ديجي کالا/ آيفون SE 2020 توانسته سروصداي زيادي راه بيندازد و توجه انبوهي از کاربران را جلب کند. اپل در سال ۲۰۱۶ با عرضه نخستين گوشي آيفون SE يک گوشي جمع‌وجور را با سخت‌افزار و قيمت مناسب روانه‌ي بازار کرده بود و بعد از چند سال انتظار بالاخره اين رويکرد تکرار شده است. از آنجايي که اين گوشي با استقبال زيادي مواجه شده، احتمالا اپل جانشين آن را روانه‌ي بازار خواهد کرد که فعلا از آن تحت عنوان آيفون SE 3 يا نسل سوم آيفون SE نام مي‌بريم.

با توجه به اينکه تا حالا خبرهاي موثق چنداني در مورد اين گوشي منتشر نشده، در اين مطلب قصد داريم انتظارات خود را از اين گجت مطرح کنيم.

تاريخ عرضه و قيمت احتمالي
آيفون SE 2020 در آوريل ۲۰۲۰ معرفي شد و بنابراين اين احتمال وجود دارد که در آوريل ۲۰۲۱ شاهد معرفي آيفون SE 3 باشيم. اما از طرف ديگر بايد خاطرنشان کنيم بين نسل اول و دوم اين گوشي حدود ۴ سال فاصله وجود دارد و به همين خاطر در اين رابطه نمي‌توانيم با قاطعيت اظهارنظر کنيم.

حتي در يکي از گزارش‌ها آمده که سال آينده اپل از گوشي آيفون SE 3 رونمايي نمي‌کند. از طرف ديگر اين احتمال وجود دارد که مدل ارزان‌تر آيفون ۱۲ با قابليت ۴G در فوريه سال آينده روانه‌ي بازار شود. اگرچه اين شايعه هنوز از طرف منابع مختلف تاييد نشده، ولي اين مدل آيفون ۱۲ شايد جانشين غير مستقيم آيفون SE 2020 باشد.

در همين رابطه مي‌توانيم به يکي از گزارش‌هاي مينگ چي کو، تحليلگر مشهور محصولات اپل، اشاره کنيم که ماه‌ها قبل اعلام کرد آيفون SE پلاس احتمالا در نيمه دوم ۲۰۲۱ به دست کاربران مي‌رسد. در رابطه با قيمت هم از آنجايي که آيفون SE 2020 با قيمت پايه ۳۹۹ دلار راهي بازار شده، جانشين آن هم احتمالا قيمت مشابهي خواهد داشت.

انتظارات از آيفون SE 3
اگرچه آيفون SE 2020 با توجه به قيمتي که دارد گوشي بسيار جذابي محسوب مي‌شود، ولي نسل سوم آيفون SE مي‌تواند ويژگي‌هاي بهتري را ارائه کند که در ادامه به چند مورد از انتظارات خود از اين گوشي مي‌پردازيم.

۱. طراحي مدرن
آيفون SE 2020 طراحي بسيار قديمي دارد و بنابراين اميدواريم آيفون SE 3 از طراحي مدرني بهره ببرد. اين يعني گوشي موردنظر بهتر است دکمه هوم را کنار بگذارد و حاشيه‌ي ضخيم بالا و پايين نمايشگر هم کاهش پيدا کنند. اپل با بهره‌گيري از اين رويکرد مي‌تواند بدون نياز به افزايش قابل توجه اندازه بدنه، از نمايشگر بزرگتري استفاده کند.

۲. نمايشگر اولد با رزولوشن بيشتر
آيفون SE 2020 از نمايشگر LCD با رزولوشن ۷۵۰ در ۱۳۳۴ بهره مي‌برد که اين نمايشگر در برابر رقبا حرف زيادي براي گفتن ندارد. اما از طرف ديگر، بايد به گوشي‌هاي مقرون‌به‌صرفه مانند وان‌پلاس Nord و پيکسل ۴a اشاره کنيم که هر دو از نمايشگر اولد با رزولوشن بالاتر بهره مي‌برند. با توجه به اينکه قيمت اين نمايشگرها تا حد زيادي کاهش پيدا کرده، اپل به‌راحتي مي‌توانيد براي آيفون SE 3 از چنين صفحه‌نمايشي بهره ببرد.

البته عملي شدن چنين درخواستي بعيد به نظر مي‌رسد زيرا اپل در زمينه‌ي ويژگي‌هاي سخت‌افزاري علاقه‌ي چنداني به رقابت با گوشي‌هاي اندرويدي ندارد.

۳. عمر باتري بهتر
آيفون SE 2020 با باتري ۱۸۲۱ ميلي‌آمپر ساعتي روانه‌ي بازار شده که شايد براي ابعاد کوچک اين گوشي منطقي به نظر برسد ولي روي هم رفته فقط براي تقريبا يک روز مي‌تواند شارژ موردنظر را تامين کند. به همين خاطر اميدواريم آيفون SE 3 از عمر باتري بيشتري بهره ببرد که اين موضوع مي‌تواند از طريق تعبيه باتري بزرگ‌تر يا بهينه‌سازي بيشتر عملي شود.

۴. اندازه کوچک و قيمت مناسب
آيفون SE 2020 به دليل اندازه کوچک و قيمت مناسب مورد توجه زيادي قرار گرفته است و به همين خاطر اميدواريم براي آيفون SE 3 هم اين رويکرد تکرار شود. هنوز هم بسياري از کاربران به گوشي‌هاي جمع‌وجور قدرتمند علاقه دارند ولي در اين زمينه گزينه‌هاي چنداني ديده نمي‌شود. از طرف ديگر بايد به طرفداران آيفون اشاره کنيم که توان مالي مناسبي براي خريد گوشي‌هاي پرچم‌دار اين شرکت را ندارند و پايين ماندن قيمت آيفون SE 3 مي‌تواند نظر اين دسته از کاربران را جلب کند.

۵. افزايش تعداد دوربين
با وجود اينکه آيفون SE 2020 فقط از يک دوربين اصلي و يک دوربين سلفي بهره مي‌برد، ولي هر دو آن‌ها کيفيت خوبي دارند ولي در هر صورت افزايش تعداد دوربين انعطاف‌پذيري کاربران براي عکاسي را افزايش مي‌دهد. البته مي‌دانيم که افزايش تعداد دوربين به معناي بهبود کيفيت عکس‌ها نيست، ولي آيفون SE 3 حداقل مي‌تواند با دوربين دوگانه روانه‌ي بازار شود تا کاربران بتوانند از دوربين تله‌فوتو يا اولترا وايد هم بهره‌مند شوند.

۶. افزايش رفرش ريت نمايشگر
يکي ديگر از ويژگي‌هايي که در بين گوشي‌هاي مختلف همه‌گير شده، رفرش ريت بالاي نمايشگر است و حالا بسياري از آن‌ها از نمايشگرهاي ۹۰ هرتز و ۱۲۰ هرتز بهره مي‌برند ولي آيفون SE 2020 مجهز به نمايشگر ۶۰ هرتز است. از آنجايي که گفته مي‌شود تنها دو مدل از آيفون ۱۲ از نمايشگر ۱۲۰ هرتز بهره مي‌برند، ارائه‌ي آن براي آيفون SE 3 بعيد به نظر مي‌رسد. اما در هر صورت اين گوشي مثلا مي‌تواند از نمايشگر ۹۰ هرتز استفاده کند تا با اين کار جذابيت آن بيشتر شود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم