي روي استارتاپ‌هاي سازنده وسايل نقليه کوچک شهري کرده و اين چرخ تعادل هم ساخته‌ي مرگبار يکي از همان استارتاپ‌ها است. Mijia Balance Wheel در واقع دو چرخ مجهز به موتور است که مي‌توانند با سرعت ۱۲ کيلومتر بر ساعت حرکت کنند: يعني ۱۲ کيلومتر سريع‌تر از آن سرعتي که دوست داريد با يکي از اين دستگاه‌ها در حرکت باشيد. گفتني است که Mijia Balance Wheel هيچ بندي براي محافظت از شما ندارد و بنابراين حفظ تعادل و زنده ماندن روي آن، به توانايي‌هاي خودتان بستگي دارد.

با توانايي حمل وزني معادل ۱۰۰ کيلوگرم و عمر باتري ۴۵ دقيقه‌اي، اين چرخ تعادل مي‌تواند گزينه‌اي مناسب براي پيمودن مسافت‌هاي کوتاه باشد. اگر به اندازه کافي شجاع باشيد.

خودکار


براي شرکتي که مدل تجاري خودش را همه‌فن حريفي در دنياي تکنولوژي معرفي مي‌کند، اين محصول به شکل قابل توجهي ساده و بي‌آلايش است. اين يکي صرفا يک قلم خودکار است – نه از آن قلم‌هايي که براي نوشتن و طراحي روي تبلت‌ها و موبايل‌ها استفاده مي‌شود، يک قلم معمولي که فقط روي کاغذ مي‌نويسد.

البته شيائومي مي‌گويد اين يک قلم عادي نيست و فطعات گردان آن «تست‌هاي سنگين مقاومت» را پشت سر گذاشته‌اند که شامل ۵۰ هزار بار گردش بوده است. بسيار خب، اندکي اغراق‌آميز به نظر مي‌رسد. بهرحال يک خودکار که بيشتر نيست.

ربات اسباب‌بازي


بله، شيائومي اسباب‌بازي هم مي‌سازد. آن‌ها انبوهي از آجرهاي شبيه به لگو براي کودکان خردسال ساخته‌اند و يک قطار اسباب‌بازي الکتريکي هم دارند. اما احتمالا جالب‌ترين محصول اين شرکت براي کودکان، Mi Robot Builder باشد.

کيت اين اسباب‌بازي شامل ۹۷۸ قطعه است و با متصل کردن آن‌ها به يکديگر، مي‌توان رباتي تقريبا عظيم‌الجثه ساخت. Mi Robot Builder يک پردازنده و سيستم‌ عامل مخصوص خود را دارد که هنگام اتصال به اسمارت‌فون شما از طريق واي‌فاي يا بلوتوث، اجازه مي‌دهند قادر به اجراي برخي ترفندهاي مختلف مانند حفظ تعادل و چيزهايي از اين دست باشيد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم