زوميت/ فشار دولت هند بر شرکت‌ها و اپليکيشن‌هاي چيني باعث شد تا بازي پرطرفدار PUBG همکاري خود را با يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي چيني متوقف کند.
   
شرکت PUBG اعلام کرد که تنسنت گيمز ديگر به‌عنوان شريک اصلي انتشار با آن‌ها همکاري نمي‌کند. دليل اتخاذ اين تصميم، رفع نگراني‌هاي دولت هند بود که اخيرا فشار زيادي بر شرکت‌ها و اپليکيشن‌هاي چيني وارد مي‌کند. هندي‌ها اخيرا ۱۱۷ اپليکيشن چيني را در کشور خود ممنوع اعلام کرده‌اند.

تنسنت گيمز شرکت ناشري بود که پيش از قطع همکاري، بازي PUBG Mobile را در بازار هند توزيع مي‌کرد. PUBG Corporation اعلام کرد که حق توزيع بازي خود را از همکاري قديمي مي‌گيرد و به‌عنوان ناشر اصلي در بازار هند فعاليت خواهد کرد. البته هيچ جزئياتي از ادامه يا توقف همکاري با تنسنت در بازارهاي ديگر منتشر نشده است.

پابجي براي توزيع اپليکيشن در هند به‌صورت مستقل اقدام مي‌کند تا شايد ممنوعيت برداشته شود
در بخشي از بيانيه‌ي پابجي پيرامون توقف همکاري با تنسنت در هند مي‌خوانيم: «از اين پس، شرکت PUBG Corporation تمامي مسئوليت‌هاي توزيع و انتشار را برعهده خواهد گرفت. هم‌زمان با برنامه‌ها و تلاش‌هاي شرکت براي ارائه‌ي تجربه‌ي خاص بازي PUBG در هند، ما متعهد هستيم که محيطي مناسب و تابع قوانين محلي را براي تجربه‌ي کاربري بازيکنان فراهم کنيم». در ادامه‌ي بيانيه گفته مي‌شود که PUBG به‌عنوان محبوب‌ترين بازي در بازار هند، فرايندهاي ممنوعيت انتشار بازي‌ها در آن کشور را رصد مي‌کند و فعاليتي تعاملي با جامعه‌ي بزرگ کاربرانش در هند خوهد داشت.

دهلي نو هفته‌ي پيش ۱۱۸ اپليکيشن را به‌خاطر چالش‌هاي حريم خصوصي و امنيت  در کشور هند ممنوع اعلام کرد. ممنوعيت اخير، در ادامه‌ي اقدامي بود که در ماه جون انجام شد و درنهايت به ممنوعيت تعداد زيادي اپليکيشن چيني ازجمله تيک‌تاک انجاميد. هند در هيچ‌يک از فرمان‌هاي ممنوعيت خود به‌صورت مستقيم به‌نام چين اشاره نمي‌کند. ازطرفي حرکت‌هاي اخير وابستگي و ارتباط زيادي به تنش‌هاي سياسي بين دو قدرت بزرگ هسته‌اي دارند.

جي رانگ، سخنگوي سفارت چين در هند، هفته‌ي گذشته در واکنش به تصميم دولت هند ابراز ناراحتي کرد. او از تصميم دهلي نو مبني بر ممنوعيت اپليکيشن‌هاي چيني با عنوان «نگراني از امنيت ملي» متأسف بود. رانگ در بخشي از صحبت‌هاي خود از دولت هند خواست که تابع قوانين بين‌المللي باشد و زمينه‌ي رقابت سالم را براي همه‌ي اپليکيشن‌ها و سرويس‌ها از همه‌ي کشورها، ازجمله چين، فراهم کند. او مي‌گويد دولت چين هميشه شرکت‌هاي فعال در بازارهاي بين‌المللي را ملزم مي‌کند تا از قوانين کشور محل فعاليت، پيروي کنند.

پابجي پيش از اعلام دستور ممنوعيت دولت هند، آمار ۴۰ ميليون کاربر فعال ماهانه را در آن کشور ثبت کرده بود. اين بازي، پردرآمدترين اپليکيشن هند و حتي بالاتر از اپليکيشن‌هاي پرطرفداري همچون نتفليکس و تينتر قرار مي‌گرفت. شرکت کره‌اي PUBG Corporation درباره‌ي رخدادها و تصميم‌هاي اخير گفت:

شرکت پابجي، به‌طور کامل تصميم‌ها و راهکارهاي دولت هند مبني بر حفاظت از خريم خصوصي و امنيت داده‌ي کاربران را درک مي‌کند و به آن‌ها احترام مي‌گذارد. حريم خصوصي و امنيت کاربران، در اولويت اول شرکت ما قرار دارد. ما اميدوار هستيم که در همکاري نزديک با دولت هند، راهکاري براي ارائه‌ي مجدد تجربه‌ي بازي جذاب پابجي به کاربران پيدا کنيم. راهکاري که با قوانين و تنظيم‌گري‌هاي قانوني هند نيز کاملا هماهنگ باشد».

گوگل  و اپل، هفته‌ي گذشته و به‌خاطر دستور دولت هند، اپليکيشن بازي‌هاي پابجي را از مارکت‌هاي اپليکيشن خود در آن کشور حذف کردند. البته برخلاف اپليکيشن‌هاي ديگر مانند تيک‌تاک که در هند کاملا ممنوع اعلام شدند، بازي‌هاي پابجي هنوز قابل اجرا در آن کشور هستند. درنهايت درصورت ادامه‌دار شدن وضعيت فعلي، احتمال توقف فعاليت بازي‌ها هم وجود دارد.

نکته‌ي قابل‌توجه اينکه شرکت چيني تنسنت ظاهرا در فرايندهاي توسعه‌ي بازي‌هاي پابجي نيز با شرکت کره‌اي همکاري مي‌کند. بازي‌هايي همچون PUBG Mobile Nordic Map و Livik و PUBG Mobile Lite ظاهرا با همکاري تنسنت توسعه پيدا مي‌کنند. همين موارد باعث پيچيده‌تر شدن فعاليت پابجي در هند مي‌شود. کارشناسان مي‌گويند همکاري تنسنت در توسعه‌ي بازي، حتي پس از قطع همکاري در توزيع هم احتمالا پابجي را در بازار هند با چالش روبه‌رو مي‌کند. به‌هرحال توسعه‌ي بازي با همکاري شرکت چيني هم مي‌تواند دليلي براي بهانه‌هاي امنيت ملي دولت هند باشد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم