نماد آخرین خبر

شکایت دار و دسته ترامپ از گوگل

منبع
ايسنا
بروزرسانی
شکایت دار و دسته ترامپ از گوگل

ايسنا/ دولت آمريکا در حال آماده سازي يک شکايت ضد انحصارطلبي عليه موتور جست و جوي گوگل است که يکي از سودآورترين کسب و کارهاي تاريخ به شمار مي رود. 

منابع آگاه به بلومبرگ اظهار کردند وزارت دادگستري آمريکا پس از ۱۴ ماه تحقيقات، روي اين موضوع متمرکز شده که آيا گوگل نتايج جست و جو را به نفع محصولات خود تغيير مي دهد و در خصوص دسترسي به کاربران، آيا از مشت آهنين براي از ميدان بدر کردن رقيبان استفاده مي کند.

گوگل که حدود ۹۰ درصد از بازار جست و جوي آنلاين را در آمريکا تحت کنترل دارد، همواره با اعتراض رقيبانش در خصوص استفاده از قدرتش براي سرکوب رقابت در سراسر اينترنت روبرو بوده است. آنچه که به عنوان يک پروژه تحقيقات کالج در اواخر دهه ۱۹۹۰ شکل گرفت، اکنون حدود ۱۰۰ ميليارد دلار در سال درآمدزايي دارد. اين موتور جست و جو درباره سرنوشت هزاران کسب و کار آنلاين تصميم مي گيرد و توسعه فعاليت گوگل به بخش ايميل، ويديوي آنلاين، نرم افزار تلفن هوشمند، نقشه ها، رايانش ابري، خودروهاي خودران و ساير اشکال تبليغات ديجيتالي را تامين مالي کرده است.

رگولاتورهاي ضد انحصارطلبي اروپا گوگل را براي نقض قوانين ضد انحصارطلبي ميلياردها يورو جريمه کرده اند اما از زماني که کميسيون تجارت فدرال تحقيقات در اين خصوص را در اوايل سال ۲۰۱۳ بدون هيچ اقدامي خاتمه داد، اين شرکت در آمريکا با چالشي در اين خصوص روبرو نشده بود. اکنون ويليام بار، دادستان کل آمريکا به دنبال پيگيري بزرگترين پرونده ضدانحصارطلبي آمريکا پس از پرونده شکايت دولت از مايکروسافت در بيش از دو دهه گذشته است. ارزش سهام گوگل که از ابتداي امسال تاکنون حدود پنج درصد رشد کرده است، روز جمعه حدود يک درصد سقوط کرد.

ويليام بار يکي از ياران کليدي ترامپ در مقابله با نفوذ غولهاي فناوري است، رييس جمهور آمريکا به شرکتهاي اينترنتي بابت سانسور نقطه نظرات محافظه کارانه در فضاي آنلاين تاخته است.

منابع آگاه اظهار کردند احتمالا زمان شکايت از گوگل به هفته بعد موکول مي شود. دادستانهاي ايالتي و وکلاي وزارت دادگستري در حال بحث درباره آماده سازيهاي نهايي اين پرونده در واشنگتن هستند.

مقامات ارشد وزارت دادگستري آمريکا هفته گذشته با نمايندگان گوگل در خصوص دو موضوع تحت تحقيقات ديدار کردند: يکي از اين موارد جانبداري و ديگري توزيع جست و جو است. گفته مي شود گوگل نتايج جست و جو را به نفع سرويسهاي خود مانند سرويس خريد، خدمات سفر و ثبت شرکتهاي محلي تغيير مي دهد.

توزيع جست و جو هم مربوط به توافق با سازندگان گوشي و ساير شرکا براي فراهم کردن جست و جوي گوگل به عنوان جست و جوي پيش فرض براي کاربران است. گلدمن ساکس در سال ۲۰۱۸ برآورد کرد گوگل به اپل ۹ ميليارد دلار پرداخت کرده تا موتور جست و جوي گوگل در مرورگر وب سافاري و ساير بخشهاي کليدي دستگاههاي اپل قرار گيرد.

گابريل واينبرگ، مديرعامل شرکت فراهم کننده جست و جوي خصوصي "داک داک گو" که از گوگل به وزارت دادگستري شکايت کرده است، در اين باره گفت: رقابت موتورهاي جست و جوي کوچک با موتور پولدار و قدرتمندي مانند گوگل براي حضور در بخشهاي ارزشمندي مانند مرورگر اپل غيرممکن است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزارت دادگستري و ايالتهاي آمريکا همچنين در خصوص رفتار گوگل در بازار فناوري تبليغات در حال تحقيقات هستند. گوگل سيستمهاي زيادي را در اختيار دارد که تبليغات را در سراسر وب نمايش مي دهند. به گفته منابع آگاه، برخي از دادستانهاي کل دموکرات خواهان گنجانده شدن فناوري تبليغات در شکايت وزارت دادگستري عليه گوگل هستند و ممکن است پس از انتخابات نوامبر، شکايت خود را تنظيم کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم