نماد آخرین خبر

مایکروسافت مجوز انحصاری مدل زبانی GPT-3 را از OpenAI دریافت کرد

منبع
زوميت
بروزرسانی
مایکروسافت مجوز انحصاری مدل زبانی GPT-3 را از OpenAI دریافت کرد

زوميت/ قرارداد مايکروسافت با شرکت پژوهشي OpenAI جواز انحصاري استفاده از مدل GPT-3 را به اين شرکت خواهد داد.
 
همکاري در حال پيشرفت مايکروسافت با مؤسسه‌ي تحقيقاتي هوش مصنوعي OpenAI واقع در سان‌فرانسيسکو، اکنون جواز به‌کارگيري انحصاري مدل زباني پيش‌گامانه‌ي GPT-3 را شامل مي‌شود. اين مدل زباني مبتني‌بر هوش مصنوعي پيچيده‌ترين برنامه‌ي توليد خودکار متن در اين صنعت به‌شمار مي‌رود.

مايکروسافت و OpenAI چندين سال است که به‌دليل استفاده‌ي OpenAI از پلتفرم رايانش ابري آژور مايکروسافت درهم تنيده شده‌اند و با يکديگر همکاري تنگاتنگي دارند. درواقع، شرکت OpenAI با به‌کارگيري منابع وسيع رايانش موجود در آژور، بسياري از مدل‌هاي مبتني‌بر هوش مصنوعي خود را پرورش داده است. سال گذشته، مايکروسافت با امضاي قراردادي به ارزش يک‌ميليارد دلار به‌عنوان ارائه‌دهنده‌ي انحصاري سرويس ابري شرکت OpenAI شناخته شد. اين قرارداد اکنون جواز استفاده‌ي انحصاري مايکروسافت از مدل GPT-3 را شامل مي‌شود.

شرکت OpenAI مدل GPT-3 را در جولاي ۲۰۲۰ منتشر کرد. اين مدل سومين مدل زباني مبتني‌بر هوش مصنوعي است که تا اين لحظه همراه‌با مدل قبلي خود، جذاب‌ترين تجربه‌هاي زباني هوش مصنوعي به‌شمار مي‌رود. همچنين، اين مدل‌ها موضوع‌هاي اخلاقي را بر سر زبان‌ها آوردند و بحث‌هاي حول استفاده‌ي اخلاقمند از برنامه‌هاي قدرتمند هوش مصنوعي به‌راه افتاد و عده‌اي به استفاده‌ي صحيح از اين برنامه‌ها خوش‌بين نبودند. شرکت OpenAI در ابتدا از ترس احتمال استفاده‌ي نادرست از مدل‌هاي هوش مصنوعي، نتايج تحقيقات خود را منتشر نمي‌کرد.

شرکت پژوهشي OpenAI در گزارش منتشرشده در وبلاگ خود درباره‌ي همکاري با مايکروسافت چنين توضيح داد:

برخلاف ساير سيستم‌هاي هوش مصنوعي که براي يک Use Case طراحي شده‌اند، امروز API شرکت OpenAI رابط همه‌منظوره‌ي «متن ورودي» و «متن خروجي» فراهم مي‌کند که به کاربر اجازه مي‌دهد هر نوع تکليف زباني انگليسي را عملا آزمايش کنند. مدل زباني GPT-3 قدرتمندترين مدل در API امروز است که از ۱۷۵ ميليارد پارامتر متشکل شده است.
کوين اسکات، مدير ارشد فناوري در مايکروسافت، در گزارش اعلام قرارداد انحصاري با OpenAI گفته است:

اين قرارداد را موقعيتي باورنکردني براي گسترش پلتفرم برپايه‌ي هوش مصنوعي آژور مي‌بينيم که موجب مي‌شود فناوري هوش مصنوعي مردمي شود و دردسترس افراد بيشتري از جامعه قرار بگيرد؛ زيرا با کمک اين فناوري مي‌توانيم محصولات جديد و خدمات سريع و تجربه‌هاي بهبوديافته و به‌طور کلي افزايش اثرهاي مثبت هوش مصنوعي را براي افراد فراهم کنيم.

وي درادامه گفت:
مأموريت ما در مايکروسافت اين است که هر شخصي در هر جايگاهي در هر سازماني را ياري کنيم تا بيش ‌از گذشته بر محيط خود نظارت کند؛ بنابراين، مطمئن خواهيم شد که اين پلتفرم هوش مصنوعي دردسترس همه‌ي افراد، از محققان گرفته تا کارآفرينان و علاقه‌مندان و کسب‌وکارها، قرار بگيرد تا در مسير خلق ابزار جديد و جالب به‌کار گرفته شود و بلندپروازي‌هاي افراد را به واقعيت بدل کند.
شرکت OpenAI تأکيد کرد که قرارداد امضاشده با مايکروسافت تأثيري بر دسترسي به مدل GPT-3 ازطريق API شرکت OpenAI نمي‌گذارد و کاربران فعلي و آينده همچنان مي‌توانند از اين هوش مصنوعي براي ساخت اپليکيشن‌هاي خود از API شرکت بهره‌مند شوند. اين موضوع پرسش‌هايي مطرح مي‌کند که مايکروسافت دقيقا چه چيزي از قرارداد به‌دست خواهد آورد؟ يکي از سخن‌گويان مايکروسافت دراين‌باره به وب‌سايت ورج گفته است که قرارداد امضاشده اجازه‌ي دسترسي خاص به کدهاي GPT-3 را مي‌دهد. اين کدها حاوي پيشرفت‌هاي تکنيکي هستند که مايکروسافت اميد دارد بتواند آن‌ها را در محصولات و خدمات خود ادغام کند.


بنابراين، اگرچه ساير شرکت‌ها و محققان ازطريق API شرکت OpenAI به مدل زباني GPT-3 دسترسي دارند؛ اما فقط مايکروسافت امکان بهره‌وري از مزاياي پيشرفته‌ي اين پلتفرم هوش مصنوعي را دارد که از آن يک برنامه‌ي فوق‌العاده ساخته است. هنوز مشخص نيست که اين قرارداد و مزاياي دقيق آن براي مايکروسافت چه خواهد بود؛ اما پرواضح است که مايکروسافت ارزش عظيمي در کار OpenAI مي‌بيند و قصد دارد نخستين يا شايد تنها شرکتي باشد که تحقيقات تجربي OpenAI را تبديل به محصولات ارزمند براي دنياي واقعي کند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره