نماد آخرین خبر

محدودیت صادرات آمریکا برای بزرگترین تراشه ساز چین

منبع
ايسنا
بروزرسانی
محدودیت صادرات آمریکا برای بزرگترین تراشه ساز چین

ايسنا/ آمريکا براي صادرات به شرکت SMIC چين با اين ادعا که تجهيزات اين شرکت تراشه ساز ممکن است براي اهداف نظامي مورد استفاده قرار گيرد، محدوديتهايي وضع کرد.

 بر اساس نامه اي که روز جمعه از سوي وزارت بازرگاني آمريکا منتشر شده است، تامين کنندگان برخي تجهيزات براي شرکت SMIC چين اکنون بايد ابتدا مجوزهاي صادرات دريافت کنند.

اقدام اخير به منزله تغيير رويه سياست آمريکاست که اوايل سال جاري اعلام کرده بود فروش به شرکت SMIC نيازي به مجوز ندارد.

اين تراشه ساز چيني اعلام کرد اطلاعيه رسمي در خصوص محدوديتها را دريافت کرده است و گفت هيچ ارتباطي با ارتش چين ندارد. اين شرکت مجددا تاکيد کرد که نيمه رساناها را توليد کرده و تنها براي کاربران غيرنظامي و تجاري خدمات فراهم مي کند.

شرکت SMIC جديدترين شرکت فناوري بزرگ چيني است که با محدوديتهاي تجاري آمريکا روبرو مي شود که با استناد بر مسائل امنيتي ملي يا سياستهاي خارجي آمريکا وضع مي شوند. دسترسي شرکت مخابراتي هواوي به تراشه هاي پيشرفته آمريکايي هم پس از افزودن شدن اين شرکت به ليست سياه وزارت بازرگاني آمريکا، محدود شده است.

وضعيت جديد شرکت SMIC چين به دشواري اضافه شدن به ليست سياه نيست.

شرکتهاي آمريکايي نظير لام ريسرچ، کي ال اي کورپ و اپلايد متريالز که تجهيزات تراشه سازي مهمي را تامين مي کنند، ممکن است اکنون براي فروش کالاهاي خاص به شرکت SMIC  به دريافت مجوز نياز داشته باشند.

بر اساس گزارش رويترز، دولت آمريکا به ميزان فزاينده اي توجه خود را معطوف شرکتهاي چيني کرده که ارتش چين را تقويت مي کنند و اخيرا ۲۴ شرکت و اشخاصي چيني که گفته شده در اقدامات ساخت و ساز و نظامي در درياي جنوب چين مشارکت داشته اند را هدف تحريم قرار داد که نخستين تحريم عليه پکن در خصوص اين آبراه استراتژيک مورد مناقشه بود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم