ديجياتو/ سامسونگ با پياده‌سازي تغييراتي اساسي در چيپست‌هاي اگزينوس استفاده از آنها را در گوشي‌هاي سري گلکسي افزايش داده و حتي در اختيار کمپاني‌هاي رقيب قرار خواهد داد.

هرچند سامسونگ هيچگاه به صورت رسمي زير بار تفاوت در کارايي پرچمدارهاي مجهز به اگزينوس در مقايسه با اسنپدراگون نرفته اما اين تفاوت بر کسي پوشيده نيست و کار به جايي رسيده که حتي در بازار کره هم پرچمدارهاي گلکسي با پردازنده اسنپدراگون عرضه شده‌اند. سامسونگ براي تغيير اين رويه به دنبال تغييراتي است که مي‌تواند ورق را به سود آنها برگرداند.

اين شرکت کار روي پردازنده سفارشي Mongoose را رها کرده و در عوض به استفاده از هسته‌هاي ARM براي نسل بعد چيپست اگزينوس روي آورده است. بر اساس برخي گزارش‌ها از سال ۲۰۲۲ پردازشگر گرافيکي Mali نيز جاي خود را به مدل‌هاي رادئون خواهد داد که نتيجه‌اي جز افزايش کارايي گرافيکي در پي ندارد.

اين شرکت ساليانه بين ۱۵۰ تا ۲۰۰ ميليون چيپست را توليد مي‌کند که عمدتا در موبايل‌هاي خودش به کار مي‌روند. قيمت بالاي اين تراشه‌ها که حتي گاهي از مدل‌هاي اسنپدراگون هم بيشتر مي‌شود باعث شده مشتري چنداني نداشته باشد اما کره‌اي‌ها قصد تغيير اين رويه را دارند. برنامه سامسونگ اين است که با توليد انبوه تراشه‌هاي اگزينوس هزينه توليد را پايين آورده و براي شرکت‌هاي چيني به جايگزيني ارزانتر نسبت به کوالکام تبديل شود.

دليل ديگر براي پياده‌سازي اين استراتژي افزايش بي‌سابقه قيمت تراشه‌هاي اسنپدراگون است که اثرش روي قيمت نهايي موبايل‌ها و به ويژه مدل‌هاي پرچمدار به خوبي مشخص است. در صورتي که قيمت تراشه‌هاي اگزينوس به خاطر توليد انبوه کاهش پيدا کرده و تغييرات مذکور باعث افزايش کارايي آنها شود، سامسونگ نسبت به رقبايش موقعيتي به مراتب برتر پيدا کرده و حتي از طريق عرضه آن به شرکت‌هاي ديگر نيز به سود سرشاري دست پيدا مي‌‌کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم