نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
موبایل و بازی

مشتریان سامسونگ نخستین موبایل گلکسی نوت را تمسخر می‌کردند

منبع
مجله ديجي کالا
بروزرسانی

مجله ديجي کالا/ گلکسي نوت سامسونگ که در سال ۲۰۱۱ ميلادي عرضه جهاني شد، نخستين موبايل در خانواده فبلت‌هاي شديدا محبوب اين شرکت بود. به خاطر مشخصات قدرتمندش، نمايشگر بزرگش و قلم نمادين S Pen، گلکسي نوت توانست راهگشاي مجموعه‌اي از موبايل‌ها باشد که زمستان هر سال راه به بازار مي‌يابند.

اما هميشه هم موبايل‌هاي گلکسي نوت از نقدهاي درخشان و محبوبيت فراوان ميان طرفداران برخوردار نبوده‌اند. در واقع، نخستين موبايل اين خانواده توسط بسياري از مصرف‌کنندگان تمسخر شد و رسانه‌هاي خبري هم آن را بزرگ‌تر از آنچه که براي استفاده روزمره لازم است توصيف مي‌کردند.

نمايشگر اين موبايل ۵.۳ اينچ بود. در آن زمان اين رقم بسيار بزرگ حساب مي‌شد، خصوصا در قياس با ديگر موبايل‌هاي پرچمداري که همان سال از راه رسيدند. براي مثال گلکسي اس ۲ نمايشگري ۴.۳ اينچي داشت و اين ابعاد براي آيفون ۴ اس تنها معادل ۳.۵ اينچ بود. به همين خاطر، واکنش ابتدايي به دستگاه، شوک شدن بود و در برخي از مواقع، تمسخر کردن.

وب‌سايت ZDNet در بررسي اين دستگاه نوشت «شما [با دست گرفتن اين دستگاه] اندکي مسخره به نظر خواهيد رسيد» و اشاره به لحظات برقراري تماس تلفني داشت. اندرويد سنترال نوشت که موبايل «بيشتر از اينکه محصولي براي علاقه‌ جمعي باشد، نمايشي فني است». اين خبرگزاري اضافه کرد که موبايل «بزرگ‌تر از چيزيست که در جيب جا شود».

اعتراف کردن دشوار است، اما ما هم منفي‌نگر بوديم. همه ما موبايل‌هاي کوچک‌تر را ترجيح مي‌داديم: موبايل‌هايي که مي‌توانستيم با يک دست از آن‌ها استفاده کنيم و به راحتي هم درون جيب‌مان جاي مي‌گرفتند. ما هم مثل بسياري از مصرف‌کنندگان و منتقدين فکر مي‌کرديم دستگاه شکست بخورد. اما اشتباه کرديم.

گلکسي نوت اثبات کرد که همه در اشتباهند
مصرف‌کنندگان خيلي زود به مزاياي يک نمايشگر بزرگ‌تر پي بردند و کيف پول‌هايشان را درآوردند. سامسونگ توانست انتقادات را خاموش کند و ۱۰ ميليون واحد از نخستين گلکسي نوت را طي ۱۰ ماه نخست به فروش رساند. اگرچه آمار فروش رکوردشکنانه نبود و حتي از ديگر موبايل‌هاي پريميوم آن زمان (مانند آيفون ۴ اس) هم ضعيف‌تر به حساب مي‌آمد، اما باز هم فراتر از انتظارات بود.

نه‌تنها گلکسي نوت تبديل به موفقيتي قابل توجه شد، بلکه نامش در تاريخ به عنوان يکي از تاثيرگذارترين موبايل‌هاي اندرويدي تاريخ ثبت شد. اين موبايل با اثبات اينکه مصرف‌کنندگان به نمايشگرهاي بزرگ‌تر علاقه‌مند هستند و حاضرند دلارهايشان را بابت چنين ديوايسي خرج کنند، بازار را تغيير داد. بازار هم واکنش نشان داد. توليدکنندگان مختلف سوار اين قطار شدند و به شکلي دائمي ابعاد موبايل‌هايشان را افزايش دادند. اين ترند تا همين امروز نيز ادامه دارد و حالا در شمايل حذف حاشيه‌ها ظهور کرده.

اگرچه گلکسي نوت و نمايشگر ۵.۳ اينچي‌اش در آن زمان بسيار بزرگ به نظر مي‌رسيد، با استانداردهاي امروزي آنقدرها هم بزرگ نيست. براي مثال، گلکسي نوت ۱۰ پلاس به نمايشگر ۶.۸ اينچي مجهز شده و گلکسي اس ۲۰ اولترا هم پا را فراتر گذاشته و نمايشگر ۶.۹ اينچي را برگزيده. و موضوع صرفا راجع به افزايش ابعاد نمايشگر از طريق کاهش دادن حاشيه‌ها هم نيست، هر دو پرچمداري که بالاتر نام برديم از نظر ابعادي کلي هم بزرگ‌تر از اولين گلکسي نوت هستند.

با در نظر داشتن تمام اين مسائل، بايد کلاه‌مان را به احترام سامسونگ برداريم. سامسونگ مدت‌ها پيش‌تر از هرکس ديگر به اين باور رسيد که بزرگ‌‌تر، بهتر است و درست هم فکر مي‌کرد. اين غول تکنولوژي در سال ۲۰۱۱ به جهان نشان داد که يک ابداع‌گر واقعي است. اين شرکت مي‌دانست که ما، مصرف‌کنندگان، چه مي‌خواهيم و کاري به اين نداشت که فکر مي‌کنيم چه مي‌خواهيم.


چشم‌اندازي که اين شرکت براي خود ترسيم کرد و ذهنيتي که در پيش گرفت، مي‌تواند يادآور امثال هنري فورد کبير، موسس شرکت فورد، و مغزهاي پشت طراحي Model T باشد که اکنون تاثيرگذارترين اتومبيل قرن بيستم ميلادي نام گرفته است. مردي که اين اتومبيل‌هاي جديد را به دست عموم رساند بعدا گفت: «اگر از مردم مي‌پرسيدم که چه مي‌خواهند، آن‌ها به دنبال اسب بخارهاي سريع‌تر مي‌بودند.»

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره