زوميت/ نظرسنجي جديدي که بين چندصد نفر از کارمندان مايکروسافت انجام شده است به حقوق دريافتي توسط آن‌ها اشاره مي‌کند. اين نظرسنجي نشان مي‌دهد برخي افراد خطر طرد شدن از تيم‌هاي کاري را به‌دليل جنسيت‌شان حس مي‌کنند.
   
بيش از ۳۰۰ نفر از کارمندان مايکروسافت در ماه آگوست ۲۰۲۰ (۱۱ مرداد تا ۱۰ شهريور ۱۳۹۹) حقوق، پاداش و جوايزي را که به‌لطف سهام دريافت کرده بودند در يک صفحه‌ي گسترده‌ي گوگل به‌اشتراک گذاشتند تا با اين کار تلاش بيشتري براي دريافت حقوق عادلانه‌تر انجام دهند. فرم موردبحث گوگل که مخصوص ارسال اطلاعات است، اعلام مي‌کند: «با به‌اشتراک‌گذاري اين اطلاعات، هيچ مشکلي ازلحاظ قانوني براي شما ايجاد نمي‌شود. بهتر است که اين اطلاعات را به‌اشتراک بگذاريد تا همکاران‌تان بتوانند تشخيص دهند که به اندازه‌ي کافي حقوق دريافت مي‌کنند يا خير. با همه‌ي اين‌ها، همچنان بايد جوانب احتياط را رعايت کنيد». 

به‌اشتراک‌گذاري جزئيات مربوط به حقوق تقريبا به سنتي سالانه در ميان کارمندان مايکروسافت در اين برهه‌ي زماني از سال تبديل شده است؛ در همين دوران است که کارمندان تمام‌وقت از افزايش حقوق يا پاداش‌هايي که قرار است دريافت کنند مطلع مي‌شوند. رسانه‌ي وان‌زيرو (OneZero) در گزارشي ادعا مي‌کند که سال گذشته بيش از ۴۰۰ نفر از کارمندان مايکروسافت، اقدامي مشابه انجام دادند و جزئيات درآمدشان را منتشر کردند.

کارمنداني که حاضربه‌ شرکت در نظرسنجي حقوق مي‌شوند به‌طور عمده در ردموند (مقر اصلي مايکروسافت در واشينگتن) حضور دارند. تا آخرين روز از ماه آگوست ۲۰۲۰ (۱۰ شهريور ۱۳۹۹)، ۳۱۰ نفر از کارمندان مايکروسافت، داده‌هاي مربوط به حقوق‌شان را در صفحه‌ي گسترده‌ي گوگل آپلود کردند. آمار نشان مي‌دهد که مايکروسافت امروزه بيش از ۱۵۰٬۰۰۰ نفر کارمند در سراسر دنيا دارد.

کارمندان مايکروسافت، اطلاعات حقوق پايه‌ي پيشين خودشان را به‌همراه پاداش‌هاي نقدي که دريافت کرده‌اند به‌اشتراک گذاشتند. داد‌ه‌هاي به‌اشتراک‌گذاشته‌شده توسط آن‌ها شامل پاداش ناشي از افزايش ارزش سهام هم مي‌شود. همچنين مايکروسافت بر اساس شايستگي کارمندان، حقوق آن‌ها را افزايش مي‌دهد و اين داده نيز در داده‌هاي به‌اشتراک‌گذاشته‌شده توسط کارمندان شرکت ديده مي‌شود.

صفحه‌ي گسترده‌ي امسال شامل دو سؤال جديد است که پيش‌تر نمونه‌ي آن را در صفحات گسترده‌ي سال‌هاي قبل نديده بوديم: يکي از اين سؤال‌ها مي‌پرسد فردي که در حال پر کردن فرم و به‌اشتراک‌گذاري داده‌هاي حقوقش است پوست رنگي دارد يا خير؛‌ سؤال دوم از کارمند مي‌پرسد که به‌دليل جنسيت يا هويت جنسيتي‌اش احساس طرد شدن از تيم به او دست داده است يا در خطر طرد شدن از تيم قرار دارد يا نه. جديدترين گزارش مايکروسافت با محوريت تنوع کارمندان ازلحاظ جنسيت و نژاد، نشان مي‌دهد کارمندان اين شرکت عمدتا مرد و سفيدپوست هستند؛ به‌خصوص در مقام‌هاي سطح بالا.

در مايکروسافت همچون اکثر شرکت‌هاي حوزه‌ي فناوري، سابقه‌ي کار و دستمزدي که دراختيار هر فرد قرار مي‌گيرد بر اساس سطح کاري او تعيين مي‌شود. در مايکروسافت، سطح کاري از ۵۹ آغاز مي‌شود و به ۸۰ مي‌رسد. جايگاه‌هاي ارشد مايکروسافت از سطح ۶۳ آغاز مي‌شوند؛ اين اعداد و ادعاها توسط مؤسسه‌ي Levels.fyi که روي حقوق دريافتي توسط کارمندان حوزه‌ي فناوري تحقيق مي‌کند، مطرح شده‌اند.

صفحه‌ي گسترده‌ي پرشده توسط کارمندان مايکروسافت که با رسانه‌ي وان‌زيرو به‌اشتراک گذاشته شد، ظاهرا ازطريق گروه عمومي Young Microsoft FTE در فيسبوک به‌دست آمده است. اين موضوع نشان مي‌دهد که داده‌هاي موردبحث بيشتر روي کارمندان جوان‌تر متمرکز هستند. ظاهرا بيش از ۲۵۰ نفر از مجموع ۳۱۰ نفري که صفحه‌ي گسترده‌ي امسال را پر کردند، داراي سطح کاري بين ۵۹ تا ۶۲ بوده‌اند. 

بر اساس داده‌هايي که امسال کارمندان مايکروسافت منتشر کرده‌اند، يک مهندس يا مدير برنامه‌ي سطح متوسط در اين شرکت به‌طور ميانگين در هر سال ۱۲۵٬۶۶۵ دلار دريافت مي‌کند. بخش عظيمي از اين عدد (۸۷ درصد) از ميانگين حقوق پايه مي‌آيد که برابربا ۱۱۱٬۰۹۶ دلار است. همچنين داده‌ها نشان مي‌دهند پاداش نقدي به‌طور ميانگين برابربا ۱۰٬۷۰۱ دلار و پاداش مربوط به سهام برابربا ۳٬۸۶۷ دلار است.

از سطح کاري ۶۲ به بعد، پاداش‌هاي نقدي و پاداش‌هاي سهام کم‌کم به بخش درخورتوجه‌تري از کل پولي که کارمند در طول سال دريافت مي‌کند تبديل مي‌شوند. کارمندان سطح ۶۲ به‌طور ميانگين در هر سال ۱۷۴٬۹۶۲ دلار پول مي‌گيرند که از اين مقدار، ۲۰٬۰۲۸ دلار مربو‌ط‌به پاداش نقدي، ۱۳٬۷۱۳ دلار مربوط به پاداش سهام و ۱۴۱٬۲۲۰ دلار مربوط به حقوق پايه است.

در سطح کاري ۶۴ که صرفا ۱۱ درصد از کل کساني را که در نظرسنجي جديد شرکت کرده‌اند شامل مي‌شود، حقوق پايه تنها ۷۲ درصد از کل پولي را که کارمندان دريافت مي‌کنند شامل مي‌شود. طبق آمار به‌دست‌آمده، کارمندان سطح ۶۴ در طول سال به‌طور ميانگين ۲۳۴٬۲۴۹ دلار پول مي‌گيرند.

بخش عمده‌ي شرکت‌کنندگان در نظرسنجي (۱۹۴ نفر از مجموع ۳۱۰ نفر) گفته‌اند که پوست رنگي دارند. همچنين ۶۹ نفر از کارمندان در گزارش خود گفتند که به‌دليل جنسيت يا هويت جنسي‌شان حس طرد شدن از تيم‌هاي کاري به آن‌ها دست داده است يا اينکه احساس مي‌کنند در خطر طرد شدن از تيم‌هاي کاري هستند. درمجموع، ۲۲ درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجي گفته‌اند که جنسيت يا هويت جنسي‌شان مانع کار کردن‌شان شده يا ممکن است مانع کار کردن بشود.

سال گذشته پس از افشاي جزئيات يک‌سري ايميل درون‌شرکتي، مايکروسافت با برخي چالش‌ها مواجه شد و ادعاهايي مطرح شدند که اعلام مي‌کردند کارمندان در محيط مايکروسافت با تبعيض و آزار و اذيت مواجه هستند. در پي همين اتفاق بود که ده‌ها نفر از کارمندان زن مايکروسافت از آزارواذيت کلامي خبر دادند و گفتند به‌دليل جنسيت‌شان، در تيم‌هاي کاري همواره در حاشيه قرار مي‌گيرند.

ادعاهاي مطرح‌شده توسط اين کارمندان به رسانه‌ها راه پيدا کرد و مايکروسافت را تحت فشار قرار داد. در همين راستا مايکروسافت از اعمال تغييراتي گسترده خبر داد. يکي از اين تغييرات، استخدام تيمي جديد براي کمک به کارمندان سراسر شرکت به‌منظور شرکت در تحقيقاتي ويژه بود که درباره‌ي همين ادعاها انجام شدند. مايکروسافت همچنين سيستم اداري جديدي براي آموزش مديران روي کار آورد و بررسي‌هاي ديگري نيز در درون شرکت انجام داد.

گرچه تعداد افرادي که در نظرسنجي جديد شرکت کرده‌اند کم به‌نظر مي‌رسد، اما همين داده‌ها نتيجه‌ي مهمي در پي دارند. نتايج نظرسنجي نشان مي‌دهد پس از گذشت مدت‌ها، هنوز هم شماري از کارمندان مايکروسافت احساس مي‌کنند که به‌دليل هويت جنسي‌شان، از تيم‌هاي کاري طرد مي‌شوند و اين موضوع مستقيما به فرهنگ کاري وضع‌شده در مايکروسافت مربوط مي‌شود. در اين نظرسنجي چندصد نفر از کارمندان مايکروسافت شرکت کردند، بااين‌حال، پيش‌تر داده‌هاي ديگري درباره‌ي حقوق کارمندان با برخي مؤسسات به‌اشتراک گذاشته شده است. بيشترين داده‌ها دراختيار مؤسسه‌ي Levels.fyi قرار دارد؛ Levels.fyi از سال ۲۰۱۷ تاکنون ۴٬۰۰۰ گزارش حقوق ازسوي کارمندان مايکروسافت دريافت کرده است.

اين نخستين باري نيست که کارمندان يک شرکت فناوري‌محور، دست به چنين کاري مي‌زنند. يکي از کارمندان سابق گوگل با نام اريکا جوي، پروژه‌ي مشابهي را در گوگل آغاز کرد تا جزئيات حقوق کارمندان را جويا شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم