ترنجي/ شرکت هواوي با حضور در نمايشگاه بين‌المللي خودروي پکن در سال ۲۰۲۰ پيام مشخصي را به تمام دنيا مخابره کرد، اينکه اين شرکت سازنده‌ي تجهزات مخابراتي مي‌خواهد به صنعت خودرو هم ورود کند؛ صنعتي که در حال پشت سر گذاشتن انقلاب تکنولوژيکي است که منجر به هوشمندتر شدن خودروهاي آينده خواهد شد.

اين نمايشگاه خودرو از شنبه‌ هفته گذشته شروع به کار کرد و تا روز ۱۵ اکتبر ادامه خواهد داشت. به نقل از يک گزارش منتشرشده توسط Gasgoo (رسانه‌ي فعال در صنعت خودرو)، هواوي در غرفه‌اش از آخرين دستاوردهاي به‌دست‌آمده در حيطه رانندگي هوشمند، پلتفرم «کاکپيت» (Cockpit) هوشمند، برق‌رساني هوشمندانه، ارتباط شبکه و سرويس‌هاي ابري مرتبط با خودرو رونمايي کرد.

با وجود اينکه موسس و دبير هواوي «رن ژنگ‌في» (Ren Zhengfei) به دفعات تکرار کرده است که هواوي برنامه‌اي براي ساختن خودرو ندارد، اين شرکت به سرعت در حال حرکت به سمتي است که ارتباط سيستم سخت‌افزاري و نرم‌افزاري‌اش را با وسايل نقليه‌ي هوشمند متصل به اينترنت برقرار کند.

هواوي در هفته‌ي گذشته از دو پلتفرم پردازشي نسل جديد رونمايي کرد. اين سيستم‌هاي پردازشي براي رانندگي هوشمند طراحي شده‌اند و با نام‌هاي موبايل ديتاسنتر ۲۱۰ (MDC 210) و موبايل ديتاسنتر ۶۱۰ (MDC 610) شناخته مي‌شوند. سيستم MDC 210  توانايي پردازش ۴۸ تريليون عمليات در ثانيه (TOPS) را دارد و سطح ۲ خودکارسازي را به همراه مي‌آورد. اما مدل MDC 610 نويد پردازش ۱۶۰ تريليون عمليات در ثانيه را مي‌دهد و توانايي پشتيباني از سطح ۳ و ۴ خودکارسازي را مي‌دهد.

«زو ژيجون» (Xu Zhijun) يکي از مديران هواوي در مصاحبه‌اي  با 21st Century Business Herald اعلام کرد که واحد تجاري راهکارهاي خودروي هوشمند هواوي در سال جاري ميلادي ۵۰۰ ميليون دلار [روي اين صنعت] سرمايه‌گذاري خواهد کرد و در حال حاضر به دنبال سوددهي  و بازگشت سرمايه نيست.

همچنين هواوي به تازگي از آخرين نسخه‌ي سيستم عامل هارموني (Harmony OS) رونمايي کرده است؛ سيستم عاملي که در آينده به گوشي‌هاي هواوي خواهد آمد. سيستم عامل هارموني روي HiCar هواوي نصب شده و عملکردي مشابه CarPlay اپل را ارائه مي‌دهد و براي هوشمندسازي درون خودرو کاربرد دارد. رانندگان با استفاده از HiCar مي‌توانند بخش زيادي از قابليت‌هاي خودکار خودروهايشان را با گوشي‌هاي هواوي کنترل کنند.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم