نماد آخرین خبر

شرکت گوگل از سیاست اپل دفاع کرد

منبع
آي تي رسان
بروزرسانی
شرکت گوگل از سیاست اپل دفاع کرد

آي تي رسان/ اگرچه سيستم دريافت کارمزد براي فروشگاه اپ استور اپل اخيرا با انتقاداتي جدي مواجه شده است؛ اما به‌نظر مي‌رسد که شرکت گوگل نيز در همين راستا حرکت مي‌کند. اين کمپاني اخيرا اعلام کرد که در هفته آينده دستورالعمل‌هاي کاري خود را به‌روزرساني خواهد کرد. گوگل تاکيد کرده که توسعه‌دهندگان بايستي از سيستم پرداخت درون برنامه‌اي و سرويس‌هاي مبتني بر پرداخت حق اشتراک در اپ استور اين شرکت استفاده کنند. گوگل در دستورالعمل‌هاي جديد خود صريحا اکثر اپليکيشن‌ها را ملزم کرده تا به منظور دانلود محتواي داخل برنامه، ارتقاء بازي و پرداخت هزينه اشتراک از سرويس‌هاي پرداخت اختصاصي گوگل بهره‌برداري نمايند. چنين سيستمي به کمپاني امکان مي‌دهد تا 30 دردص مبلغ خريدهاي درون برنامه‌اي روي سيستم‌عامل اندرويد را به‌عنوان کارمزد دريافت کند.

اگرچه از زمان اعلام اين الزامات سال‌هاي زيادي گذشته است؛ اما بسياري از توسعه‌دهندگان از جمله نت‌فليکس، اسپاتيفاي، Match Group و Epic Games اين سيستم را دور زده‌اند. اپليکيشن‌هاي نت‌فليکس و اسپاتيفاي با دور زدن سيستم دريافت کارمزد گوگل مشترکين خود را وادار مي‌کنند تا در عوض پرداخت هزينه‌ها از طريق حساب‌هاي کاربري اپ استور خود از کارت اعتباري استفاده کنند. سال گذشته برنامه دوستيابي شرکت Match Group با نام Tinder نيز از سازوکار پرداخت مشابهي رونمايي کرد. اخيرا شرکت Epic Games نيز به کاربران خود امکان داد تا به منظور انجام خريدهاي درون برنامه‌اي براي بازي ويديويي فورتنايت از سيستم پرداخت مستقيم استفاده کنند. شرکت‌هاي گوگل و اپل در واکنش به اين اقدام اپليکيشن فورتنايت را از فروشگاه‌‌هاي اپ استور خود حذف کردند. در ادامه Epic Games نسبت به ثبت شکايت ضدانحصاري عليه 2 غول حوزه فناوري اقدام کرد.

توسعه‌دهندگان براي به‌روزرساني اپليکيشن‌هاي خود فرصت خواهند داشت


با اجراي دستورالعمل‌هاي به‌روزرساني شده گوگل، توسعه‌دهندگاني که در حال حاضر الزامات را رعايت نکرده‌اند؛ براي به‌روزرساني اپليکيشن‌هاي خود فرصت دارند. با اين‌حال چنان‌چه آن‌ها برنامه‌هاي خود را به‌روزرساني نکنند؛ احتمالا از فروشگاه پلي استور اخراج خواهند شد. سخنگوي گوگل با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: “اندرويد به‌عنوان يک پلتفرم متن‌باز امکان اجراي چندين اپ استور مختلف را فراهم مي‌کند. در واقع اکثر دستگاه‌هاي اندرويدي به‌صورت پيش‌فرض داراي حداقل 2 اپ استور مختلف هستند و کاربران نيز مي‌توانند اپ استورهاي ديگري را بر روي گجت‌هاي خود نصب نمايند. سياست‌هاي کمپاني همواره کاربران فروشگاه اپ استور گوگل را به استفاده از سيستم پرداخت اختصاصي گوگل هنگام انجام پرداخت‌هاي درون برنامه‌اي ملزم نموده است. ما به منظور شفاف‌سازي اين سياست‌ها و اطمينان دادن از اجراي عادلانه و منطقي آن‌ها همواره با شرکاي خود همکاري کرده‌ايم.”

دريافت حق کميسيون توسط اپ استورها هر ساله ميلياردها دلار درآمد را به جيب شرکت‌هاي گوگل و اپل سرازير مي‌کند. با اين وجود بسياري از توسعه‌دهندگان معتقدند که پرداخت چنين مالياتي ناعادلانه و غيرضروري بوده و از اين موضوع گلايه دارند. ضوابط فروشگاه اپ استور اپل براي خريدهاي درون برنامه‌اي و تراکنش‌هاي مالي مشابه گوگل است. با اين وجود قوانين اپل در مقايسه با گوگل تا حدودي سخت‌گيرانه‌تر هستند. به‌عنوان مثال اپل به توسعه‌دهندگان اجازه نمي‌دهد تا براي تکميل فرآيند فعال‌سازي اشتراک کاربران آن‌ها را به سمت وبسايت‌هاي خارجي هدايت نمايند؛ در حالي‌که گوگل چنين مجوزي را در اختيار توسعه‌دهندگان قرار داده است.

در اوايل هفته جاري بسياري از توسعه‌دهندگان برنامه خبر تاسيس کمپين “App Fair Alliance” را اعلام کردند. اين سازمان غيردولتي به‌دنبال ترويج خط مشي عادلانه‌تري در خصوص سياست اپ استورها است. به‌دنبال انتقادات مطرح شده از جانب توسعه‌دهندگان و قانون‌گذاران، شرکت اپل اخيرا برخي ضوابط اپ استور خود را تسهيل نمود و گوگل نيز قصد دارد تا به‌زودي تغييرات ديگري را در قوانين خود اعمال نمايد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره