کليک/ پس از آنکه رئيس شعبه فيس بوک در هند در نشستي که براي بررسي نقش اين شبکه اجتماعي در نفرت پراکني ترتيب داده شده بود شرکت نکرد، مقامات اين کشور فيس بوک را به غرض ورزي بر عليه مسلمانان متهم کردند.

اپليکيشن‌هاي پيام‌رسان فيس بوک و واتساپ در هند بيش‌از صدها ميليون کاربر را در خود جاي داده است. در جريان درگيري‌هاي فوريه گذشته در هند که محل دعواي فرقه‌اي و ديني شده بود اين پيام رسان‌ها به ابزاري پرقدرت براي نفرت پراکني عليه مسلمانان بدل شده بودند. با اين حال مقامات هندي بارها از فيس بوک درخواست کردند که اين پيام‌ها و پست‌هاي تفرقه‌انداز از اين شبکه اجتماعي حذف شود ولي هربار فيس بوک از اين عمل سر باز زد. اين در صورتي است که فيس بوک ادعا مي کند محتوايي که ويژگي نفرت پراکن داشته باشد در اين شبکه جاي ندارد و توسط آنها حذف مي‌شود.

هفته گذشته کميته تخصصي صلح و نظم اجتماعي دولت هند آجيت موهان مدير فيس بوک در هند را احضار کرد تا در مورد نقش اين شبکه اجتماعي در آشوب هاي فرقه اي هند تحقيق کند. فيس بوک متهم است عمداً بسياري از توهين ها و بي احترامي هاي هندوها عليه مسلمانان را در فيس بوک حذف نکرده است. در جريان اين درگيري ها بيش از ۵۰ نفر کشته شدند که اکثر آنها مسلمان بودند.

کميته مذکور اعلام کرد که دليل عدم حضور نماينده فيس بوک در اين رويداد اين است که اين شرکت مي‌خواهد نقش خود در موارد ياد شده را کم‌رنگ جلوه دهد. از همين رو مدير يادشده مجددا احضار خواهد شد.

در اوايل ماه جاري ميلادي هم ۱۸ نماينده مجلس هند فيس بوک را به غرض ورزي سياسي و عدم رعايت بي طرفي در نشر عقايد کاربران متهم کرده بودند. فيس بوک متهم است از حذف اظهارات ضداسلامي يکي از سياست مداران حزب حاکم هند در آگوست گذشته نيز خودداري کرده تا منافع تجاري خود را در اين کشور حفظ کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم