نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
موبایل و بازی

هزاران گوشی آیفون مسافری وارد کشور شد

منبع
اقتصاد آنلاين
بروزرسانی
هزاران گوشی آیفون مسافری وارد کشور شد

اقتصاد آنلاين/ کارشناس ارشد سامانه همتا بابيان اينکه از ابتداي سال تا کنون حدود ۲۰۰هزار دستگاه گوشي آيفون از رويه مسافري وارد کشور شده است،گفت: عمده اين گوشي‌ها از طريق سوءاستفاده از بستر مسافري بوده وارد کشور شده و ميزان ارز خارج شده بيش از ۱۵۰ميليون يورو است.
علي وکيلي مديرکل دفتر واردات گمرک ايران در بخشنامه‌اي به گمرکات اجرايي اعلام کرد که از روز 12 مهر سال جاري،  اظهار و ثبت تلفن همراه مسافرين صرفاً در محل مبادي ورودي کشور و پس از احراز هويت دقيق و تشخيص غير تجاري بودن و طي تشريفات گمرکي در لحظه ورود به کشور انجام مي‌شود.

پيش از اين ثبت تلفن همراه مسافري از طريق سايت اينترنتي و به صورت غيرحضوري صورت مي‌گرفت که با وجود اينکه در اين رويه تطابق شماره تلفن و کدملي و همچنين تردد فرد کنترل مي‌شد. ولي عده‌اي با سرقت اطلاعات مسافرين يا خريد اطلاعات آن‌ها اقدام به ثبت گوشي مسافري مي‌کردند که باعث تضييع حقوق مسافر، تطهير کالاي قاچاق و ضربه زدن به تجارت رسمي مي‌شد.

تبعات فرآيند غيرحضوري رجيستري گوشي چه بود؟

سلطاني با اشاره به مشکلات متعدد ثبت غير حضوري موبايل گفت: مرور وضعيت ثبت تلفن همراه مسافري براي اتباع خارجي مي‌تواند شاهد مثالي براي سوءاستفاده از رويه واردات مسافري باشد به طوري که در خردادماه 99، امکان ثبت تلفن همراه مسافري براي اتباع از طريق سايت اينترنتي گمرک حذف و ثبت تلفن همراه ايشان صرفاً در مبادي ورود کشور و به‌صورت حضوري امکان‌پذير شد. در نتيجه اين اقدام ثبت تلفن همراه مسافري به نام اتباع با کاهش چشمگير بيش از 99 درصدي، از 215.000 در ارديبهشت 99 به کمتر از 400 مورد در تير 99 رسيد، که بيان‌گر جلوگيري از سوءاستفاده از اين رويه بود.

به گفته وي متأسفانه با جلوگيري از سو استفاده از اطلاعات اتباع خارجي، آمار ثبت مسافري به نام ايرانيان با افزايش 250 درصدي از حدود 12.000 در ارديبهشت به بيش از 42.000 مورد در تير رسيد که نشانگر انتقال سوءاستفاده از اطلاعات اتباع به ايرانيان بود. لذا طي يک استقرار تدريجي، در تاريخ 12/07/99 ثبت تلفن همراه مسافري براي ايرانيان نيز صرفاً به صورت حضوري و در مبادي ورود کشور امکان‌پذير شد. بديهي است با  اين تصميم، امکان تطهير تلفن همراه قاچاق (از جمله آيفون) از طريق رويه مسافري، به‌شدت کاهش پيدا خواهد کرد.

پيش از اين در يک گزارش خبري، مسئله تطهير کالاي قاچاق به دليل سوءاستفاده از رويه واردات گوشي مسافري بررسي کرده بود؛ بنابر اظهارات کارشناسان حقوقي، اصل آن است که حقوق گمرکي و ساير تشريفات واردات، پيش از ورود کالا به محدوده سرزميني به طور کامل صورت گرفته و سپس کالا به طور قانوني وارد کشور شود؛ که در نتيجه آن امکان ثبت بي‌ضابطه گوشي‌هاي قاچاق از جمله گوشي‌هاي برند اپل کاهش مي‌يابد. لازم به ذکراست طبق ماده 138 آيين نامه اجرايي قانون امور گمرکي، کالاي همراه مسافر بايد در اماکن گمرکي اظهار و پس از پرداخت حقوق ورودي وارد کشور شود.

ثبت سفارش واردات گوشي اپل با وجود انتقاد کارشناسان
اکبر سلطاني کارشناس ارشد سامانه همتا گفت: براساس آمار اين سامانه، از ابتداي سال تا کنون حدود 200 هزار دستگاه گوشي آيفون از رويه مسافري وارد کشور شده، که عمده آن‌ها از طريق سوءاستفاده از بستر مسافري بوده است. ميزان ارز خارج شده بواسطه اين حجم از واردات گوشي‌هاي اپل، بيش از 150 ميليون يورو برآورد مي‌شود.

رهبر انقلاب در دوم شهريورماه سال جاري، در ديدار مجازي با هيئت دولت در خصوص واردات کالاهاي لوکس فرمودند: «گاهي واردات به کشور لوکس است يعني هيچ نيازي به آن نيست؛ شنيدم که براي واردات يک نوع گوشي لوکس آمريکايي (اپل) در سال 98 حدود نيم ميليارد يورو ارز تخصيص داده شده است و دولت بايستي جلوي اين را بگيرد.» اما متاسفانه تا کنون روند ثبت سفارش براي گوشي‌هاي اپل متوقف نشده است.

به نظر مي‌رسد به منظور جلوگيري از سوءاستفاده‌هاي فعلي از رويه واردات کالاي همراه مسافر در خصوص تلفن همراه، گمرک جمهوري اسلامي تصميم درستي در مورد  الزام مسافران به اظهار تلفن همراه خود در مبادي ورودي اتخاذ کرده است که مي‌بايست به صورت جدي به اجراي آن پايبند باشد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم