مجله ديجي کالا/ اينطور که به نظر مي‌رسد، سامسونگ قصد دارد گلکسي اس ۲۱ را در دو مدل راهي بازار کند که يکي از آن‌ها گلکسي اس ۲۱ ۵G با قلم اس پن خواهد بود.

در سال ۲۰۲۰، نماينده‌هاي جذابي از سامسونگ راهي بازار شدند که در صدر همه‌ي آن‌ها گلکسي زد فولد ۲ قرار دارد. محصولي تاشو که قيمت بسيار بالايي داشته و به نظر مي‌رسد در حال تبديل شدن به يک سري جدي از محصولات سامسونگ است. خبرها و شايعات جديد پيرامون محصولات سامسونگ هم به همين موضوع اشاره دارند که غول کره‌اي قصد دارد از سال بعد، دو سري پرچم‌دار راهي بازار کند. يکي از آن‌ها سري اس هستند که با قلم راهي بازار مي‌شوند و ديگري هم سري زد که گوشي‌هاي تاشوي اين شرکت را تشکيل مي‌دهند.

اين‌ خبرها، با شايعات اخيري که از دهان اينسايدرها و افشاگران خارج شده قوت گرفته و به نظر مي‌رسد بايد خود را براي يک تغيير اساسي آماده کنيم. اما مشخص نيست اين تغيير اساسي چه زماني رخ مي‌دهد. برخي‌ها معتقدند سامسونگ قطعا سري نوت را از محصولات خود حذف مي‌کند چون اين گوشي‌ها به نوعي پرچم‌داران لوکس اين شرکت به حساب مي‌آيد. ولي با ورود سري تاشو و محبوبيت آن‌ها بين کاربران، قطعا نوآوري و جذابيت سري نوت ديده نمي‌شود.

برخي ديگر هم معتقدند از آن جايي که سري نوت طرفداران بي‌شماري دارد، سامسونگ ابتدا محصولات خانواده‌ي اس را با مهم‌ترين قابليت گوشي‌هاي نوت يعني قلم اس پن مجهز مي‌کند تا بدين ترتيب کاربران را به سمت سري اس سوق دهد. سپس نوت را از ميان برداشته و هر سال دو پرچم‌دار راهي بازار مي‌کند. خبر اخيري هم که منتشر شده روي همين موضوع اتفاق نظر دارد.

به نظر مي‌رسد سامسونگ مي‌خواهد پشتيباني از قلم اس پن را به گلکسي اس ۲۱ ۵G بياورد. اگر استقبال کاربران از اين گوشي به اندازه‌اي بود که سامسونگ را متقاعد به حذف سري نوت کند، احتمالا گلکسي نوت ۲۱ آخرين نماينده از خانواده‌ي محبوب نوت‌ها خواهد بود.

چرا سري گلکسي نوت سامسونگ ديگر ما را به وجد نمي‌آورد؟
البته اين خبر از يک منبع کره‌اي منتشر شده و به همين خاطر نمي‌توان با ترجمه‌ي ماشيني اطلاعات دقيقي از آن بدست آورد. چون با اين ترجمه، به نظر مي‌رسد پشتيباني از قلم در اس ۲۱ حتمي است منتها اين قلم به عنوان يک لوازم جانبي در اختيار کاربر قرار مي‌گيرد و با خود گوشي راهي بازار نمي‌شود که خب کمي عجيب است. اين نکته هم مشخص نيست که دقيقا چه تعداد گوشي از سري اس ۲۱ راهي بازار مي‌شوند و چه تعداد از آن‌ها از قلم پشتيباني مي‌کنند. ولي به نظر مي‌رسد تصميم سامسونگ مبني بر حذف سري نوت قطعي است.

اما متهم رديف اول در حذف سري نوت، گلکسي زد فولدها هستند. محصولاتي که با قابليت‌هاي متنوع و طراحي خاص و زيبايي که دارند، کاربران زيادي را به سوي خود جذب کرده و از طرفي سامسونگ هم حسابي مشغول طراحي نسخه‌هاي پيشرفته‌تر آن‌ها با قابليت‌هاي جذاب‌تر و امکانات بيشتر است. به همين خاطر نمي‌تواند در آن واحد روي سري ديگري نظير نوت تمرکز کند و همين مسأله هم اصلي‌ترين دليل اين تصميم است.

اگرچه گوشي‌هاي خانواده‌ي نوت هيچ وقت نتوانستند شهرت سري اس را به عنوان پرچم‌داران اصلي سامسونگ بدست بياورند اما تاثيري که روي طراحي گوشي‌هاي هوشمند داشتند انکار ناپذير و در نوع خود بي‌نظير است. اين گوشي‌ها طي اين چند سال موفقيت بسيار زيادي هم بدست آوردند و بديهي است سامسونگ با توقف توليد آن‌ها، با انتقادات زيادي از سوي عاشقان سري نوت مواجه خواهد شد.

آيا پرچم‌داران سري اس و نوت سامسونگ به گوشي‌‌هاي ميان‌رده تبديل مي‌شوند؟
همين موضوع وظيفه‌اي را که بر عهده‌ي گلکسي اس ۲۱ ۵G با قلم اس پن قرار مي‌گيرد چندين برابر مي‌کند. تنها راهي که سامسونگ مي‌تواند از آن طريق از شدت ناراحتي علاقه‌مندان به سري نوت بکاهد اين است که محصولي را راهي بازار کند که از هر لحاظ بي‌نظير باشد و همين روند را براي سري اس ۲۲ نيز حفظ کند. در يکي دو سال ابتدايي بعد از نوت‌ها، جاي هيچ اشتباهي وجود ندارد و سامسونگ نيز به خوبي از اين موضوع آگاه است.

در حال حاضر يک سري تغييرات نظير دوربين، پردازنده‌، فناوري شارژ سريع ۶۵ واتي، باتري پرظرفيت‌تر و مواردي از اين دست قرار است به نسبت سري کنوني در گوشي‌هاي جديد وجود داشته باشد. بديهي است سامسونگ با اين تغييرات معمولي نمي‌تواند کاربران را راضي نگه دارد و به يک چيز تاثيرگزارتر و جذاب‌تر نياز دارد. اين تصميم مسئوليت بزرگي را براي اين شرکت در پي خواهد داشت؛ يا آن را بعد از چندين سال که در رتبه‌ي نخست بزرگ‌ترين سازنده‌ي گوشي هوشمند قرار داشت به پايين مي‌کشد و يا موفقيت بزرگي را براي آن در پي خواهد داشت.

در حال حاضر مي‌دانيم سامسونگ سه گوشي اس ۲۱، اس ۲۱ پلاس و اس ۲۱ اولترا را در دست ساخت دارد که با توجه به عملکرد پرچم‌داران فعلي، احتمالا مدل پلاس از لحاظ تناسب قيمت و امکانات جذاب‌ترين خواهد بود. همچنين به نظر مي‌رسد مدل اولترا تنها گوشي باشد که به قلم اس پن مجهز مي‌شود. حداقل اين چيزي است که طي روز‌ها و ماه‌هاي اخير شنيده‌ايم.

با اين حال براي مطمئن شدن از صحت اين خبر‌ها بايد منتظر بمانيم. گوشي‌هاي سري اس سامسونگ معمولا در ماه فوريه (بهمن – اسفند) معرفي و راهي بازار مي‌شوند. بنابراين هنوز فرصت زيادي باقي مانده که بخواهيم در رابطه با سياست سامسونگ به طور قطعي نظر بدهيم.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم