ديجياتو/ گوگل سرانجام نسخه پايدار اندرويد ۱۱ را براي سري پيکسل و تعداد محدودي گوشي ديگر منتشر کرد. سوالي که احتمالاً در ذهن بسياري از کاربران شکل مي‌گيرد اين است کدام گوشي‌ها و چه زماني اين آپديت را دريافت مي‌کنند؟

هنوز بسياري از سازندگان موبايل زمانبندي انتشار اندرويد ۱۱ را منتشر نکرده‌اند، اما با توجه به سابقه آنها در انتشار نسخه‌هاي قبلي اندرويد، مي‌توان تاريخ انتشار نسخه جديد را تخمين زد. در ادامه زمانبندي تقريبي انتشار اندرويد ۱۱ براي برندهاي محبوب بازار ايران را ملاحظه مي‌کنيد.

سامسونگ
  
تاريخ احتمالي انتشار نسخه پايدار اندرويد ۱۱: نوامبر (آبان تا آذر)

سامسونگ يکي از آن شرکت‌هايي است که معمولاً کمي با تأخير نسخه جديد اندرويد را براي گوشي‌هايش منتشر مي‌کند. سازنده کره‌اي هنوز زمانبندي رسمي انتشار اندرويد ۱۱ را اعلام نکرده، اما با توجه به تاريخ انتشار اندرويد ۱۰، انتظار مي‌رود نسخه جديد تا پايان ماه نوامبر (آبان تا آذر) در برخي کشورها منتشر شود.

گلکسي S20 و گلکسي نوت 20 جزو اولين گوشي‌هايي خواهند بود که اندرويد ۱۱ را دريافت مي‌کنند و سپس به فاصله کوتاه محصولات ديگر هم آپديت مي‌شوند. سامسونگ پشتيباني نرم افزاري از پرچمداران قديمي خود مثل گلکسي نوت 9 و S9 را سال گذشته متوقف کرد، بنابراين اين گوشي‌ها نسخه جديد رابط کاربري One UI مبتني بر اندرويد ۱۱ را دريافت نمي‌کنند.

هواوي
  
تاريخ احتمالي انتشار نسخه پايدار اندرويد ۱۱: نوامبر (آبان تا آذر)

انتشار اندرويد ۱۱ براي موبايل‌هاي هواوي به خاطر تحريم‌هاي آمريکا و ناتواني اين شرکت در استفاده از برنامه‌هاي گوگل، کمي پيچيده است. بسياري از گوشي‌هاي اين سازنده اندرويد ۱۱ را دريافت مي‌کنند، اما برخي از آنها (مثل P40 پرو) برنامه‌هايي مثل پلي استور، جيميل و ديگر اپ‌هاي گوگل را نخواهند داشت.

با توجه به سابقه هواوي در انتشار نسخه‌هاي قبلي اندرويد، پيش بيني مي‌شود نسخه پايدار پوسته EMUI مبتني بر اندرويد ۱۱ حدوداً دو ماه ديگر از راه برسد. هواوي معمولاً ابتدا گوشي‌هايي که در چين هستند را به نسخه جديد آپديت مي‌کند و بعد نسخه گلوبال را منتشر مي‌کند.

شيائومي
  
تاريخ احتمالي انتشار نسخه پايدار اندرويد ۱۱: سپتامبر يا اکتبر (شهريور تا آبان)

شيائومي يکي از معدود شرکت‌هايي بود که نسخه آزمايشي اندرويد ۱۱ را در همان روز انتشار براي برخي از گوشي‌هايش منتشر کرد. اين شرکت هنوز زمانبندي رسمي انتشار اندرويد ۱۱ را اعلام نکرده، اما با توجه به سابقه آن انتظار مي‌رود نسخه جديد پوسته MIUI مبتني بر اندرويد ۱۱ اوايل مهر براي گوشي‌هاي سري Mi 10 منتشر شود.

موبايل‌هاي ديگر شيائومي و همچنين گوشي‌هاي برندهاي زيرمجموعه اين شرکت مثل «پوکو» و «ردمي» نيز اندرويد ۱۱ را دريافت خواهند کرد، ولي از تاريخ دقيق انتشار و اينکه کدام مدل‌ها بروز مي‌شوند در حال حاضر اطلاعاتي در دست نيست.

نوکيا
  
تاريخ احتمالي انتشار نسخه پايدار اندرويد ۱۱: اکتبر (مهر تا آبان)

نوکيا از آن دسته شرکت‌هايي است که به سرعت نسخه جديد اندرويد را براي گوشي‌هايش منتشر مي‌کند. سال گذشته تمام گوشي‌هاي اين شرکت به فاصله يک ماه پس از انتشار اندرويد ۱۰ به اين نسخه آپديت شدند، بنابراين پيش بيني مي‌شود گوشي‌هاي نوکيا مهر تا آبان آپديت اندرويد ۱۱ را دريافت کنند.

ال‌جي
  
تاريخ احتمالي انتشار نسخه پايدار اندرويد ۱۱: دسامبر (آذر تا دي)

با توجه به سابقه ال جي در انتشار آپديت‌هاي اندرويد، گوشي‌هاي اين سازنده در ماه دسامبر (آذر تا دي) اندرويد ۱۱ را دريافت مي‌کنند. پيش بيني مي‌شود نسخه جديد ابتدا براي گوشي‌هاي LG V60 و G8 منتشر شود و بعد محصولات ديگر اين سازنده بروز شوند.

ال جي معمولاً نسخه جديد اندرويد را ابتدا براي گوشي‌هايي که در کره جنوبي هستند منتشر مي‌کند و بعد نسخه گلوبال را توزيع مي‌کند. اين يعني بسته به کشور محل سکونت ممکن است دريافت نسخه جديد اندرويد بيشتر از مدت زمان گفته شده (احتمالاً يک ماه) زمان ببرد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم