نماد آخرین خبر

پیش‌ فروش دوربین فول فریم اندرویدی زایس ZX1 آغاز شد

منبع
مجله ديجي کالا
بروزرسانی

مجله ديجي کالا/ دو سال بعد از رونمايي از دوربين بدون آينه زايس ZX1 با سنسور فول فريم و سيستم عامل اندرويد توسط زايس، اکنون به نظر مي‌رسد که اين دوربين در آينده‌ي نزديک در دست مشتريان قرار خواهد گرفت.

اطلاعات منتشر شده‌ نشان مي‌دهند که کاربران مي‌توانند که اکنون اين دوربين را با قيمت ۶۰۰۰ دلار پيش‌خريد کنند و به نظر مي‌رسد که مدت کوتاهي بعد از انجام اين کار اين دوربين به دست مشتريان برسد. در ابتدا قرار بود که اين دوربين در اوايل سال ۲۰۱۹ عرضه شود.

اگر اين سوال براي شما پيش آمده است که چرا کسي بايد ۶۰۰۰ دلار براي دوربين ZX1 پرداخت کند بايد بگوييم که اگرچه پرداخت اين مبلغ براي دوربيني که تاکنون حتي نسخه‌ي نهايي آن توسط کسي مورد بررسي هم قرار نگرفته است، کار عقلاني نيست، اما زايس تصميم گرفته است که اين دوربين را به اين صورت به فروش برساند.

در رابطه با قابليت‌هاي اين دوربين بايد بگوييم که اين دوربين داراي سنسور فول فريم با رزولوشن ۳۷ مگاپيکسل است. زايس در اين دوربين از يک لنز ثابت با فاصله‌ي کانوني ۳۵ ميليمتر و f/2 استفاده کرده است. بهره‌مندي از منظره‌ياب الکترونيک و ۳ دکمه‌ي براي تنظيم پارامتر‌هايي مانند ديافراگم، سرعت شاتر و ايزو از ديگر ويژگي‌هاي اين دوربين هستند.

نکته‌ي جالب توجه اين دوربين اين است که برخلاف دوربين‌هاي ديگر، شرکت زايس از يک نمايشگر ۴٫۳ اينچي با سيستم عامل اندرويد در اين دوربين استفاده کرده است. اين سيستم عامل اندرويد داراي نسخه‌ي از نرم افزار لايت روم شرکت ادوبي است؛ تا با استفاده از اين دوربين بتوانيد علاوه‌بر ثبت عکس‌، عکس‌هاي گرفته شده را هم ويرايش کنيد.

زايس قابليت‌هاي ارتباطي مانند Wi-Fi، پورت USB-C و ۵۱۲ گيگابايت حافظه‌ي داخلي را هم در اين دوربين قرار داده است.

به طور حتم يکي از رقيب‌هاي اصلي اين دوربين زايس، دوربين سوني RX1  است. دوربين سوني RX1 هم همانند اين دوربين داراي سنسور فول فريم در بدنه‌اي کامپکت است. سوني در اين هم از لنز زايس با فاصله‌ي کانوني ۳۵ ميليمتر و f/2 استفاده کرده است. سوني از اين دوربين در سال ۲۰۱۵ و با قيمت ۳۳۰۰ دلار رونمايي کرد.

اگرچه که دوربين سوني همانند دوربين جديد زايس ZX1 نمي‌تواند که نرم افزار لايت روم را اجرا کند اما از اين دوربين جديد بسيار کوچک‌تر است.

رقيب ديگر اين دوربين جديد، دوربين لايکا Q2 است که سنسوري فول فريم را در بدنه‌ي کامپکت و همراه با برچسب قيمتي ۴۹۹۵ دلار ارائه مي‌دهد. هيچ شکي نيست که زايس به کيفيت عدسي‌هاي به کار رفته در لنز و عملکرد دوربين خود در هنگام عکاسي مطمئن است، اما اگر قيمت دوربيني به گونه‌اي باشد که دوربين‌هاي لايکا که به قيمت بالاي‌شان معروف هستند، در مقابل آن ارزان به نظر برسند، بدون شک آن دوربين بسيار گران قيمتي است.

بدون شک بخشي از قيمت بالاي دوربين ZX1 به تجربه‌ي کاربري و کارکرد روان نرم افزار آن بستگي خواهد داشت. البته هنوز نمي‌دانيم که اين دوربين در اين بخش‌ها چگونه عمل خواهد کرد. اين اطلاعات جديد که توسط B&H منتشر شده‌اند به تاريخ دقيق عرضه‌ي اين دوربين اشاره‌اي نمي‌کنند. با توجه به اين موضوع اين احتمال هم وجود دارد که شايد اين دوربين تا قبل از عرضه‌ي نهايي نياز به برخي تغييرات داشته باشد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره