زوميت/ آمارها نشان مي‌دهند که درحال‌حاضر بيش از ۵/۸۸ ميليون دستگاه در کره جنوبي از خدمات ارتباطات 5G استفاده مي‌کنند.
   
فناوري 5G درواقع نسل بعدي ارتباطات دستگاه‌هاي قابل حمل است که انتظار مي‌رود تحولي بزرگ را در عرصه ارتباطات به وجود آورد. بااين‌حال، روند توسعه زيرساخت‌هاي اين فناوري در دنيا به کندي پيش مي‌رود و درحال‌حاضر تنها چند کشور قادر به ارائه سرويسي پايدار به کاربران و مشتريان هستند.

گزارش‌هاي جديد، آمارهايي را در اختيارمان قرار مي‌دهند که حاکي از آن است که کشورهاي دنيا از نظر توسعه زيرساخت مناسب براي ارتباطات 5G در چه جايگاهي قرار دارند و در اين زمينه تا چه حد پيشرفت داشته‌اند. درحالي‌که کره جنوبي همچنان پيشتاز در زمينه بسترسازي براي استفاده از ارتباطات 5G است، کشور سوئيس توانسته با پشت سر گذاشتن کويت در جايگاه دوم قرار گيرد.

دو کشور ايالات متحده آمريکا و قطر نيز جايگاه چهارم و پنجم را دراختيار دارند. چنين آماري توسط شرکت Omdia ارائه شده است و براي رتبه‌بندي کشورها در زمينه توسعه زيرساخت 5G از ۵ گزاره مهم استفاده مي‌شود. Omdia توضيح مي‌دهد که آمار به نتايج به‌دست آمده در بازه زماني سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ اشاره دارد و طي آن، سوئيس توانسته با ارائه خدمات 5G در ۵۳۵ شهر (پوشش ۹۰ درصدي از مراکز مسکوني کل کشور) در ماه مه، جايگاه دوم در آمار ارائه شده را به‌دست آورد.

جالب است بدانيد کويت توانسته با پوشش ۴۲۶ شهر (۸۰ درصد از مراکز مسکوني کل کشور) اينترنت 5G را دراختيار شهروندان خود قرار دهد. ارائه چنين آماري در حالي رخ مي‌دهد که کره جنوبي توانسته به ۵/۸۸ ميليون دستگاه سازگار با فناوري ارتباطات 5G خدمات ارائه دهد که تقريبا ۱۰ درصد از گجت‌هاي قابل حمل اين کشور را تشکيل مي‌دهد. بايد گفت که منظور از آمار ارائه‌شده در کره جنوبي به تعداد کاربران ارتباطات 5G اشاره ندارد؛ زيرا ممکن است کاربري در کره جنوبي از چند دستگاه سازگار با ارتباطات 5G استفاده کند.

در اين بين، بريتانيا دومين کشور اروپايي است که در زمينه ارائه‌ي خدمات مرتبط با ارتباطات 5G بيشترين فعاليت را دارد. دولت بريتانيا چندي پيش مطرح کرد که بيش از ۱/۱ ميليارد پوند در زمينه ارتباطات 5G سرمايه‌گذاري مي‌کند. از اين مبلغ، ۴۰۰ ميليون پوند براي توسعه زيرساخت‌هاي مرتبط با فناوري 5G در نظر گرفته شده است. در ميان اعضاي اتحاديه اروپا نيز مي‌توان به دو کشور فنلاند و آلمان اشاره کرد که گام‌هاي مثبتي در زمينه گسترش زيرساخت ارتباطات 5G برداشته‌اند و به‌سرعت در حال فراهم‌سازي بستر مناسب براي ارائه چنين فناوري به شهروندان خود هستند.

از ديدگاه تحليلگران شرکت Omdia با وجود شيوع ويروس کرونا، گسترش نسل پنجم سامانه‌هاي ارتباط سيار يا همان 5G به خوبي پيش رفته و به‌زودي اپراتورهاي مختلف در سراسر دنيا قادر به ارائه خدمات مبتني بر اينترنت 5G خواهند بود.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم