نماد آخرین خبر

گوگل ۲۲ ساله شد

منبع
ترنجي
بروزرسانی
گوگل ۲۲ ساله شد

ترنجي/ ۲۲ سال پيش دو دانشجوي دکترا در دانشگاه “استنفورد” آمريکا تصميم گرفتند يک موتور جستجو به نام “گوگل” بسازند که اکنون بعد از دو دهه منشاء تحولات عظيمي در دنياي مدرن شده و تبديل به يکي از ارکان زندگي روزمره مردم سراسر جهان شده است. به اين ترتيب گوگل ۲۲ ساله شد و جشن اين تولد را شاهد هستيم.

وبسايت گوگل در سالروز تولد ۲۲ سالگي اين شرکت نوشت:

همکاري بين بنيان‌گذاران گوگل، “لري پيج”(Larry Page) و “سرگي برين”(Sergey Brin) در يک روز آفتابي در دانشگاه “استنفورد” آغاز شد. اين دو دانشجوي دانشگاه استنفورد تلاش کردند تا نحوه تعامل مردم با انبوه اطلاعات در شبکه جهاني وب را بهبود بخشند و در نهايت در سال ۱۹۹۸ گوگل متولد شد و تاريخ را دستخوش تغيير کرد.

نام مشهور جهاني “گوگل” از يک اصطلاح رياضي برگرفته شده که در حدود سال ۱۹۲۰ به وجود آمده است. “ادوارد کسنر”(Edward Kasner) رياضي‌دان آمريکايي هنگام قدم زدن در جنگل‌هاي نيوجرسي از برادرزاده جوان خود “ميلتون سيروتا” خواست تا در انتخاب يک نام براي يک عدد گيج کننده که ۱ با ۱۰۰ صفر بود، به او کمک کند و “ميلتون” گفت: “گوگول”(googol)!

اين اصطلاح بيست سال بعد با گنجاندن آن در کتابي که “کسنر” در سال ۱۹۴۰ با عنوان “رياضيات و تخيل” تأليف کرد، به چشم آمد و شايع شد.

در سال ۲۰۰۶، کلمه “گوگل”(Google) به طور رسمي به ديکشنري انگليسي آکسفورد اضافه شد.

از خدمات ارزنده گوگل که دنياي فناوري را دچار تحول اساسي کرده است، مي‌توان به ساخت و توسعه گوشي‌هاي هوشمند، محبوب‌ترين مرورگر جهان به نام “کروم”(Chrome) ، سرويس ترجمه “گوگل ترنسليت”، بزرگترين بستر به اشتراک گذاري ويديو در جهان موسوم به “يوتيوب”، سرويس رايانامه “جي‌ميل”، “نقشه‌هاي گوگل” و بسياري از فناوري‌هاي ديگر اشاره کرد.

شرکت گوگل در اصل در تاريخ چهارم سپتامبر راه‌اندازي شده و چهار روز مختلف براي تولد آن روايت شده است، ولي خود گوگل از سال ۲۰۱۳ ميلادي تاکنون رسما تاريخ ۲۷ سپتامبر(۵ مهر) را به عنوان سالروز تاسيس خود اعلام کرده و به همين مناسبت هم هر ساله در اين روز لوگوي خود را تغيير مي‌دهد.

امروزه گوگل با بيش از ۱۰۰ زبان دنيا فعاليت مي‌کند و ساليانه تريليون‌ها سوال‌ کاربران خود را پاسخ مي‌دهد.

ناگفته نماند که شرکت “الفابت”(Alphabet) کمپاني مادر گوگل نيز يکي از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي دنيا بوده و در زمينه‌هايي همچون افزايش طول عمر، خودروهاي خودران و توسعه سيستم عامل اندرويد فعاليت مي‌کند.

گوگل چطور زندگي شما را متحول کرده است؟ 

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره