مجله پلازا/ پس از چندين ماه اطلاعاتي جديد و جذاب درباره کنسول‌هاي نسل نهمي مايکروسافت، ايکس باکس سري ايکس (Xbox Series X) و برادر کوچکترش ايکس باکس سري اس (Xbox Series S) در اختيار کاربران قرار گرفته است.

مدت زيادي‌ست که دنياي بازي‌هاي رايانه‌اي منتظر اخباري تازه درباره کنسول‌هاي نسل نهمي هستند. امروز شرکت مايکروسافت به اين انتظار پايان داده و اطلاعات مهم و قابل توجهي را در رابطه با قيمت، زمان عرضه و همچنين کنسول کوچک‌تر اين شرکت با نام ايکس باکس سري اس در اختيار ما گذاشته است.

اولين عکس‌ها از ايکس باکس سري اس، کنسول نسل نهمي و ارزان قيمت شرکت مايکروسافت که کد Lockhart را با خود يدک مي‌کشد منتشر شدند. وبسايت Thurrot ساعاتي پيش عکس‌هايي از طراحي و همچنين برچسب قيمتي 299 دلاري کنسول ايکس باکس سري اس منتشر کرده است. هنوز به طور کامل مشخص نبود که اين عکس‌ها از کجا آمده‌اند، ولي شخص يابنده، WalkingCat، چنين عکس‌هايي را پيش از معرفي ايکس باکس سري ايکس نيز منتشر کرد. در اين راستا دنيل احمد، يکي از آناليزورهاي دنياي بازي‌هاي رايانه‌اي اين عکس‌ها را تاييد کرد، ولي حرفي در رابطه با قيمت آن نزد. لازم به ذکر است که مايکروسافت نيز با اشاراتي کوچک به حرف S در تيزرها و عکس‌هاي مختلف طي ماه‌هاي گذشته، ما را از وجود کنسولي با اين نام مطمئن کرد.

دقايقي پيش و پس از شايعات فراوان، صفحه رسمي ايکس باکس نيز با ارسال توييتري با مضمون: «بياييد همه‌چيز را رسمي کنيم»، از وجود اين کنسول خبر داد. ما در عکس‌ها با کنسولي سفيد رنگ، شبيه به ايکس باکس وان اس رو به رو هستيم. ما پيشتر شباهت ايکس باکس سري ايکس به ايکس باکس وان ايکس را نيز مشاهده کرده بوديم. کنسول ايکس باکس وان اس در حالت عمودي قرار گرفته، ولي لوگوي ايکس باکس ما را متوجه مي‌کند که حالت عمودي، حالت قرارگيري اصلي نيست.

در ويديو WalkingCat مي‌بينيم که ايکس باکس سري اس باريک‌تر از ايکس باکس سري ايکس است. به گفته مايکروسافت ما با کوچک‌ترين ايکس باکس تاريخ رو به رو هستيم. همانطور که وبسايت The Verge نيز در گذشته به اين مطلب پرداخته بود، ايکس باکس سري اس از درايو ديسک محروم است. در قسمت بالاي کنسول ما شاهد دريچه‌اي بزرگ مانند ايکس باکس وان اس هستيم، با اين تفاوت که در کنسول جديد اين دريچه به رنگ مشکي است.

طبق اخبار وبسايت Windows Central و همينطور تاييد مايکروسافت، اين کنسول با برچسب قيمتي 299 دلاري در دسترس قرار گرفته و همچنين به عنوان بخشي از برنامه Xbox All Access با قيمتي 25 دلاري در هرماه و به همراه Xbox Live و Game Pass عرضه خواهد شد. اين قيمت‌ها براي ايکس باکس سري ايکس به ترتيب 499 دلار با 35 دلار به طور ماهانه خواهد بود. طبق اخبار هردو کنسول در تاريخ 10 نوامبر برابر با 20 آبان ماه در دسترس قرار مي‌گيرند. تا بدين لحظه استراتژي دو کنسول همزمان مايکروسافت، شکست ناپذير واقع شده است.

مايکروسافت هنوز از سخت افزار ايکس باکس سري اس رونمايي نکرده، ولي به گفته وبسايت The Verge، اين کنسول از 4 ترافلاپس قدرت گرافيکي بهره مي‌برد. اين ميزان 12 ترافلاپس در کنسول ايکس باکس سري ايکس و 6 ترافلاپس در ايکس باکس وان ايکس است. فارغ از مقايسه صورت گرفته، سري اس بدون شک قدرتمندتر از وان ايکس است. ايکس باکس سري اس از پردازنده فوق قدرتمند و همچنين هارد SSD سري ايکس بهره مي‌برد که به معناي اجراي بازي‌هاي نسل بعد است. با اين حال قدرت پايين‌تر پردازنده گرافيکي به معناي محروميت از اجراي بازي‌ها در حالت 4K است و اين در حالي‌ست که ايکس باکس وان ايکس قدرت اجراي بازي‌هاي ايکس باکس وان را در حالت 4K داشته، ولي به هيچ عنوان قادر به اجراي بازي‌هاي نسل نهمي نيست.

 

قيمت 299 دلاري کنسول ايکس باکس سري اس، آن را به کنسولي قابل خريد براي همگان تبديل مي‌کند. از طرفي ديگر کساني که اهميت چنداني به کيفيت 4K نداده و تنها علاقه به تجربه نسل نهم دارند، بدون شک جذب اين کنسول مي‌شوند. شرکت مايکروسافت مدتهاست به تبليغ سرويس Xbox Game Pass پرداخته و مي‌توان اين سرويس را دليل حذف درايو ديسک دانست.

طبق اخبار، شرکت مايکروسافت قصد دارد در آينده نزديک رويدادي را به منظور معرفي رسمي کنسول ايکس باکس سري ايکس و ايکس باکس سري اس برگزار کرده تا عطش طرفداران را بيش از پيش کند. ما در رويداد پيش‌رو، انتظار رونمايي کامل و فيزيکي از کنسول به همراه اشاره دوباره به قيمت و زمان عرضه، در کنار برنامه‌هاي آينده مايکروسافت براي کنسول نسل نهمي را داريم.

پرسش پيش آمده اين است که ايکس باکس سري اس تا چه ميزان کارايي داشته و آيا ايکس باکس سري ايکس ارزش خالي کردن کيف پولتان را دارد يا خير؟ ما فاصله چنداني با عرضه هر دو کنسول به بازار جهاني نداريم و به نظر  مي‌رسد که بهترين راه براي پاسخ به اين پرسش‌ها صبر و بررسي آن‌هاست.

به نظر شما مايکروسافت مي‌تواند با عرضه کنسول ايکس باکس سري اس برگ برنده را از رقيب ديرينه خود، پلي استيشن گرفته و برنده جنگ کنسولي نسل نهم شود؟ ما منتظر نظرات ارزشمند شما هستيم.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم